رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی

به گزارش مجله گیتی رو، مراسم رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گشت.

رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیا (پرونده الکترونیک آثار تاریخی) شرکت کرد. این مراسم به مناسبت گرامی داشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در روز یکشنبه 29 فروردین 1400 با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، مدیرکل بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی و حضور مجازی میراث فرهنگی استان ها در سالن فجر وزارت خانه برگزار شد.

مونسان در معرفی سامانه جامع وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کمک شایان آن به انتقال دانش و تجربه، گفت:

بخشی که قرار است به عنوان میراث بانان به آن اضافه شود مهم است و حجم پایش و حفاظت از آثار تاریخی را با توجه به این که آثار تاریخی بسکمک در کشور وجود دارد، بالا می برد. بخش میراث بانان موجب می شود تا کارشناسان واقعی نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خود را مطرح و ثبت کنند. روی این سامانه، بخش ارتباط با مردم با نام میراث بانان تعریف شود تا تعامل دو سویه با مردم ایجاد شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی را کاری ارزشمند در جهت تسریع عملیات، به ویژه در حوزه میراث فرهنگی دانست و گفت:

با توجه به مصوبه هیئت وزیران باید طی یک سال آینده جواب استعلام ها ظرف 48 ساعت پاسخ داده شود. باید تا چند ماه آینده این امکان فراهم شود. یکی از مزایای دیگر راه اندازی این سامانه، ارتقای شفافیت، افزایش اطمینان و اعتماد به داده ها و بهبود خدمت به مردم است. همچنین سامانه جامع میراث فرهنگی می تواند پایش، کنترل و نظارت دقیق تر را ایجاد کند و در هزینه ها و زمان نیز صرفه جویی کند.

از دیگر مزایای این سامانه ایجاد رابط کاربری میراث بانان و مردم برای تعامل با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و ایجاد زمینه صدور پروانه بازسازی و احیا و بهره برداری با راه اندازی سامانه جامع میراث فرهنگی اشاره کرد.

سیستم جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی با نشانی memoria.mcth.ir که در مدت یک سال طراحی شده است، سامانه ای تخصصی در زمینه مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی کشور با مدیریت دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به عنوان زیرساخت جامع و الکترونیکی با کد و واحد شناسایی یکتا و بر زیرساخت کاداستر - مکان مبنای کشوری محسوب می شود.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2067

به "رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از سامانه جامع مدیریت حفاظت و احیای آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید