واکنش تند کره شمالی به بیانیه گروه هفت

به گزارش مجله گیتی رو، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه کره شمالی امروز آدینه کشورهای ثروتمند عضو گروه هفت را ابزار تضمین کننده هژمونی آمریکا خوانده و از درخواست اخیر این گروه برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی، انتقاد کرد.

واکنش تند کره شمالی به بیانیه گروه هفت

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اخیرا وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت در جریان نشستی که در ژاپن داشتند مشترکا آزمایشات موشکهای بالستیک کره شمالی را محکوم و بر تعهد خود به تحقق هدف خلع سلاح هسته ای کامل کره شمالی تاکید کردند. این بیانیه آنها به عنوان یک پیش زمینه برای بیانیه اجلاس رهبران این گروه در ماه آینده میلادی در هیروشیمای ژاپن که احتمالا در آن بر سر برنامه هسته ای کره شمالی مجددا بحث خواهد شد، مطرح است.

چوئه سون هوی، وزیر امور خارجه کره شمالی گفت، کشورش در صورتی که کشورهای عضو گروه هفت شامل آمریکا، ژاپن، انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا و اتحادیه اروپا دست به هر نوع رفتار برای نقض منافع بنیادین کره شمالی بزنند واکنش متقابل قدرتمندی را نشان خواهد داد.

چوئه سون هوی در بیانیه ای که از سوی خبرگزاری حکومت کره شمالی منتشر شد، گفت: گروه هفت، گروهی متشکل از معدودی کشورهای خودخواه نزدیک به هم، نه تنها نماینده جامعه بین المللی نیست بلکه به عنوان ابزاری سیاسی برای تضمین هژمونی آمریکا عمل می نماید.

وزیر خارجه کره شمالی خاطر نشان کرد، بیانیه نشست اخیر وزرای خارجه گروه هفت از روی خباثت به اینکه کره شمالی اقدام حاکمیتی مشروع خود را انجام داده، اشاره نموده است.

کره شمالی پیشتر بارها استدلال نموده در واکنش به تهدیدات هسته ای آمریکا علیه خودش مجبور به فراوری تسلیحات هسته ای شده است. این کشور بعلاوه رزمایشهای نظامی مشترک مرتب آمریکا و کره جنوبی را تمرینی برای حمله به خاک خودش تلقی نموده هر چند که مقام های کره جنوبی گفته اند این رزمایش ها دفاعی و بدون نیت حمله به کره شمالی هستند.

کره شمالی از ابتدای سال گذشته میلادی تا به امروز حدود 100 موشک را تحت عنوان پاسخ به رزمایش آمریکا با کره جنوبی شلیک آزمایشی نموده است. اما بسیاری از کارشناسان می گویند، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی احتمالا مساله رزمایش های نظامی رقبای خود را به عنوان بهانه ای برای پیشبرد برنامه های تسلیحاتی خود، تحکیم رهبری خودش در داخل کشور و رسمیت پیدا کردن به عنوان یک کشور مشروع هسته ای با هدف برطرف تحریم های بین المللی علیه پیونگ یانگ مورد استفاده قرار می دهد.

کره شمالی به علت دست زدن به آزمایش های هسته ای و موشکی که بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل ممنوع شده اند، هدف 11 دور تحریم سازمان ملل قرار گرفته است. کیم جونگ اون پیشتر گفته بود که این تحریم ها اقتصاد کره شمالی را خفه می نماید.

وزرای خارجه گروه هفت در بیانیه روز سه شنبه خود اظهار داشتند، کره شمالی هرگز شرایط یک کشور مسلح به سلاح هسته ای را بر اساس معاهده منع توسعه تسلیحات هسته ای (ان.پی.تی) به دست نخواهد آورد.

وزیر امور خارجه کره شمالی بعلاوه گفت، جایگاه کره شمالی به عنوان یک کشور دارای سلاح هسته ای به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر و حتمی باقی خواهد ماند. او گفت کره شمالی مشمول هیچ یک از تعهدات این معاهده نمی گردد چون 20 سال پیش از معاهده خارج شد.

کره شمالی در سال 1985 به ان.پی.تی ملحق شد اما در سال 2003 خروج خود از این معاهده را با استناد به آنچه تجاوزگری آمریکا خواند، اظهار داشت. از سال 2006، کره شمالی شش آزمایش هسته ای و چند آزمایش تسلیحاتی دیگر را با هدف فراوری موشک هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای و حمله به آمریکا و کره جنوبی انجام داده است.

وزارت اتحاد مجدد در دولت کره جنوبی اواخر روز آدینه گفت، کره شمالی باید تهدیدات خود علیه همسایگان خود را متوقف و به نگرانی های بین المللی در خصوص برنامه های هسته ای و موشکی بی پروای خود توجه کند. لی هیوجونگ، معاون سخنگوی این وزارتخانه به خبرنگاران گفت، کره شمالی نمی تواند به خواسته اش با برنامه هسته ای خود برسد بنابراین نباید بر روی مسیری اشتباه پافشاری کند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2319

به "واکنش تند کره شمالی به بیانیه گروه هفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند کره شمالی به بیانیه گروه هفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید