خبرنگاران ابلاغ دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی

به گزارش مجله گیتی رو، تهران- خبرنگاران- رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را صادر کرد.

خبرنگاران ابلاغ دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی

به گزارش روز یکشنبه سازمان امور اقتصادیاتی، امید علی پارسا با صدور دستورالعملی تازه ترین تسهیلات حمایتی سازمان امور اقتصادیاتی کشور از فعالان اقتصادی، در قالب بخشودگی جرایم قابل بخشش اقتصادیاتی تا خاتمه سال جاری را گفت.

در این دستورالعمل آمده است: در اجرای مصوبات چهل و هشتمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و قانون اقتصادیات های مستقیم، بدین وسیله بخشودگی جرائم قابل بخشش موضوع قانون اقتصادیات های مستقیم و قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده در هر منبع برای هر سال یا دوره، حسب مورد در سال 1399 در صورت پرداخت مانده بدهی (اصل بدهی، جرائم غیر قابل بخشش وآن بخش از جرائمی که مورد بخشودگی واقع نشده است) به شرح اعلام شده تعیین می شود.

بر این اساس، بخشودگی جرایم موضوع این دستورالعمل برای هر دوره یا سال در هر منبع، حسب مورد حداکثر تا مبلغ 50 میلیارد ریال است.

در صورت پرداخت مانده بدهی طبق برگ قطعی ابلاغ شده تا خاتمه دی سال 1398 حداکثر تا 31 خرداد 98 برای واحدهای تولیدی 90 درصد و برای سایر مؤدیان میزان بخشودگی 80 درصد خواهد بود.

در صورت پرداخت مانده بدهی طبق برگ قطعی ابلاغ شده از اول بهمن 98 تا 31 خرداد 99 حداکثر تا خاتمه تیر سال جاری، میزان بخشودگی به میزان 100 درصد خواهد بود.

در صورتی که مودیان اقتصادیاتی، مشمول خسارت تاخیر موضوع ماده 222 قانون اقتصادیاتهای مستقیم و تبصره به ماده (17) قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده باشند، ابتدا باید مبالغ مذکور از جرایم اقتصادیاتی کسر و سپس نسبت به بخشودگی جرایم اقدام شود.

در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده پس از مهلت های تعیین شده، به ازای هر ماه دو درصد از بخشودگی موضوع این ماده تا خاتمه سال کسر می شود.

مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران ها، بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری و مهمان پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، مراکز بوم گردی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی از جمله مراکز برخوردار از این معافیت ها هستند.

مراکز حمل و نقل عمومی مسافر برون شهری اعم از هوایی، جاده ای، ریلی و دریایی، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی، مراکز، باشگاه ها و مجتمع های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه ای، مراکز تولید، توزیع وفروش صنایع دستی و آموزشگاه های رانندگی، آرایشگاه ها و سالن های زیبایی نیز بر اساس مقررات مشمول این معافیت ها می شوند.

مفاد این دستورالعمل مانع از اعمال بخشودگی جریمه عدم تسلیم اظهارنامه اقتصادیاتی و جریمه تأخیر موضوع قانون اقتصادیات بر ارزش افزوده نسبت به مهلت های اعلامی به موجب بخشنامه های صادره نخواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1156

به "خبرنگاران ابلاغ دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ابلاغ دستورالعمل جدید بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید