مرگ با زهر مار در مرگ سر

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - دختر 18ساله پس از مارگزیدگی به دلیل صعب العبور بودن منطقه و نرسیدن نیروهای اورژانس جانش را از دست داد

مرگ با زهر مار در مرگ سر

به گزارش شهروند، مار او را نیش زده بود. هر لحظه حالش بدتر می شد. احتیاج به اقدامات درمانی به صورت اورژانسی داشت، اما هوا بد و منطقه صعب العبور بود. لحظه ها و ثانیه ها به اندازه یک سال می گذشت. دخترک نفس های آخرش را هم کشید. نیروهای اورژانس بالاخره خودشان را رساندند ولی دیگر کاری از دست هیچ کس بر نمی آمد.

محل زندگی آنها صعب العبور بود. امکانات نداشت. برای همین دختر 18ساله قربانی شد. نتوانست دوام بیاورد. تا زمان رسیدن نیروهای درمانی جان خود را از دست داد و به لیست قربانیان مارگزیدگی اضافه شد.

از دست دادن زمان طلایی

نیروهای اورژانس لرستان تمام کوشش خود را کردند تا به محل برسند، اما نتوانستند به موقع خود را به آنجا برسانند. این دختر در منطقه ای در شهرستان الیگودرز زندگی می کرد که نه اورژانس هوایی و نه زمینی نمی توانست خود را سریع به محل حادثه برساند. زمان طلایی از دست رفته بود. سم تمام بدن دختر را گرفت.

امدادگران از آن طرف درحال کوشش بودند. ولی تا وقتی بتوانند در آن منطقه سخت به بیمار برسند، او جان خود را از دست داد. برای همین این ماجرا مردم را تحت تأثیر قرار داد.

ماجرای مرگ این دختر 18ساله الیگودرزی واکنش های مختلفی را در پی داشت. افکار عمومی جریحه دار شده بود. برای همین این ماجرا از سوی مسئولان سازمان اورژانس کشور مورد آنالیز نهاده شد.

کم کاری احتمالی

گفته می شد که مرگ تلخ این دختر 18ساله به علت مارگزیدگی در مناطق صعب العبور شهرستان الیگودرز به خاطر کم کاری در امدادرسانی بوده است، اما کمبود امکانات و خدمات پزشکی در مناطق محروم لرستان، در نظر گرفته نشد. این اتفاق منجر به واکنش های متعددی در فضای مجازی و در بین افکار عمومی شد.

بنابراین صبح دیروز مسئولان سازمان اورژانس کشور در این باره واکنش نشان دادند. به دنبال این ماجرا چندین جلسه در اورژانس لرستان برگزار گردید. مسئولان اورژانس در این خصوص به آنالیز دقیق مسأله و شناسایی مقصران احتمالی پرداختند.

مسائل منطقه ای

رضا دهقان پور، رئیس بازرسی سازمان اورژانس کشور در این باره می گوید: به دنبال مرگ یکی از شهروندان به عنوان یک وظیفه سازمانی و انسانی در محیط حضور پیدا کردیم. موضوع را مورد ارزیابی و آنالیز قرار دادیم و شواهد و مستندات را آنالیز کردیم. درواقع در جلساتی با حضور رئیس دانشگاه لرستان، مسئولان فوریت های پزشکی دانشگاه و دیگر مسئولان، این موضوع ارزیابی شد. درحال حاضر لرستان به لحاظ اقلیمی در شرایطی نهاده شده که کوه های متعدد و مناطق عشایرنشین بسیاری دارد. متاسفانه گاهی اوقات مشکل زیرساخت های مخابراتی و جاده های دسترسی که باید طراحی می شده است موجب می گردد یک مقداری در بحث امدادرسانی و خدمات رسانی، رعایت زمان های استاندارد به لحاظ دسترسی فراهم نگردد.

شرایط جوی نامناسب

شرایط جوی در آن لحظه بسیار بد بود. امداد هوایی درحال رسیدن به این دختر و امدادرسانی به او بودند. ولی اجازه فرود صادر نشد. شرایط آب و هوایی آن قدر بد بود که بالگرد اورژانس نتوانست در محل حادثه فرود بیاید.

برای همین نیروهای زمینی دست به کار شدند: در رابطه با این اتفاق هیچ کدام از عوامل فوریت های پزشکی چه عوامل فوریت های پزشکی هوایی و چه زمینی قصور نکرده اند. تمام اقدامات صورت گرفت، اما شرایط جوی اجازه فرود بالگرد را نداد. همچنین دسترسی مخابراتی هم با مشکل روبرو شد. همین باعث از دست رفتن زمان شد. با اتلاف زمان و به دلیل اینکه راه مناسب نبود بعد از رسیدن بیمار به بیمارستان، او جان خود را از دست داد.

شرایط سخت در مرگ سر

ساعت 12و40 دقیقه بود که اولین تماس با نیروهای اورژانس گرفته شد. بعد از تماس با توجه به صعب العبور بودن منطقه مجموعه فوریت های پزشکی درخواست اعزام بالگرد می نمایند، اما خلبان اعلام می نماید از لحاظ موانع پروازی امکان پرواز را ندارد. ساعتی بعد که شرایط بهتر شد پرواز نیز انجام می گردد، اما آنها دیر به منطقه می رسند. چون وقتی رسیدند، بیمار از آن منطقه جابه جا شده بود.

محمدرضا نیکبخت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز درباره این ماجرا توضیحاتی ارایه کرد: با توجه به برخی اظهارات در فضای مجازی و با توجه به برخی نگرانی ها در ارتباط با مرگ این دختر 18ساله در کوه های مربوط به منطقه مرگ سر، چندین جلسه ارزیابی و آنالیز مسأله تشکیل شد. ابتدا مکالمات آنالیز شد که چه ساعتی اولین تماس تلفنی راجع به بیمار گرفته شده است. بعد از این بالگرد با توجه به شرایط جوی بهتر راهی محل شد، بیمار را آنجا نیافت. خلبان نیز چند بار منطقه را دور زد اما افراد را ندید.

تماس های ناموفق

بیمار سر جاده می رسد. شاید بتواند به نیروهای امدادی نزدیک تر گردد. گویا از دو ساعت قبل از آن آمبولانس 115 در آن نقطه مستقر و منتظر مصدوم بوده است. وقتی بیمار به آنجا رسید، او را به بیمارستان منتقل کردند. درنهایت این دختر به بیمارستان می رسد ولی زمان طلایی از دست رفته بود. او دیگر نتوانست تاب بیاورد و جان خود را از دست داد: وقتی رسیدند بیمار را به بیمارستان منتقل می نمایند اما کار از کار گذشته بود. مهم ترین چیزی که به انجام اقدامات امدادرسانی یاری می نماید بحث تقویت سیستم های مخابراتی است. در آنالیز موضوع مرگ این دختر 18 ساله معلوم شد که افراد بارها می خواسته اند با فوریت های پزشکی تماس بگیرند، اما تلفن قطع می شده و نمی توانسته اند تماس بگیرند.

اهمیت زمان در مارگزیدگی

معمولا هنگام مارگزیدگی اگر فرد به سرعت تحت درمان قرار نگیرد، نیش مار می تواند باعث مرگ فرد گردد. زهر مار به سرعت وارد جریان خون شده و به سراسر بدن منتقل می گردد. بنابراین اگر بلافاصله بعد از مارگزیدگی، فرد تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد، احتمال بروز آسیب های جدی به حداقل می رسد. به همین دلیل باید بلافاصله برخی اقدامات اورژانسی را در هنگام مارگزیدگی انجام داد تا بتوان جان فرد را نجات داد. همچنین باید به فردی که مورد گزش مار نهاده شده است اطمینان خاطر داد که تیم پزشکی می تواند مشکل او را حل نماید. تنها چیزی که مهم است این است که فرد خونسردی خود را حفظ کند.

آنالیز ها حاکی از آن است که روزانه در سراسر دنیا بیش از 200 نفر به دلیل مارگزیدگی کشته می شوند. این درحالی است که به گفته یک حشره شناس، ایران از لحاظ گزش های مرگبار توسط مار و عقرب، دومین کشور دنیا بعد از مکزیک است.

اما براساس اعلام مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور آمار دقیقی از حوادث مارگزیدگی در ایران وجود ندارد. با این حال در ایران 65 نوع مار شناسایی شده است که 12 نوع آنها سمی هستند. این مرکز نیز بر اهمیت زمان تأکید می نماید. براساس اعلام این مرکز، آسیب دیده باید هرچه سریع تر به مرکز درمانی مجهز انتقال یابد. در حین انتقال باید تا حد امکان از حرکت دادن اندام مارگزیده خودداری گردد. زیرا هرگونه افزایش حرکت یا انقباضات عضلانی باعث انتشار سم از محل گزیدگی و افزایش جذب سیستمیک آن می گردد. باید از راه رفتن بیمار جلوگیری گردد و با ویلچر یا برانکارد منتقل گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1439

به "مرگ با زهر مار در مرگ سر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ با زهر مار در مرگ سر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید