7 روش برای خنک نگهداشتن بدن و خانه بدون نیاز به دستگاه تهویه مطبوع هوا

به گزارش مجله گیتی رو، گرمای بیش از حد می تواند به مغز و سایر اندام ها آسیب برساند. تعریق سیستم خنک کننده طبیعی بدن است، اما زمانی که کافی نباشد خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با گرما افزایش می یابد علائم آن شامل گرفتگی بر اثر گرما، اِدِم گرما و سکته ناشی از گرما است. گرما همراه با رطوبت بالا این خطر را تشدید می کند، زیرا سطح اشباع هوا باعث تجمع عرق روی پوست می شود و از خنک شدن طبیعی بدن جلوگیری می کند.

7 روش برای خنک نگهداشتن بدن و خانه بدون نیاز به دستگاه تهویه مطبوع هوا

به گزارش خبرنگاران به نقل از شبکه خبری سی ان ان، خنک ماندن را می توان با استفاده از برخی لوازم اولیه و دانستن نحوه دستکاری خانه برای کنترل دمای آن انجام داد. در اینجا 7 روش برای انجام این کار وجود دارد.

1-هیدراته بمانید

زمانی که احساس گرما می کنید هیدراته ماندن مهم ترین و اولین گام برای خنک شدن است. اگر بدن شما از گرما رنج می برد و نیاز به خنک شدن دارد نمی تواند بدون رطوبت کافی این کار را انجام دهد، زیرا بدن خود را با تعریق خنک می کند.

2-دوش آب سرد بگیرید

گرفتن دوش یا حمام آب سرد با کاهش دمای مرکزی بدن به خنک شدن بدن کمک می کند. برای لذت بیش تر صابون نعناع را امتحان کنید. منتول موجود در روغن نعناع گیرنده های مغزی را فعال می کند که به بدن شما می گویند چیزی که می خورید یا احساس می کنید سرد است.

3-از کیسه های یخ استفاده کنید

کیسه های بخ بسته بندی شده را روی مچ دست دست خود قرار داده یا آن را دور گردن تان قرار دهید تا بدن تان خنک شود. در این نقاط نبض مناطقی هستند که رگ های خونی نزدیک پوست هستند بنابراین سریع تر خنک می شوید.

4-از فن های جعبه ای استفاده کنید

فن های جعبه ای را رو به بیرون از پنجره های اتاق هایی که در آن زمان می گذرانید قرار دهید تا هوای گرم را بیرون برده و آن را با هوای سرد در داخل جایگزین کنید. هنگام صبح و عصر باز کردن پنجره ها در دو طرف خانه می تواند یک سیستم تهویه هوای متقاطع را ایجاد کند.

5-پرده ها را روی پنجره بکشید

اگر پنجره هایی دارید که از صبح تا بعد از ظهر به سمت خورشید هستند پرده ها را روی پنجره ها بکشید تا از ورود مستقیم خورشید به خانه و گرم کردن داخل خانه جلوگیری نمایید.

6-با ملحفه های قابل تنفس بخوابید

پنبه یکی از قابل تنفس ترین مواد است بنابراین، ملحفه ها یا پتو های پنبه ای می توانند به شما در خنک نگه داشتن تان در طول شب کمک کنند. هر چه تعداد نخ پنبه کمتر باشد تنفس آن بیش تر است. این بدان خاطر است که تعداد نخ های بالاتر بافت بیش تری در هر اینچ مربع دارند.

7-در زیرزمین بخوابید

اگر به دلیل گرمای بیش از حد نمی توانید در طول شب بخوابید سعی کنید در جایی غیر از اتاق خواب خود بخوابید. گرما افزایش می یابد بنابراین، اگر در خانه تان سطح پایین تری یا زیرزمینی دارید یک محل خواب موقت در آنجا ایجاد کنید تا دمای خنک تر را در شب تجربه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2349

به "7 روش برای خنک نگهداشتن بدن و خانه بدون نیاز به دستگاه تهویه مطبوع هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش برای خنک نگهداشتن بدن و خانه بدون نیاز به دستگاه تهویه مطبوع هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید