از نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران رونمایی شد

به گزارش مجله گیتی رو، نخستین روتور توربین بخار نیروگاه بعثت، امروز (سه شنبه) در قالب هفته سوم پویش هر هفته الف ب ایران توسط وزیر نیرو رونمایی شد و به این ترتیب، ایران به جمع پنج کشور برتر سازنده این نوع روتور پیوست.

از نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران رونمایی شد

این روتور توربین 82.5 مگاواتی توسط متخصصان شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران ساخته شده است، البته برای خرید خارج توربین یاد شده باید 900 میلیارد ریال (حدود سه میلیون یورو) برای تأمین ارز موردنیاز اختصاص می یافت که با ساخت داخل این روتور، همه هزینه های صرف شده به 350 میلیارد ریال کاهش یافته است.

دور اسمی این توربین سه هزار دور در دقیقه، تعداد مراحل پره 19 ردیف، تعداد پره 2 هزار و 539 عدد، فشار اسمی بخار ورودی 86.18 بار و دمای اسمی بخار ورودی 510 درجه سانتی گراد است.

در ساخت این توربین 75 هزار نفر- ساعت کارکرد در بخش های مهندسی متالورژی، مکانیک و ساخت، تدارکات، ماشین کاری، پره سازی، تست های غیرمخرب و کنترل ابعادی، برنامه ریزی و اجرا شده است.

این روتور دمای بخار بالای 500 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید. سازنده پیشین این روتور شرکت جنرال الکتریک آمریکا بوده که تیم مهندسی شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران با وجود نبود دسترسی به مدارک ساخت، نقشه های مربوطه و امکان ارتباط با شرکت سازنده، توانسته است با اندازه برداری روتور موجود در نیروگاه و با استفاده از روش مهندسی معکوس اقدام به ساخت داخل روتور توربین یاد شده کند.

ایران با ساخت این روتور توربین بخار در بین پنج کشور برتر سازنده این روتورها و شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران نیز در بین شرکت های برتر در زمینه ساخت روتور توربین دنیا نهاده شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1697

به "از نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نخستین روتور توربین بخار ساخت ایران رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید