محل دفن زکریای رازی کشف شد

به گزارش مجله گیتی رو، فارس نوشت: مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) از کشف محل دفن زکریای رازی بعد از 1100 سال در قبرستان امامزاده شعیب (ع) شهرستان ری اطلاع داد.

محل دفن زکریای رازی کشف شد

مهدی دانشیار مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در تبادل نظر با فارس اظهار کرد: در کنگره ای که سال 1383 به دستور تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) در مرکز نجوم این آستان با همکاری دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید، دوستداران رازی از اقصی نقاط ایران در شهرری جمع شدند و قطعنامه ای صادر شد که مکانی را به نام رازی نام گذاری و برای پیدا کردن آرامگاه وی کاوش و جست وجو نمایند.

وی گفت: طی پژوهش ها و مطالعات کتابخانه ای و میدانی که در این خصوص انجام شد، به این نکته دست پیدا کردیم که بیمارستان قدیم ری در حوالی منطقه قلعه نو و فیروزآباد بوده و رازی هم به عنوان مدیر این بیمارستان در همین منطقه به درمان و تدریس اشتغال داشته که در همین منطقه نیز از دنیا رفته و در قبرستان قدیمی این منطقه یعنی جایی که امروز به نام امامزاده شعیب می شناسیم، به خاک سپرده شده است.

مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) ادامه داد: در پی آنالیز های میدانی این منطقه معین است که گورستانی قدیمی در این منطقه وجود دارد که برخی از اهالی قدیم این منطقه حتی به وجود سنگ قبر هایی با خط کوفی در گذشته ای نه چندان دور اشاره می نمایند.

دانشیار توضیح داد: آرامگاه محمد بن زکریای رازی در همین گورستان باستانی واقع شده است که ضروری است مسؤولان و متولیان برای ساخت مقبره و رونق این منطقه اقدام نمایند.

وی در سرانجام یادآور شد: محمد بن زکریای رازی دانشمند عظیم قرن سوم هجری قمری، کاشف الکل و بنیان گذار شیمی آزمایشگاهی و طب بالینی بود که سه سال بعد از وفات حضرت عبدالعظیم (ع) در شهرری به دنیا آمد و ازجمله دانشمندان شیعه امامیه اثنی عشری محسوب می شد.

دکتر احمد ابوحمزه ری شناس و کارشناس مسائل تاریخی این خبر را تأیید کرد و گفت: آنالیز و تحقیقات در این زمینه از زمان مرحوم دکتر حسین کریمان از مورخان و جغرافیدانان برجسته کشور در دهه 40 شمسی شروع شد و همچنان ادامه دارد و می توان به این نتیجه رسید که بعد از پژوهش های مختلف محل خاکسپاری زکریای رازی در محدوده امامزاده شعیب شهرری است.

محمد بن زکریای رازی فیلسوف، منجم، کیمیاگر و دانشمند برجسته ایرانی که یکی از عظیمان تاریخ پزشکی ایران و دنیا بود، در سال 250 هجری/864 میلادی در شهرری به دنیا آمد و در سال 313 هجری/925 میلادی در شهرری درگذشت، اما پس از مرگ رازی، آرامگاه او بی نام ونشان بود و تا به امروز اطلاعی از محل دفن وی وجود نداشت.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1563

به "محل دفن زکریای رازی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل دفن زکریای رازی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید