تور دبی: واردات واکسن اماراتی به کشور تایید شد ، واردات حیات وکس به جای فایزر؟

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران، سرعت واکسیناسیون در کشور بالا رفته و بعضی از شهرها هم بدون محدودیت سنی واکسیناسیون را ادامه می دهند. اما سوال اینجاست، واکسیناسیون در کشور با کدام نوع واکسن سرعت گرفته است؟

تور دبی: واردات واکسن اماراتی به کشور تایید شد ، واردات حیات وکس به جای فایزر؟

با تور دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

اگرچه قرار بود واکسن برکت سرعت واکسیناسیون در کشور را بالا ببرد و تا انتها شهریور 50 میلیون دز از آن فراوری گردد اما با گذشت زمان، این وعده بی نتیجه ماند، آنهم با هزینه های میلیاردی! اما هفته گذشته مدیرعامل کارخانه شفافارمد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام اطلاع داد که تا به امروز حدود 10 میلیون دز واکسن کوو ایران برکت ساخته شده که از این تعداد حدود پنج میلیون دز آن تحویل وزارت بهداشت داده شده است.

تا به امروز مجوز پنج واکسن داخلی در کشور صادر شده اما هنوز هیچ کدام نتوانسته اند واکسیناسیون را در کشور عهده دار شوند. حالا هم صحبت از واردات واکسن حیات وکس از کشور همسایه ایران یعنی امارات متحده عربی است.

در روزهای گذشته بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی گفته بودند که واکسن حیات وکس ساخت امارات به آنها تزریق شده است. موضوعی که مقامات رسمی نسبت به آن واکنشی نشان ندادند. پس از پیگیری های خبرنگاران از گمرک و اتاق بازرگانی ایران و امارات هم این موضوع تکذیب شد.

واکسن ساخت امارات به کشور وارد شده

اما حالا علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید19 کشور به خبرنگاران می گوید: اخیرا محموله ای از سینوفارم ساخت امارات که همان حیات وکس است به کشور وارد شده است.

ناجی درباره واکسن ساخت امارات شرح می دهد: واکسن حیات وکس همان واکسن سینوفارم پکن است. به علت مشارکت زیادی که امارات با چین در کارآزمایی بالینی سینوفارم داشت، کارحانه فراوری آن در این کشور ساخته شد. حالا امارات حدود دو میلیون دز واکسن حیات وکس در ماه فراوری می نماید.

او با بیان اینکه حیات وکس چون تحت لیسانس همان سینوفارم پکن است، ادامه می دهد: این واکسن باید همان کارآیی را داشته باشد. اینطور نیست که امارات کارآزمایی جدیدی برای ساخت واکسن انجام داده باشند.

عضو کمیته علمی کووید19 کشور می گوید: حیات وکس هم مانند سینوفارم ساخت پکن باید در دو دز تزریق گردد. فاصله زمانی تزریق این دو دز هم از 21 روز تا 28 روز است.

این در حالی است که روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک در این مورد به تجارت نیوز گفته بود: واکسن های سینوفارم چینی، آسترازنکا ژاپنی، ایتالیایی سبد کوواکس، آسترازنکا چینی سبد کوواکس، اسپوتنیک روسی، آسترازنکا روسی، آسترازنکا از اتریش و بهارات هندی تا به امروز به کشور وارد شده است.

لطیفی گفته بود تا این لحظه واکسن از مقصد امارات به کشور وارد نشده است. واکسن های سینوفارم مستقیم از چین وارد می گردد.

عرفان شاکری، نایب رئیس دوم اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات هم با ابراز بی اطلاعی از واردات واکسن ساخت امارات به خبرنگاران می گوید: معین نیست که واکسن ساخت امارات به کشور وارد شده باشد یا نه. باید این موضوع را از سازمان غذا و دارو پیگیری کرد.

بنابر اعلام گمرک ایران، روز گذشته هم یک محموله سه میلیون دزی واکسن سینوفارم به کشور وارد شد. بر این اساس مجموع واکسن های وارداتی به کشور به بیش از 58 میلیون دز رسید.

واردات حیات وکس به جای فایزر و مدرنا

از سوی دیگر بعد از اما و اگر های زیاد و ممنوعیت وارادت واکسن فایزر و مدرنا پایان مردادماه، محمدرضا شانه ساز، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت مجوز واردات واکسن های فایزر و مدرنا صادر شد. اما تا به امروز هیچ خبری از این واکسن ها در کشور نشده است.

به جای فایزر و مدرنا، حیات وکس به کشور وارد شده و در شبکه بهداشتی توزیع شده. به نظر می رسد بخشی از سرعت واکسیناسیون ایران به واردات واکسن حیات وکس مربوط است.

لازم به ذکر است به جز ایران، اخیرا هم فیلیپین از واردات یک محموله واکس حیات وکس ساخت امارات اطلاع داده بود. بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به صادرات واکسن از سوی امارات واکنش نشان دادند. آنها می گویند امارات به جای شعار و بدون سر و صدا عمل کرد و حالا جای خود را در بازار جهانی واکسن باز می نماید.

غالب واکسن های تزریق شده در ایران سینوفارم بوده. گرچه این واکسن تائیدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد اما بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا واکسن هایی را که آژانس دارویی اروپا تائید ننموده باشد، به رسمیت نمی شناسد. بنابراین مسافران ایرانی که سینوفارم تزریق نموده باشند برای سفر به این کشورها محدودیت هایی دارند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1882

به "تور دبی: واردات واکسن اماراتی به کشور تایید شد ، واردات حیات وکس به جای فایزر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دبی: واردات واکسن اماراتی به کشور تایید شد ، واردات حیات وکس به جای فایزر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید