فاطمه معتمدآریا: تنها افسوسم در سیما رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم علی حاتمی است خبرنگاران

به گزارش مجله گیتی رو، فاطمه معتمدآریا در بخشی از مصاحبه خود در سلسله نشست های تاریخ شفاهی موزه سینما بیان نمود بازی در فیلم مادر ساخته علی حاتمی را به دلیل نبود فیلمنامه رد کردم.

فاطمه معتمدآریا: تنها افسوسم در سیما رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم علی حاتمی است خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه سینما، فاطمه معتمدآریا با تبریک سال 1400 گفت: امیدوارم سال جدید برای همه اتفاق های خوبی بیافتد، همراه با سلامتی، آرامش و صلح برای همه مردم و به دور از بیماری ها باشد و سینمای ایران مانند سال های گذشته سینمای پرفروغی شود.

وی با بیان اینکه کودکی درخشانی با پدر و مادر استثنایی داشته است، افزود: از 13 سالگی به سمت تئاتر رفتم، اما از 9 سالگی از صبح تا ظهر به تشویق مادرم در کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان بودم و آموزش می دیدم.

معتمدآریا درباره اولین حضورش در عرصه بازیگری نیز توضیح داد: یادم می آید تیرماه سال 1354 تصمیم گرفتم بازیگر شوم همان اندازه جدیت داشتم و برایم مهم بود که امروز حرفه ام برایم مهم و جدی است.

وی با اشاره به حضور مستمرش در کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خاطرنشان کرد: در آن دوره با زنده یاد علیرضا توپچیان، فرشته صدرعرفایی، ایرج طهماسب، حمید جبلی، محمدعلی طالبی، حسن حسندوست، همایون اسعدیان هم دوره بودیم، اما دوره های قبل تر از ما افرادی از کانون برخاستند که امروز جزء اسطوره های فرهنگی جامعه هستند. همچون زنده یاد عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، فرشید مثقالی، بهرام بیضایی، امیر نادری، ناصر تقوایی.

وی با بیان اینکه در سال 1360 ازدواج کرده است، بیان داشت: یادم می آید شب عروسی ام سر تمرین یک جفت کفش برای زهرا بودم و خجالت می کشیدم به کارگردان بگویم می خواهم عروسی کنم. سر تمرین به آقای شاه محمدلو گفتم می شود امروز زودتر بروم، از من سوال کرد چرا و من گفتم می خواهم ازدواج کنم و ایشان گفت همین الان تعطیل می کنیم و همه باهم می آییم عروسی که جمعه تعطیل بود و من از شنبه دوباره برگشتم سرکار.

ناصرالدین شاه آکتور سینما یکی مهمترین آثار سینمای ایران

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تنها وقفه کاری ام دوران کرونا بوده است، حتی زمانی که بچه ام به دنیا آمد شب قبلش سرکار بودم که 10 روز استراحت کردم و دوباره برگشتم.

معتمدآریا با بیان اینکه با فیلم شهر موش ها وارد سینما شده است، اما اولین بازی اش در فیلم جدال بوده است، گفت: در شهر موش ها صدا پیشه نارنجی و خواهر عینکی بودم و این فیلم بازخورد خوبی داشت و بسیار پیروز بود، زیرا آدم های باتجربه ای در این فیلم حضور داشتند.

وی درباره فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما نیز توضیح داد: یکی از مهمترین فیلم های تاریخ سینمای ما ناصرالدین شاه آکتور سینما است، زیرا مروری است از همه اتفاقاتی که در 100 سال در سینمای ما افتاده است. خودم بسیاری از صحنه های فیلم را می دیدم شگفت زده می شدم، زیرا چیزی در حدود 2 ساعت گریم این نقش طول می کشید و فیلمبرداری شروع می شد تا من گریمم تمام شود و برای قسمت های مربوط به خودم جلوی دوربین می رفتم. یادم می آید زمانی که در حال گریم بودم از صدای زنده یاد عزت الله انتظامی و هیجان آقای مخملباف به حیاط کاخ گلستان می آمدم تا ببینم چه کاری انجام می دهند. هرچه زمان از ساختن این فیلم می گذرد تازه نقش و نگار های آن تعیین تر می شود.

وی درباره ایفای نقش دختر لر نیز گفت: دختر لر فیلم محبوب پدرم بود و این فیلم را در سینما دیده بود و دیالوگ هایش را می دانست و درباره این فیلم با ما خیلی صحبت کرده بود به همین دلیل وقتی به من گفتند می خواهیم این نقش را بازسازی کنی برای من مانند یک هدیه الهی بود.

معتمدآریا ادامه داد: فیلم مسافران را تازه تمام کرده بودم که بلافاصله دختر لر را بازی کردم. هر 2 فیلم در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده بود. یادم می آید به من گفته بودند برای فیلم مسافران جایزه گرفتم در حالی که انتظار داشتم برای فیلم ناصرالدین شاه جایزه بگیرم.

وی خاطرنشان کرد: در آن سال ها فقط 2 استاد وجود داشت زنده یاد حمید سمندریان در تئاتر و بهرام بیضایی در سینما. وقتی بهرام بیضایی می خواست فیلم مسافران را بسازد طبیعی بود که همه بازیگران سینمای ایران دوست داشتند با وی کار کنند.

پیشنهاد بازی در مادر را رد کردم

معتمدآریا درباره فیلم یکبار برای همیشه و همکاری اش با سیروس الوند نیز گفت: چیزی در حدود یک ماه هر روز سیروس الوند فیلمنامه می نوشت و به من و زنده یاد خسرو شکیبایی می داد تمرین می کردیم و روز بعد سه صفحه و روز بعدش 10 صفحه برای تمرین می آورد. اینقدر در نوشتن بخشنده بود و عالی می نوشتند که ما نمی دانستیم بین این 10 صفحه کدام بهتر است. خیلی مطالب زیبا و دیالوگ های بی نظیر داشت که نتیجه آن شد فیلم یکبار برای همیشه. زنده یاد خسرو شکیبایی موجود دوست داشتنی و عاشق بازیگری که موجب شده بود ترکیب خوبی با فیلمبرداری آقای صبا داشته باشیم و من برای این فیلم سیمرغ گرفتم.

محمود کلاری، حمید جبلی، اکبر عبدی، عزیز ساعتی به من زنگ زدند و گفتند آخه این چه حرفی بود که زدی؛ علی حاتمی فیلمنامه ندارد، می نویسد و صحنه به صحنه سناریو را درست می کند و من هم گفتم تا فیلمنامه نباشد کار نمی کنم و این تنها افسوسی است که در سینما دارموی با اشاره به علاقه بچه ها به کلاه قرمزی افزود: کلاه قرمزی نسل به نسل می چرخد و ریتم و آواز های عروسک ها در جذاب شدن کلاه قرمزی بسیار تاثیر داشت تا آنجا که حتی بچه ها امروز هم این فیلم را دوست دارند.

معتمدآریا با اشاره به همکاری اش با رخشان بنی اعتماد در فیلم های گیلانه و روسری آبی گفت: ویژگی مهم رخشان بنی اعتماد این است که قبل از اینکه فیلمی را بسازد اغلب مستند آن را می سازد. تا حالا نشنیده ام که رخشان بنی اعتماد فیلمنامه ای را 6 ماهه نوشته باشد؛ 2 سال درباره موضوع تحقیق می کند که درباره فیلم های گیلانه و روسری آبی نیز به همین شکل بود. در فیلم گیلانه که به تبعات جنگ پرداخته شده است من نقشی 40 سال بزرگ تر از خودم داشتم.

وی در پاسخ به سوال مسعود نجفی مبنی بر اینکه فیلمی بوده که ایفای نقش کرده باشد و بعد از حضورش پشیمان شده باشد؟ پاسخ داد: خیر، اما از یک کار که انجام ندادم، پشیمان هستم. در فیلم مادر زنده یاد علی حاتمی نقشی که اکرم محمدی بازی می کرد را به من پیشنهاد داده بود که نقش لطیف و قشنگی بود. برای این فیلم یک بچگی و غدی بدی کردم زمانی که به دفتر زنده یاد علی حاتمی رفتم وی برایم در مورد نقش توضیح داد و من گفتم حتماً کار می کنم، اما زمانی که داشتم بلند می شدم گفتم می شود فیلمنامه را به من بدهید. آقای حاتمی در ابتدا سکوت کرد و گفت می گویم فیلمنامه را بهت بدهند آمدم بیرون و وی داشت نماز می خواند به آقای یکتاپناه گفتم می شود فیلمنامه را به من بدهید در همان موقع زنده یاد حاتمی پرده را کنار زد و گفت برایتان می فرستیم. شب که به خانه برگشتم محمود کلاری، حمید جبلی، اکبر عبدی، عزیز ساعتی به من زنگ زدند و گفتند آخه این چه حرفی بود که زدی؛ علی حاتمی فیلمنامه ندارد، می نویسد و صحنه به صحنه سناریو را درست می کند و من هم گفتم تا فیلمنامه نباشد کار نمی کنم و این تنها افسوسی است که در سینما دارم. البته قرار بود در فیلم جهان پهلوان تختی زنده یاد علی حاتمی نیز بازی کنم.

وی با اشاره به تجربه همکاری اش یا زنده یاد عباس کیارستمی در فیلم شیرین افزود: با وی یک بحث طولانی از زمان کانون داشتیم. همیشه به وی می گفتم باید با بازیگران حرفه ای کار کنید و وی می گفت به دلیل تصنعی که وجود دارد این کار را انجام نمی دهد.

با شکیبایی بده بستان داشتیم

وی درباره همکاری اش با سایر بازیگران در فیلم ها گفت: با همه بازیگران راحت بودم آنقدر که نمی توانم بگویم کدام یک از دیگری بهتر است. با زنده یاد خسرو شکیبایی در بازی ها بده بستان خوبی داشتیم. پرویز پرستویی بازیگر بی نظیری است، زیرا برای هر نقشی که برعهده دارد انرژی زیادی می گذارد. آقایان جبلی، طهماسب، زنده یاد انتظامی همه عالی هستند.

معتمدآریا در پاسخ به این پرسش که چه توصیه ای برای جوانان علاقمند به بازیگری دارد؟ پاسخ داد: اولین چیزی که می گویم اینکه ابتدا درس بازیگری را بخوانند، زیرا هرچه دانش شان را بیشتر کنند متوجه می شوند علاقه شان در این حرفه چقدر است کلاس های بازیگری بروند، آموزش ببینند و اگر بتوانند سختی این کار را تحمل کنند می توانند ادامه دهند.

وی افزود: نسل جدید برای من مثل یک گوهر با ارزش است به شرط اینکه بتوانیم باهم هماهنگ شویم.

معتمدآریا در انتها بیان داشت: امیدوارم سینما چرخه اش را خودش بچرخاند بدون اینکه بخواهند بار اضافه ای بر دوشش بیاندازند. من هر کاری از دستم برمی آمده برای حرفه ام انجام دادم و هنوز هم ادامه دارد.

این گفتگو بیش از 3 ساعت به طول انجامید که بخش اصلی آن جهت ثبت در تاریخ در موزه سینمای ایران آرشیو می شود.

موزه سینمای ایران به عنوان مجموعه ای فرهنگی و تاریخی که روایتگر سیر تاریخ و تحولات سینمای ایران است خود را موظف می داند نظرات و دیدگاه های سینماگران باتجربه و پیشکسوت را جمع آوری کرده تا نسل های آینده با نگاه و جهت زندگی و نحوه خلق و شکل گیری آثار هنرمندان و صاحب نظران هنر سینما آشنا شوند. انتشار این مطالب به معنای تایید و یا رد نظر اشخاص نیست و صرفاً جنبه پژوهشی و ضبط تاریخ شفاهی داشته و هدف پرداختن به سرگذشت و تاریخ سینمای ایران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1633

به "فاطمه معتمدآریا: تنها افسوسم در سیما رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم علی حاتمی است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاطمه معتمدآریا: تنها افسوسم در سیما رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم علی حاتمی است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید