تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ ماشین های مشکی، نقره ای و خاکستری بیشتر از بقیه تصادف می نمایند!

به گزارش مجله گیتی رو، گجت نیوز نوشت: اگر دوست دارید بدانید چه رنگ هایی در خودروها بیشتر باعث حوادث ناگوار می شوند، این مطلب جالب و مجذوب کننده را از دست ندهید؛ زیرا قرار است به سراغ تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات برویم و این موضوع را آنالیز کنیم.

تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ ماشین های مشکی، نقره ای و خاکستری بیشتر از بقیه تصادف می نمایند!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی که دست به خرید خودرو می زنید و به مرحله انتخاب رنگ آن می رسید، چیزهایی فراتر از سلیقه، فروش ساده تر و بدون دردسر و مسائل زیبایی شناسانه برای تان اهمیت داشته باشد؛ چیزهایی از قبیل امنیت بیشتر، کاهش تصادفات و موضوعات این چنینی. به عنوان مثال، خرید یک خودرو با رنگ آبی تیره یا مشکی متالیک، بدون شک از جذابیت های ظاهری بسیاری برخوردار است، اما می تواند درصد بروز حوادث خطیر را افزایش دهد. در این مطلب به سراغ تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات خواهیم رفت تا این مسئله مهم را از زوایای گوناگون آنالیز کنیم.

تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ حقیقتی اثبات شده یا شایعه ای دروغین؟

علی رغم اینکه ممکن است افراد بسیاری این مسئله را باور ننمایند و به سادگی از کنار آن عبور نمایند، اما تا به امروز مطالعات، تحقیقات گسترده و آزمایش های فراوانی در سراسر دنیا اجرا شده که تمام شان مبحث تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات را تایید می نمایند.

خیلی ها این تاثیرگذاری را با یک مثال بسیار ساده شرح می دهند. اگر ما یک جسم سیاه رنگ داشته باشیم و آن را در مکانی تاریک با نورهای بسیار کم قرار دهیم، بدون شک چشم مان بسیار سخت تر آن را تشخیص خواهد داد؛ نقطه مقابل این مثال، زمانی است که ما در همین لوکیشن، یک جسم کاملا سفیدرنگ داشته باشیم. دانشمندان و متخصصان مختلف با تکیه بر این مسئله، تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات را تایید نموده اند؛ بنابراین هنگامی که شما با یک خودرو تیره یا سیاه رنگ در تاریکی شب مشغول رانندگی هستید، چندین برابر بیشتر از سایر رنگ ها در معرض بروز حوادث وحشتناک و تصادفات هستید.

تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات فقط مختص شب نیست و در روشنی روز نیز نمود عینی دارد. اگر شما با خودرویی سبزرنگ در مکانی رانندگی کنید که بخش اعظمی از آن با گیاهان طبیعی و درختان پوشیده شده، باز هم احتمال وقوع تصادف تان بالا خواهد رفت.

خودروهایی با این طیف رنگی، کمتر در معرض تصادف هستند

در واقع این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست که خودروهای سفیدرنگ در بحث ایمنی حرف اول را می زنند؛ اما آیا از آمار و اندازه ایمنی این رنگ نسبت به سایر رنگ ها خبر دارید؟ بر اساس یک تحقیق اجرا شده بدون احتساب شب و روز، یک خودرو سفید حدود 12 درصد کمتر از یک خودروی مشکی دچار تصادف می گردد. پس از این رنگ مرسوم و پرطرفدار، ماشین های بژ و زرد رنگ کمترین اندازه تصادفات را داشته اند. در واقع رنگ های روشن به دلیل اینکه در شب و مکان های تاریک بهتر تشخیص داده می شوند، از کمترین احتمال تصادف برخوردارند و می توانند به خوبی نشانگر تایید تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات باشند.

این رنگ خودروها بیشتر دچار سانحه و تصادف می شوند

از آنجا که خودروهای سیاه رنگ در تاریکی و ظلمات شب بسیار سخت دیده می شوند و به راحتی قابل تشخیص نیستند، احتمال تصادف شان بسیار بیشتر است. پس از این رنگ، خودروهای نقره ای و خاکستری هستند که به دلیل شباهت شان به ساختمان ها و سازه های موجود در محیط و بعلاوه رنگ جاده و آسفالت، از احتمال تصادف بالایی برخوردارند.

احتمال تصادف خودروهای خاکستری رنگ 11 درصد و خودروهای نقره ای حدود 10 درصد بیشتر از خودروهای سفید رنگ است. علاوه بر این، اتوموبیل هایی که از رنگ قرمز و آبی برخوردارند نیز با 7 درصد، در دتبه های بعدی قرار دارند؛ بنابراین به تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات ایمان بیاورید و این موضوع را تا حدودی جدی بگیرید!

نتیجه گیری

شاید اگر آپشنی مثل چراغ و علائم هشداردهنده در خودروها وجود نداشت و رانندگان از این امکان در شب های تاریک استفاده نمی کردند، این آمار و ارقام به شکلی قابل توجه تغییر می کرد. اما در حال حاضر تمامی خودروهای سواری نو و مدرن، از این چراغ ها بهره می برند؛ چراغ هایی که برد مناسبی دارند و باعث می شوند سایر افراد و رانندگان توانایی تشخیص خودرو مذکور را داشته باشند. از این حیث می توان گفت که همه چیز به تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات بستگی ندارد و عوامل دیگری نیز در این ماجرا دخیل هستند.

اگر این معیار را دنیای در نظر بگیریم و از منظر اهمیت اش در کشورهای پیشرفته و پیشرفته نگاه کنیم، باز هم می توانیم به نتایج مهم تری دست یابیم؛ اما در کشورمان همواره همه چیز فرق دارد! ایرانی ها علاقه زیادی به خودروهای سفید رنگ دارند و بسیاری از خودروهای محبوب و پرفروش بازار مانند پژو پارس، تیبا، پژو 206، ساینا و… با همین رنگ محبوب در اختیار مشتریان قرار می گیرند. با توجه به همین موضوع، می توان دریافت که تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات آن چنان با متر و معیارهای کشورمان همخوانی ندارد و مسائل مهم تری از جمله نحوه رانندگی افراد و شرایط جوی منجر به حوادث ناگوار و تصادف می گردد! با این حال، توجه به رنگ خودرو بر مبنای جلوگیری از وقوع تصادفات، موضوعی ست که بد نیست گاهی به آن اهمیت دهیم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2289

به "تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ ماشین های مشکی، نقره ای و خاکستری بیشتر از بقیه تصادف می نمایند!" امتیاز دهید

1 کاربر به "تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ ماشین های مشکی، نقره ای و خاکستری بیشتر از بقیه تصادف می نمایند!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر رنگ خودرو در آمار تصادفات؛ ماشین های مشکی، نقره ای و خاکستری بیشتر از بقیه تصادف می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید