باید ها و نباید های تغذیه دانش آموزان با بازگشایی مدارس

به گزارش مجله گیتی رو، دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوردن یک صبحانه مغذی می تواند به دانش اموزان کمک کند تا تغذیه بهتر و حتی عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشد.

باید ها و نباید های تغذیه دانش آموزان با بازگشایی مدارس

به گزارش ایرنا از وبدا، صبحانه مهمترین وعده غذایی روز است، اما بسکمک از بچه ها و نوجوانان به طور منظم صبحانه نمی خورند. در یک صبحانه مقوی، توصیه می شود از انواع نان بویژه نان های تیره و سبوس دار در کنار مواد غذایی حاوی پروتئین مانند پنیر و تخم مرغ استفاده شود. همراه کردن این اقلام غذایی با شیر و مغز دانه هایی مثل گردو به تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن دانش آموزان کمک خواهد کرد.

مطالعات نشان می دهد که خوردن یک صبحانه مغذی باعث بهبود عملکرد مغز به ویژه حافظه و یادگیری می شود. صبحانه خوردن گرسنگی را در طول ساعات مدرسه کاهش می دهد که خود می تواند باعث کاهش حواس پرتی شده و عملکرد تحصیلی، خلق و خو و رفتار دانش آموز را بهتر کند.

بچه ها و نوجوانانی که صبحانه می خورند عملکرد تحصیلی بهتری نسبت به بقیه دارند. همچنین خوردن صبحانه سبب کنترل اشتها شده و میل به خوردن شیرینی ها و مواد غذایی با ارزش تغذیه ای پایین را کاهش می یابد.

نخوردن صبحانه با تمایل به خوردن میزان غذای بیش از نیاز بدن در وعده های بعدی همراه است که خود باعث اضافه وزن و چاقی در فرد خواهد شد. میزان پرخاشگری و افسردگی و کمبود مواد مغذی در بین دانش آموزانی که صبحانه می خورند نسبت به افرادی که صبحانه نمی خورند به مراتب کمتر است.

مصرف میان وعده های سالم در ساعات بین کلاس ها اهمیت زیادی دارد

بر اساس این گزارش، میان وعده، که به عنوان مصرف مواد غذایی بین وعده های غذایی اصلی تعریف می شود، یکی از منابع اصلی دریافت کالری است. دانش آموزان علاوه بر سه وعده غذایی اصلی به میان وعده نیز نیاز دارند.

دانش آموزان در این سنین باید برای نگه داشتن قند خون در حد طبیعی، حتما میان وعده، البته از نوع میان وعده های سالم، استفاده کنند تا فعالیت سیستم عصبی و عملکرد مغز آن ها در حد مطلوب باقی بماند. نخوردن میان وعده ها با کاهش قند خون در این افراد همراه است که خود می تواند با پرخاشگری، عدم توجه کافی به دروس در سر کلاس و عدم تمرکز و یادگیری کافی همراه باشد.

بهترین میان وعده ها برای دانش آموزان لقمه نان و پنیر و گردو، انواع میوه ها (سیب، پرتقال، نارنگی، موز، هلو، زردآلو، لیمو شیرین و غیره) و سبزیجات تازه (مانند هویج، کاهو، خیار و غیره) و میوه های خشک (ماننده برگه میوه ها، کشمش و انجیر خشک و مویز و توت خشک)، مغزدانه ها (مانند گردو، فندق، پسته و بادام)، شیر و بیسکویت های سبوس دار است، میان وعده هایی مانند چیپس و غلات حجیم شده نه تنها ارزش غذایی کمی دارند بلکه یکی از دلایل اضافه وزن و چاقی در بین دانش آموزان بوده و استفاده از نان ها محلی از جمله نان های خشک و نان های سبوس دار نیز می تواند گزینه مناسبی برای مصرف میان وعده ها در بین دانش آموزان باشد.

وعده ناهار دانش آموزان اهمیت زیادی دارد

وعده ناهار یکی از وعده های اصلی است که در تامین انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن بویژه برای دانش آموزان که در سنین رشد قرار دارند اهمیت زیادی دارد. یکی از نکات بسیار مهم در وعده غذایی ناهار دانش آموزان، زمان مصرف آن است که نباید خیلی به تاخیر بیفتد. توصیه می شود تمام دانش آموزان وعده غذایی ناهار خود را بین ساعت 12 تا 1 ظهر مصرف کنند و مصرف این وعده به بعد از تعطیل شدن مدرسه موکول نشود.

در وعده غذایی ناهار، دانش آموزان می توانند از انواع غذا های مرسوم در فرهنگ ایرانی استفاده کنند مشروط بر اینکه میزان چربی این غذا ها خیلی زیاد نباشد، از غذا های سرخ کرده به تکرر استفاده نشود و این وعده غذایی در کنار خود حتما یک واحد لبنیات و یک واحد سبزی (مثل سبزی خوردن یا سالاد یا دو تا خیار یا گوجه) را به همراه داشته باشد.

این گزارش می افزاید: اگر دانش آموزان وعده غذایی ناهار خود را از مدرسه تهیه می کنند بهتر است به آن ها آموزش داده شود که مصرف غذا های پرچرب و فست فود ها در مدرسه به عنوان ناهار به حداکثر یک یا دو بار در ماه محدود شود و بیشتر روز ها از سایر غذا های سنتی که در مدارس سرو می شود استفاده کنند.

اگر می بینید که امکان ناهار خوردن در مدرسه برای دانش آموز مهیا نیست یا دانش آموز بیشتر اوقات در مدرسه از غذا های ناسالم استفاده می کند بهتر است یک لقمه نان و پنیر برای وی بگذارید تا در ساعت ناهار آن را به عنوان یک میان وعده مصرف کند تا برای خوردن ناهار به منزل برسد.

استفاده از انواع سالاد ها به عنوان وعده ناهار نیز برای دانش آموزان می تواند مجذوب کننده باشد. برای اینکه این سالاد را به عنوان یک وعده برای دانش آموزان جا بیندازید می توانید در این سالاد ها از انواع حبوبات پخته شده، کمی پنیر رنده شده و کمی گوشت مرغ نیز استفاده کنید تا دانش آموز آن را به عنوان یک وعده اصلی بپذیرد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2233

به "باید ها و نباید های تغذیه دانش آموزان با بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید ها و نباید های تغذیه دانش آموزان با بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید