همه چیز درباره فواید و عوارض مانیکور ناخن

به گزارش مجله گیتی رو، مرتب کردن ناخن های دست ها یکی از مهم ترین جزئیاتی است که توجه به آن باعث می گردد بتوانید با ظاهر خود تاثیر مثبتی را روی اطرافیانتان برجای بگذارید. روش های بسیار زیادی برای انجام این کار وجود دارند که شما هم احتمالا حداقل یک بار نام آن ها را شنیده اید. در این میان عوارض مانیکور ناخن آنقدر نسبت به روش های دیگر کمتر است که بسیاری از افراد انجام آن را دیگر روش های زیباسازی ناخن ترجیح می دهند.

همه چیز درباره فواید و عوارض مانیکور ناخن

اما فواید و عوارض مانیکور ناخن چیست؟ این کار دقیقا چگونه انجام می گردد؟ آیا انجام مانیکور در خانه امکان پذیر است؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال ها تا آخر این مطلب از خبرنگاران مگ ما همراه باشید.

مانیکور ناخن چیست؟

پیش از هر چیزی بسیار مهم است که بدانید مانیکور ناخن چیست و با چه هدفی انجام می گردد. مانیکور که نام آن در زبان انگلیسی به معنای مراقبت از دست ها است، یک روش زیبایی و درمانی برای رسیدگی به دست ها و ناخن ها به شمار می آید. این روش در واقع شامل سوهان کشیدن، گرفتن پوست های اضافه و مرده اطراف ناخن و همینطور فرم دادن به آن ها می گردد. مراکز زیبایی ممکن است در کنار مانیکور ناخن خدمات دیگری چون پارافین تراپی و ماساژ دست ها را هم به شما ارائه بدهند. با این وجود پیش از امتحان این روش بهتر است به خوبی با فواید و عوارض مانیکور آشنا شوید.

آشنایی با انواع مانیکور ناخن

مانیکور ناخن یکی از کاربردی ترین روش های زیباسازی و مراقبت از ناخن های دست است که در واقع انواع مختلفی هم دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بجز مانیکور خیس و مانیکور خشک چندین نوع مانیکور دیگر هم وجود دارد که شما می توانید براساس ترجیحات خودتان به سراغ امتحان آن ها بروید.

مانیکور خشک

مانیکور خشک دقیقا نقطه مخالف مانیکور خیس است و در طول انجام آن دست های شما هرگز در آب گرم قرار نمی گیرند. در این روش که بیشتر مناسب افراد دارای ناخن های نازک و شنماینده است، ناخن کار شما با گرفتن کوتیکول های اطراف ناخن ها و شکل دهی به آن ها ظاهر دست های شما را زیباتر و مرتب تر می نماید.

مانیکور خیس

در این نوع مانیکور ناخن کار شما ابتدا دست هایتان را در آب گرم قرار می دهد تا پوست های اضافه و کوتیکول ها اطراف ناخن هایتان با گذشت زمان نرم شوند. در مرحله بعد اطراف ناخن هایتان مرتب می گردد و خود ناخن هایتان با استفاده از سوهان و ابزار دیگر شکل و فرم می گیرند. فردی که دست های شما را مانیکور می نماید ممکن است در طول انجام مانیکور شما از آبرسان ها، لوسیون ها و حتی نمک دریایی استفاده نماید، به همین علت ماندگاری مانیکور خیس بیشتر از مانیکور خشک است.

مانیکور ساده

این نوع مانیکور که در واقع ساده ترین و راحت ترین روش مرتب سازی و فرم دهی ناخن به شمار می آید را حتی خودتان هم می توانید با خرید تجهیزات مانیکور و پدیکور در خانه انجام بدهید. برای مانیکور ساده ناخن باید ابتدا کمی از محلول کوتیکول ریموور را روی اطراف ناخن های خود بریزید و پس از نرم شدنشان آن ها را با وسیله ای به نام پوشر (Pusher) عقب بدهید. در مرحله بعد کافی است با نیپر ناخن پوست های اضافه و کوتیکول ها را از دست جدا کنید و به سراغ سوهان کشی ناخن هایتان بروید. عوارض مانیکور عادی کمتر از انواع دیگر مانیکور است؛ به شرط اینکه به درستی و با دقت انجام گردد.

مانیکور با ژل

در روش مانیکور با ژل، ناخن کار شما پس از حذف پوست های اضافی اطراف ناخن و کوتیکول ها، از یک لاک ژل به رنگ مورد علاقه شما برای پوشاندن سطح ناخن هایتان استفاده می نماید. این نوع لاک ها برای خشک شدن باید در یک دستگاه UV قرار بگیرند و تا 2 الی 3 هفته ماندگاری دارند. البته از قلم نیاندازید که عوارض مانیکور با ژل به علت قرار گرفتن دست ها در معرض اشعه فرابنفش غیرقابل چشم پوشی هستند.

مانیکور روسی

مانیکور روسی در واقع نوعی مانیکور خشک به شمار میرود که با دقت و به منظور دستیابی به ناخن های مرتب و زیبا انجام می گردد. در این روش ناخن کار شما از سوهان برقی سر شنی برای از بین بردن پوست های اضافی اطراف ناخن و کوتیکول ها استفاده می نماید و سپس یک نوع سوهان نرم تر را روی سطح ناخن می کشد تا به خوبی صاف و هموار دیده گردد. مانیکور روسی نسبت به مانیکور خشک عادی ماندگاری بیشتری دارد و باید حتما به وسیله یک فرد حرفه ای انجام گردد تا با عوارض مانیکور ناخواسته ای روبرو نشوید.

مانیکور روغن داغ

در روش مانیکور داغ از انواع روغن های گیاهی برای نرم کردن کوتیکول ها و همینطور درمان خشکی پوست دست ها و پاها استفاده می گردد. انجام مانیکور روغن داغ نسبت به روش های دیگر زمان بیشتری را از ناخن کار می گیرد و به همین علت هزینه آن هم بیشتر است. اگر ناخن های دستتان بسیار شنماینده است و در پی روشی می گشت که بتواند خشکی پوستتان را از بین ببرد بهتر است به سراغ این نوع مانیکور بروید. روغن هایی که در مانیکور داغ ممکن است استفاده شوند عبارتند از:

  • روغن بادام: این نوع روغن که حاوی انواع ویتامین ها است، یک لایه محافظ را روی ناخن های شما ایجاد می نماید تا از ترک خوردن، خشکی و شکستگی آن ها جلوگیری گردد. علاوه بر این، روغن بادام برای مبارزه با پیری پوست و چین وچروک ها بسیار مناسب است.
  • روغن زیتون: روغن زیتون با تغذیه ناخن ها به بلند شدن و رشد آن ها یاری می نماید. یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از روغن زیتون در مانیکور روغن داغ توانایی آن در نرم کردن کوتیکول ها است.
  • روغن درخت چای: روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتریایی طبیعی است و به همین علت می تواند برای پیشگیری از قارچ ناخن و درمان آن مفید باشد.
  • روغن آفتابگردان: این روغن هم با داشتن ویتامین E برای بهبود و بازسازی سلول های سطح پوست مفید است. علاوه بر این، ویتامین E دارای خاصیت ضد التهابی است و به همین علت می تواند برای کسانیکه به بیماری پوستی اگزما مبتلا هستند مناسب باشد.
  • برترین روغن برای تقویت ناخن (9 روغن با خواص بی نظیر)

مانیکور فرانسوی

این روش که با نام فرنچ ناخن هم شناخته می گردد کمی متفاوت تر از روش هایی است که تا به اینجا معرفی کردیم. مانیکور فرانسوی برای کسانی مناسب است که می خواهند علاوه بر مرتب سازی ناخن های دستشان یک طرح ساده و کاربردی را برای خود انتخاب نمایند. در این روش ناخن کار شما پس از حذف کوتیکول های و سوهان کشی، یک لاک ژل هلویی را روی ناخن هایتان می زند. سپس با استفاده از لاک ژل سفید و قلم طراحی یک خط نازک را روی سر همه ناخن هایتان می کشد.

مانیکور با پارافین

مانیکور با پارافین یکی از محبوب ترین و برترین روش های رسیدگی و مراقبت از پوست دست ها و ناخن ها است. تکنسین ناخن شما در این روش ابتدا پارافین را گرم می نماید و اجازه می دهد تا به دمای اتاق برسد. سپس دست ها یا پاهای شما را در پارافین ذوب شده قرار می دهد و دور آن ها را با سلفون می پوشاند. مانیکور با پارافین باعث تقویت ناخن ها و نرم تر شدن پوست دست ها و پاهای شما می گردد.

فواید مانیکور ناخن چیست؟

مانیکور ناخن می تواند برای شما فواید بسیار زیادی داشته باشد و علاوه بر زیبا کردن دست هایتان به حفظ سلامت پوستتان هم یاری کند. اگر در پی دلایل کافی برای انجام مانیکور ناخن می گشت به خواندن ادامه مطلب ادامه دهید.

لایه برداری پوست

انجام روش های مانیکور خیس، مانیکور با پارافین و البته مانیکور روغن داغ سلول های مرده پوست شما را از بین می برد و پوستی صاف و نرم را به برایتان به ارمغان می آورد. بنابراین اگر پوست خشک یا تیره ای دارید و می خواهید علاوه بر رسیدگی به آن ها ناخن هایتان را هم خوش فرم و مرتب کنید بهتر است هر چه زودتر به سراغ مانیکور بروید.

بهبود گردش خون

یکی از مراحل اصلی مانیکور های ویژه ماساژ دادن دست و پا با استفاده از یک کرم یا لوسیون است که در واقع همین کار می تواند به بهبود گردش خون و جذب سریع ترکیبات مغذی درون محصولات پوستی یاری کند. علاوه بر این، مانیکور می تواند برای کاهش گرفتگی عضلات و مفاصل مفید واقع گردد. بنابراین اگر با این دسته از مسائل روبرو هستید شاید بهتر باشد پس از کسب اطلاعات درباره همه فواید و عوارض مانیکور به سراغ انجام آن بروید.

یاری به حفظ نظافت دست ها و ناخن ها

مانیکور منظم دست ها می تواند به تمیز ماندن ناخن های شما یاری کند و خطر ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی را کاهش دهد. برای مثال، ناخن کار شما در حین انجام مانیکور خیس از نمک دریایی، ترکیبات خوشبونماینده و ضدقارچ ها برای تمیز کردن ناخن هایتان استفاده می نماید؛ همین مراحل باعث حفظ نظافت ناخن های دست ها و پاهای شما می شوند.

نرم و صاف کردن پوست

اگر بیشتر روز در حال راه رفتن هستید یا به انجام فعالیت هایی می پردازید که باعث ایجاد پینه و تاول دست و پا می شوند، مانیکور و پدیکور منظم می تواند به نرم شدن پوست و کاهش این مسائل یاری کند. با برداشتن پینه هایتان، می توانید وزنتان را به طور یکنواخت روی هر دو پای خود توزیع کنید که نتیجه آن شرایط جسمانی بهتر و کمردرد کمتر است. مانیکور خیس و مانیکور روغن داغ برای این دسته از افراد مناسب تر هستند و می توانند در کنار انجام روش های درمانی و پزشکی دیگر برای آن ها مفید واقع شوند.

زیباتر شدن ناخن ها و دست ها

یکی از برترین و مهم ترین ویژگی های مثبت مانیکور این است که انجام آن باعث مرتب و منظم شدن ناخن های شما می گردد. علاوه بر این، مانیکور خیس یا با پارافین به جوان تر و درخشان تر شدن پوست شما یاری می نمایند. دقیقا همین جزئیات کوچک هستند که می توانند احساس شما نسبت به ظاهر خودتان را بهبود ببخشند.

کاهش استرس

مراقبت از خود و انجام کارهایی چون مانیکور و پدیکور ناخن می تواند به کاهش استرس و ارتقای سلامت روحی شما یاری کند. این روش ها راهی عالی برای رهایی از افکار اذیت نماینده و رسیدن به آرامش هستند و روی کسانیکه در طول روز استرس زیادی را متحمل می شوند تاثیرات مثبتی می گذارند. برای گرفتن نتایج بهتر می توانید از ناخن کار خود بخواهید که از لوسیون ها و روغن های خوشبو برای ماساژ دست ها و پاهایتان استفاده کند.

عوارض مانیکور چیست؟

درست مانند هر نوع خدمات زیبایی دیگری، شما باید با عوارض مانیکور ناخن هم آشنایی پیدا کنید تا بتوانید انتخاب هوشمندانه و درستی داشته باشید.

  • آسیب تماشا ناخن و پوست اطراف آن: مهم ترین و اصلی ترین عوارض مانیکور ناخن این است که انجام منظم آن می تواند باعث نازک شدن پوست اطراف ناخن و در نتیجه آسیب تماشا آن گردد. بنابراین بهتر است هر چند وقت یک بار از مانیکور ناخن هایتان پرهیز کنید.
  • ابتلا به بیماری های واگیردار: مبتلا شدن به بیماری های واگیردار، مانند هپاتیت B و قارچ های پوستی، یکی از مضرات مانیکور ناخن است که در صورت عدم رعایت بهداشت محتمل است برای شما هم رخ بدهد. بنابراین پیش از آغاز مانیکور حتما از ناخن کار خود بخواهید که جلوی چشم شما ابزار خود را ضدعفونی کند.
  • آسیب تماشا پوست به وسیله اشعه فرا بنفش: در مانیکور با ژل شما باید برای خشک شدن لاک هایتان دست های خود را در دستگاه UV قرار دهید. نوری که از لامپ های درون این دستگاه به دست های شما می تابد برای پوست مضر است و می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. بنابراین بهتر است پیش از آغاز این مرحله حتما از ضد آفتاب بهره ببرید.

مانیکور و پدیکور با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟

دو روش مانیکور و پدیکور که در واقع برای مرتب کردن و فرم دادن به ناخن های دست و پا انجام می شوند، یک سری تفاوت اساسی با یکدیگر دارند که بهتر است آن ها را بشناسید. مانیکور بیشتر بر رسیدگی و مراقبت از دست ها و ناخن های آن ها تمرکز دارد و معمولا شامل فرم دادن، سوهان کشیدن، صاف کردن ناخن ها و کوتاه کردن کوتیکول ها می گردد. در حین انجام این روش ممکن است ناخن کار شما دست هایتان را ماساژ دهد و از محصولات مرطوب نماینده و آبرسان پوست استفاده کند. مانیکور اغلب با لاک زدن ناخن به سرانجام می رسد.

از طرف دیگر روش پدیکور روی پاها و ناخن های آن ها تمرکز دارد. تمامی مراحلی که در مانیکور دست ها انجام می شوند در پدیکور ناخن ها به صورت ویژه تری انجام خواهند شد. این روش شامل کوتاه کردن و فرم دادن به ناخن های پا، از بین بردن پوست های مرده و پینه ها، لایه برداری پوست پا و ماساژ است. پس از تمام شدن پدیکور خود می توانید ناخن های خود را لاک بزنید. در آخر بهتر است بدانید که فواید و عوارض مانیکور و پدیکور کاملا یکسان است.

کلام سرانجامی

داشتن ناخن های زیبا و مرتب می تواند اعتماد به نفس شما را در هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران افزایش دهد. حال که به خوبی از فواید و عوارض مانیکور ناخن اطلاع دارید می توانید با احتیاط و آگاهی بیشتری به سمت امتحان این روش بروید. از قلم نیاندازید که مانیکور ناخن های خود را به یک فرد حرفه ای بپردازید تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

منابع: Ray Cochrane ,Voesh

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 خرداد 1403 بروزرسانی: 5 خرداد 1403 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2393

به "همه چیز درباره فواید و عوارض مانیکور ناخن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره فواید و عوارض مانیکور ناخن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید