چین با ایجاد عمدی جنگ سرد جدید مخالف است

به گزارش مجله گیتی رو، ایرنا نوشت:وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت که کشورش قاطعانه با ایجاد جنگ سرد جدید مخالف است زیرا این اقدام کاملا منافع اساسی مردم چین و آمریکا را نقض می نماید و از راستا توسعه و پیشرفت دنیا منحرف می گردد.

چین با ایجاد عمدی جنگ سرد جدید مخالف است

وانگ یی شامگاه چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن اضافه کرد: بعضی از جریان های سیاسی آمریکا در حال دروغ پردازی به منظور سیاه نمایی علیه چین و بهانه جویی برای جلوگیری از رفت و آمدهای عادی بین چین و آمریکا هستند آن ها این کار را برای احیا شبح مک کارتیسم و تخریب روابط چین و آمریکا و تحریک دشمنی میان مردم دو کشور و آسیب رساندن به پایه اعتماد متقابل بین دو کشور انجام می دهند که در صورت تحقق اهدافشان، چین و آمریکا وارد درگیری و رویارویی دوباره می شوند و دنیا نیز بار دیگر با ناآرامی و تجزیه رو به رو خواهد شد چین به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که چنین توطئه ای پیروز گردد.

او اضافه کرد: چین شوروی پیشین نیست و قصد ندارد به آمریکایی دیگری تبدیل گردد چین به عنوان عظیم ترین کشور در حال توسعه دنیا و یکی از اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل همچنان بر توسعه صلح آمیز و راهبردهای توسعه برد - برد و سود متقابل پایبند است و به عنوان پیش برنده صلح دنیای و سهیم در توسعه دنیای و مدافع نظم بین المللی فعالیت خواهد نمود.

وانگ یی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات آمریکا پرداخت و خاطرنشان کرد: چین هرگز تمایلی به دخالت در امور داخلی و انتخابات آمریکا نداشته و آمریکا نیز باید از خیال خود مبنی بر تغییر چین به دلخواه خود صرف نظر نموده و به دخالت بی دلیل و تخریب گستاخانه منافع چین انتها دهد.

وزیر خارجه چین تاکید نمود واشنگتن درصدد تبدیل پکن به حریف خود است و این یک قضاوت اشتباه جدی راهبردی است چین در عین حالی که برای ایجاد روابط باثبات با آمریکا بر اساس عدم درگیری و رویارویی کوشش می نماید، قاطعانه از حق حاکمیت، منافع امنیتی و توسعه خود نیز دفاع خواهد نمود.

وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در خصوص دریای جنوبی چین هم اظهار کرد دریای جنوبی خانه مشترک کشورهای منطقه است و نمی تواند زمینه ای برای بازی سیاسی بین الملل باشد واقعیت ها ثابت نموده است حل و فصل اختلافات به وسیله گفت و گو راه درست هماهنگ با منافع کشورهای منطقه است و حفظ صلح و ثبات در دریای جنوبی وظیفه مشترک برای کشورهای منطقه است.

او با بیان اینکه ایالات متحده اخیرا به طور مرتب در دریای جنوبی مساله ایجاد نموده است، گفت: این اقدام آمریکا تعهد آن کشور برای عدم حمایت از طرف ها در منطقه را نقض نموده و آشکارا در اختلاف مربوط به حاکمیت ارضی دریای جنوبی مداخله نموده است.

وی با بیان اینکه آمریکا به عظیمنمایی حضور نظامی خود در دریای جنوبی ادامه به طوری که تنها در نیمه نخست امسال میلادی، هواپیماهای نظامی آمریکا بیش از 2 هزار فعالیت در این دریا انجام داده است اضافه کرد: آمریکا با گستاخی دست به تحریک روابط بین چین و کشورهای آ. سه. آن و مداخله در فرایند مذاکره اصول عملیات دریای جنوبی زده است.

وانگ یی توضیح داد: هدف ایالات متحده ایجاد ناآرامی در دریای جنوبی و وادار کردن کشورهای منطقه برای پیوستن به گروه آمریکا است تا در خدمت راهبرد سیاسی داخلی و جغرافیایی آن کشور باشند کشورهای منطقه باید هوشیار باشند و به ایالات متحده اجازه ندهند که دستاوردهای صلح و توسعه را که به سختی به دست آورده ایم، نابود کند.

عضو شورای دواتی چین در انتها به موضوع هنگ کنگ اشاره نمود و گفت: هنگ کنگ بخش جدایی ناپذیر از سرزمین چین است امور هنگ کنگ از جمله امور داخلی چین است عدم دخالت در امور داخلی از اصول قطعی روابط بین المللی است و هیچ کشوری اجازه ندارد تا گستاخانه حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشوری دیگر را تخریب کند.

او یادآوری کرد که دخالت گستاخانه در امور هنگ کنگ، تخریب گردش سالم یک کشور - دو نظام است و مورد مخالفت قطعی مردم چین از جمله مردم هنگ کنگ واقع شده است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1237

به "چین با ایجاد عمدی جنگ سرد جدید مخالف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین با ایجاد عمدی جنگ سرد جدید مخالف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید