چرا برخی افراد خیلی میل به شیرینی دارند؟

به گزارش مجله گیتی رو، به طور کلی ممکن است در ساعات مشخصی از روز و یا بعد از وعده های غذایی، میل به شیرینی جات در شما ایجاد گردد. این هوس شیرینی جات ممکن است برای بعضی آزاردهنده و زیان آور باشد.

چرا برخی افراد خیلی میل به شیرینی دارند؟

میل به مصرف شیرینی جات معمولا دلایل مشخصی دارد؛ و کمبود بعضی عناصر طبیعی در بدن یکی از شایع ترین این دلایل است. بعلاوه عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی رژیم های غذایی ممکن است سبب ایجاد هوس شیرینی گردد.

در ادامه 4 دلیل اصلی شکل گیری و تشدید هوس شیرینی را مشاهده می کنید:

1) عدم مصرف غذای مناسب و یا عدم خوردن غذای کافی

اگر به میزان کافی کالری دریافت نکنید، بدن در پی سوخت کافی برای تامین انرژی خواهد بود. به این ترتیب، میل به شیرینی جات در فکر شما شکل خواهد گرفت. با آنکه قند و شکر منابع سالمی از انرژی به شمار نمی روند، اما می توانند به سرعت انرژی مورد احتیاج بدن برای سوخت و ساز را تامین نمایند. به همین خاطر سوء تغذیه سبب افزایش هوس شیرینی خواهد شد.

چگونه میل به شیرینی را کم کنیم؟ برای حل این معما، سعی کنید به میزان کافی از منابع سالم حاوی کالری تغذیه کنید. بعلاوه سعی کنید به هیچ عنوان از شیرین نماینده های مصنوعی استفاده نکنید. زیرا شیرین نماینده های مصنوعی به طور موقت هوس شیرینی را برطرف می نمایند. اما پس از مدتی بدن شما دوباره به کالری احتیاج پیدا خواهد نمود.

2) عادت های بد غذایی که ممکن است متوجه آن ها نشوید

ممکن است بعضی افراد بدون آنکه متوجه شوند، به یک عادت غذایی روزانه یا ساعتی گرفتار شده باشند. مثلا ممکن است فردی هر روز در یک ساعت مقرر یک شکلات بخورد؛ و یا بعضی عادت به نوشیدن چای شیرین در صبحانه دارند. این عادت های غلط، می توانند زیان آور باشند.

هنگامی که به یک عادت غذایی مبتلا می شوید، باید از خود بپرسید که آیا واقعا به خوردن این خوراکی ها احتیاج دارید؟ اگر واقعا احساس گرسنگی می کنید، باید با مصرف منابع سالم کالری گرسنگی خود را برطرف کنید. اگر هم این عادت غذایی ناشی از هوس شیرنی جات است، کافی است سعی کنید که آن را ترک کنید؛ و از سایر منابع سالم و شیرینیجات سالم مانند آبمیوه ها بهره ببرید.

3) مصرف بیش از حد نشاسته و عدم مصرف چربی یا پروتئین به میزان کافی

هنگامی که یک وعده غذایی سرشار از نشاسته می خورید، میل به شیرینی را در خود ایجاد خواهید کرد. یک دلیل تمایل به خوردن شیرینی بعد از غذا می تواند به دلیل مصرف نشاسته باشد. در حقیقت این منابع سرشار از نشاسته، فاقد مقادیر کافی پروتئین و فیبر هستند. به همین خاطر نمی توانند احساس سیر شدن کامل را برای شما ایجاد نمایند.

برای حل این مشکل، در کنار غذا هایی مانند ماکارونی که سرشار از نشاسته هستند، یک منبع سالم و سرشار از پروتئین مصرف کنید. بعلاوه از روغن زیتون برای تامین چربی ها و اسید های چرب امگا 3 و امگا 6 مورد احتیاج بدن بهره ببرید. به این ترتیب می توانید به سوال میل به شیرینی نشانه کمبود چیست پاسخ دهید.

4) مصرف زیاد نمک و خوراکی های شور

غذا های فست فودی و خوراکی های تولید شده به احتمال زیاد حاوی میزان زیادی سدیم هستند. بعلاوه اگر در هنگام پخت و پز به میزان نمک استفاده شده دقت نکنید، بیشتر از میزان احتیاج نمک دریافت خواهید کرد. متخصصان نیز یکی از دلایل هوس شیرینی را مصرف زیاد نمک می دانند. زیرا هرچقدر که غذای شما شورتر باشد، میل به مصرف شیرینی جات بیشتر می گردد.

برای حل این مشکل باید به میزان سدیم ورودی به بدن توجه کنید؛ و میزان مصرف نمک را کنترل کنید. راه های مختلفی برای کاهش مصرف نمک وجود دارند. به عنوان مثال باید تا حد امکان از خوراکی های فست فودی دوری کنید.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2345

به "چرا برخی افراد خیلی میل به شیرینی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برخی افراد خیلی میل به شیرینی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید