پیش بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی

به گزارش مجله گیتی رو، تشنج ناشی از حملات صرع در برخی افراد موجب می شود تا فرایند طبیعی زندگی آن ها دچار مشکل شود. دلیل چنین پدیده ای این است که حالات تشنج بعضا بدون هرگونه هشدار و به صورت ناگهانی روی داده و احتمالا خطرناک هستند.

پیش بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی

محققان پیروز به طراحی یک فناوری پوشیدنی با قابلیت پیش بینی حملات صرع شدند

تشنج ناشی از حملات صرع در برخی افراد موجب می شود تا فرایند طبیعی زندگی آن ها دچار مشکل شود. دلیل چنین پدیده ای این است که حالات تشنج بعضا بدون هرگونه هشدار و به صورت ناگهانی روی داده و احتمالا خطرناک هستند؛ زیرا می توانند موجب بروز تصادف، جراحت و حتی مرگ شوند. با این حال محققان پیروز به توسعه ابزاری جهت حل این مشکل شده اند. در ادامه این مقاله از خبرنگاران درباره این ابزار جدید بخوانید.

این محصول در قالب یک دستگاه EEG پوشیدنی عرضه شده و به منظور کمک به تشخیص حملات صرع تا 1 ساعت پیش از بروز واقعی آن ها از تکنیک های یادگیری ماشینی بهره می گیرد. این پدیده بدان معناست که دستگاه با تشخیص احتمال بروز حمله تشنجی می تواند هشدارهای لازم را به اطلاع کاربر برساند. بدین ترتیب فرد برای پیشگیری از بروز تشنج می تواند داروهای خاصی را مصرف کرده یا حداقل در صورت بروز این حملات از حضور خود در یک مکان امن یا امکان تماس جهت درخواست کمک از سایرین اطمینان حاصل کند.

این دستگاه پوشیدنی در واقع نخستین محصول از این طیف به شمار نمی رود. پیش تر و در سال 2019 محققان دانشگاه لوئیزیانا نیز دستگاه مشابهی را تولید کرده و به نتایج مشابهی نیز دست یافتند. با این حال محققان دانشگاه بن گوریون ادعا می کنند که دستگاه طراحی شده توسط آن ها از الکترودهای EEG کمتری استفاده می کند؛ موضوعی که در صورت تجاری سازی محصول می تواند به کاهش ابعاد دستگاه و حمل پذیری آسان تر آن کمک نماید.

بر اساس نتایج آزمایشات محققان تا این لحظه به نظر می رسد که الگوریتم های آن ها با دقتی بین 95 تا 97 درصد عمل می کنند. حتی در صورت تشخیص حملات صرع به صورت نادرست هم این موضوع لزوما بد نیست. از این گذشته ایمن ماندن همواره بهتر از تاسف خوردن است.

بیشتر بخوانید: پژوهشگران اروپایی در تحقیقات اخیر خود متوجه شدند از طریق عکس های سلفی افراد می توان وجود بیماری قلبی آن ها را شناسایی کرد. در مقاله تشخیص بیماری قلبی از روی عکس سلفی درباره این فناوری بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1323

به "پیش بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی حملات صرع با فناوری پوشیدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید