نگاهی به دو آیین تیغ داغ و گل غلتان

به گزارش مجله گیتی رو، ایسنا/ این خبر پیرامون نگاهی به دو آیین تیغ داغ و گل غلتان برای شما نگارش شده است.

نگاهی به دو آیین تیغ داغ و گل غلتان

تیغ داغ یکی از آیین های درمانی طب سنتی در استان کرمان است که سال 1391 با شماره 970 در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. این آیین را برای بچه ها و برخی از بزرگسالان با هدف درمان سردرد و بیماری هایی مانند پلیپ (گرفتگی بینی) انجام می دهد و معمولا از طریق خانومی اجرا می شود که مهارت طب سنتی دارد.

در رسم تیغ داغ، با کرباس آب ندیده (نوعی پارچه نشسته) فتیله درست می کنند و آن را آتش می زنند، سپس روی پیشانی، گوش ها یا ملاج بیمار را با آن داغ می کنند، بعد هم با تیغ برش هایی نازکی روی این قسمت ها می زنند تا خون گیری کنند (مانند حجامت)

روش داغ کردن و حجامت از روش های درمانی سنتی و قدیمی است که بسیاری از درمانگران سنتی بر این باور بوده و هستند که با چنین روش هایی بسیاری از بیماری ها قابل درمان هستند. آیین تیغ داغ نیز یکی از مراسمات درمانی قدیمی در کرمان است که بسیاری برای درمان سردرد از آن استفاده میکرده اند.

یکی از دیگر از آیین های درمانی استان کرمان غلتاندن در گل یا خواباندن کودک در گل است که در برخی از شهرهای دیگر ایران، مانند کاشان و دامغان هم برگزار می شود و در این شهرها بیشتر شناخته شده است اما مردم کرمان هم هر سال این آیین را برای بچه ها خود اجرا می کنند.

گل غلتان در اردیبهشت برگزار می شود و اغلب بچه های زیر یک سال را در انواع گل ها بویژه گل محمدی می خوابانند. این آیین با این باور برپا می شود که بچه ها با این روش به نوعی در برابر در تمام آلرژی ها واکسینه می شوند.

آیین غلتاندن در گل در استان کرمان با نام خواباندن کودک در گل در سال 1391 با شماره ثبتی 971 در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است.

همچنین این آیین به صورت جشنواره ملی گل غلتان اردیبهشت هر سال در محله تاریخی قلعه امیریه شهر دامغان از توابع استان سمنان برگزار می شود و یکی از آیین های معنوی این استان با قدمت بیش از 100 سال بشمار می آید. برخی معتقدند قدمت این رسم به بیش از 400 سال می رسد.

جشنواره گل غلتان در سال 1389 با شماره ثبت 177 به عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان در فهرست میراث ناملموس نیز به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آبان 1401 بروزرسانی: 21 آبان 1401 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2248

به "نگاهی به دو آیین تیغ داغ و گل غلتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به دو آیین تیغ داغ و گل غلتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید