نیشابور و اولین مسجد چوبی دنیا

به گزارش مجله گیتی رو، این دهکده که مقصد بسیاری از گردشگران است، هم خوش آب و هوا بوده، هم داستان جالبی دارد.

نیشابور و اولین مسجد چوبی دنیا

خیلی از ما در ایران مان تابه حال حتی یک دهکده چوبی واقعی ندیده ایم. چه رسد به مسجدی تمام چوب که در همین دهکده و در نیشابور خودمان ساخته شده باشد.

اصلاً انگار آمده تا تمام تصورات مان از دهکده را که معمولاً خانه های سنگی یا کاهگلی دارند، به هم بریزد. اما با این حال، به قدری زیبا و دل فریب است که امروز نیشابور را مقصدی بی نظیر برای تعداد زیادی از گردشگران نموده.

اثر معماری چیره دست که اولین مسجد تمام چوب دنیا را نیز در آن بنا نموده است. جایی که بناهایش، شبیه به خانه های چوبی دامنه کوه آلپ شده. با سازه های منحصربه فرد، دیدنی و جذاب.

دهکده چوبی نیشابور کجاست؟

  • به خراسان رضوی رفته و به نیشابور تاریخی برسید.
  • از راه جاده اسحاق آباد یا جاده خیام راستا را طی کنید تا 5 کیلومتر بعد از زیارتگاه فضل بن شاذان.
  • در راستا راه روستای جیلو، به جاده سمت راست وارد شوید و به روستای ملا محمد آقازاده برسید.
  • دهکده چوبی نیشابور همین جااست.

اولین مسجد چوبی دنیا

این دهکده از چند نظر اهمیت دارد. نخستین مسجد چوبی دنیا، که در برابر زلزله مقاوم است؛ 200 متر مربع است و سقف آن به شکل شیروانی ساخته شده، مناره هایش از سطح زمین 13 متر ارتفاع دارد.

شبیه یک کشتی وارونه روی زمین قرار گرفته و حدود 2 سال برای ساخت آن وقت گذاشته شده. دیواره ها، کابینت ها و سینی های آبدارخانه اش هم از جنس چوب است.

ایوانی نیز برایش ساخته شده که کف آن از خشت است. در آن جا تعدادی کتیبه دیده می گردد که آیات قرانی بر روی آن حک شده، با قابی از چوب درختان گردو و توت.

تزیینات داخلی ساختمان چوب های گوناگونی از درختان مختلف مثل کاج، سپیدار، اشن، گیلاس، گلابی، زبان گنجشک، گردو و توت است. نکته قابل توجه دیگر این سازه چوبی، نورپردازی هنرمندانه ای است که در آن به کار رفته. با هارمونی و هماهنگی خاص که از رنگ های شاد و زنده تشکیل شده و هنگام شب، زیبایی نما را تکمیل نموده است.

کمی نزدیکتر به دهکده چوبی

باغ میوه ای در آن جا وجود دارد که با جایگاه و نیمکت های چوبی تزیین شده و همچنین دو تنور چوب سوز در این دهکده وجود دارد که به شیوه ی سنتی در آن نان تهیه نان می گردد. دودکشی کاهگلی بالای آن نصب شده که از نظر ظاهری بانویی روستایی را نشان می دهد که یک طبق نان روی سر دارد.

این دهکده در روستای محمدآباد آقازاده، توسط مهندس مجتهدی در 15 کیلومتری نیشابور بنا شده. تا سال 1392 تحت مدیریت و رسیدگی مستقیم او بود و پس از فوت ایشان، رسیدگی و اداره این روستا را همسرشان خانم حشمت، که از دانش آموختگان رشته نقاشی از دانشگاه آمریکا است، عهده دار شده و در حال حاضر مدیریت دهکده چوبی نیشابور با ایشان است.

این دهکده که مقصد بسیاری از گردشگران است، هم خوش آب و هوا بوده، هم داستان جالبی دارد.

همسر حمید مجتهدی، خانم حشمت، تعریف می نماید:

اولین چیزی که مهندس ساخت، یک آلاچیق برای بازی پسرمان بود. یادم می آید باد آمد و آلاچیق را تکان داد، پدرم خندید و گفت این آلاچیق می افتد و همسرم در جواب گفت: من این را تبدیل به خانه می کنم

و چیزی نگذشت که آن الاچیق واقعاً تبدیل به خانه شد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 805

به "نیشابور و اولین مسجد چوبی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیشابور و اولین مسجد چوبی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید