کشف آثاری از دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی

به گزارش مجله گیتی رو، آنالیز باستان شناختی بخش نیم بلوک قاینات به کشف ابنیه تاریخی، مساجد، سازه های آبی، حمام و پل متعلق به دوران پیش از تاریخ ، تاریخی و اسلامی انجامید.

کشف آثاری از دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی

به گزارش مجله گیتی رو، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهرام عنانی، سرپرست پروژه آنالیز باستان شناختی بخش نیم بلوک قاینات خراسان جنوبی با بیان این مطلب اضافه نمود: در پروژه میدانی آنالیز باستان شناسی بخش نیم بلوک قاینات 103 اثر جدید شناسایی شد و تعداد کل آثارکشف شده از این بخش به 123 اثر رسید.

او با بیان این که بطور کلی آثار شناسایی شده در این پژوهش در قالب ابنیه تاریخی، محوطه ها، سنگ نگاره و آثار طبیعی جای می گیرند، اظهار کرد: ابنیه تاریخی علاوه بر مساجد، بیشتر محدود به سازه های آبی مانند آسیاب، حوض انبار ، آب انبار، حمام و پل است.

به گفته وی، آثار دفاعی در این محوطه مانند قلعه ها نیز وجود داشته که امروزه به محوطه تبدیل شده اند.

عنانی حفاظت و پایداری ابنیه تاریخی در محدوده بخش نیم بلوک را بیشتر از هر چیز تحت تاثیر زلزله سال 1347 دشت بیاض دانست و بیان نمود: این زلزله ها ویرانی زیادی به بار آورد به گونه ای که در هیچ روستایی در این منطقه بافت معماری باقی نمانده است.

این باستان شناس اضافه نمود :مطالعات اولیه این آثار از دوران پیش از تاریخ به ویژه پارینه سنگی میانی، کالکولیتیک و برنز، تاریخی، اسلامی اولیه، میانی و متاخر سکونت در این منطقه را تایید می نماید.

به گفته این دانشجوی دکتری باستان شناسی، گونه شناختیِ داده های سفالی نشان می دهد که بعضی از محوطه های منطقه در هزاره های سوم پیش از میلاد متاثر از فرهنگ های مناطق همجوار مانند فلات مرکزی، هاراپا و دره سند است.

وی شرایط اکولوژیکی و زیست محیطی نیمه غربی بخش نیم بلوک را به دلیل تراکم بیشتر آثار شناسایی شده بهتر توصیف کرد و گفت: این بخش در نیمه غربی با شهرستان های سرایان و فردوس که رشته کوه مرتفع سیاه کوه مرز بین آن ها را تشکیل می دهد، همجوار است .

به گفته عنانی، این عارضه طبیعی خود باعث شکل گیری بهتر آب و هوای منطقه و در ادامه شکل گیری استقرارها در این منطقه شده است.

او اضافه نمود: یکی از آثار مهم این منطقه شهر فارس است که در سفرنامه ها و آثار مختلف تاریخی مانند صوره الارض اثر ابن حوقل، اصطخری، مقدسی و این اواخر لسترنج تحت عنوان شهر فارس یا بیابان فارس از آن نام برده شده و با توجه به این آثار می توان محدوده ای در حدود شرق و شمال شهر خضری دشت بیاض را برای آن در نظر گرفت.

این باستان شناس گفت: آثار کشف شده در این محوطه می تواند به باستان شناسان در زمینه مکان نگاری دقیق شهر فارس یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 928

به "کشف آثاری از دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثاری از دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید