قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، یادگار حضور استعمار در خلیج فارس

به گزارش مجله گیتی رو، قلعه هرمز در قسمت شمالی این جزیره با برج های سر به فلک کشیده خود را به معرض نمایش می گذارد. نحوه استقرار آن به گونه ای است که در گذشته می توانستند با قدرت نسبت به راستا کشتی های تجاری گامبرون نظارت داشته باشند. قسمت اعلیا بافت مسکونی هرمز به قلعه منتهی می گردد، بافت مسکونی هرمز در یک طرف قلعه قرارگرفته و این قرارگیری مانع از شورش احتمالی از جهات مختلف قلعه می گردد و به عبارتی نظامیان پرتغالی برای سرکوبی شورش های محلی، کافی بود ازیک طرف، دیوارهای قلعه را کنترل نمایند.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، یادگار حضور استعمار در خلیج فارس

تاریخچه بنا

جزیره هرمز با واقع شدن در راستا دریایی (جاده ابریشم) و به سبب مهاجرت ایرانیان زرتشتی به جزیره که به دلیل رهایی از بدرفتاری اعراب با آنان که به قصد عزیمت به هندوستان مدت 15 سال در این جزیره زندگی می کردند، رونق گرفت، به طوری که تمام اقلام تجاری در این جزیره داد و ستد می شد و هرمز به مرکزیت بازرگانی تبدیل شده بود.

این فرایند تجاری تا سال 1507 میلادی (913 هجری قمری) با لشکرکشی پرتغالی ها به منظور توسعه های استعماری ادامه داشت. فرمانده این ارتش استعمارگر در این منطقه آلبوکرک به منظور باج گیری و کنترل تنگه این قلعه را به سبک معماری اروپایی بنا کرد.

کار ساخت وساز قلعه که برجی بلند در جوار آن پیش بینی شده بود از سوی مردم جزیره هرمز و بردگانی که پرتغالی ها به همراه خود از سایر کشورها به جزیره آورده بودند در منتهی الیه دماغه جبهه شمالی جزیره و در کنار ساحل بنا شد.

تحولات جنوب ایران مقارن با اوایل عصر صفویه به علت دوری پایتخت (تبریز) از آب های جنوبی و ضعف حکومت مرکزی افزایش یافت، در ابتدای این سلسله بود که تعدی ها در این مناطق رو به رجحان گذاشت و به مدت 115 سال سایه شوم استعمار پرتغال بر آب های جنوبی کشور سایه افکنده بود.

طرح کلی قلعه پرتغالی ها همانند قلاع قرون وسطی اروپایی است که الهام خاصی نیز از معماری قلاع ایرانی گرفته است. ساخت این بنا حدود سی سال به طول انجامید که در چهار دوره معماری بازسازی و مستحکم شد.

در سال 1551 میلادی (929 هجری قمری) ارتش عثمانی تحت فرماندهی پیر بیگ به مدت یک ماه جزیره هرمز را تحت محاصره خود درآورد ولی پیروز به تسخیر آن نشد.

سرانجام سلطه پرتغالی ها بر این جزیره را شاه عباس در سال 1310 هجری قمری رقم زد و دگربار پس از یک قرن جزیره هرمز به آغوش میهن خود بازگشت.

کهن ترین سند تصویری از شهر هرمز و بناهای آن مربوط به سال 1572 میلادی (978 هجری قمری) است که هوگن برگ آن را بر اساس تعاریف و توصیف سربازان ارتش پرتغال به تصویر کشیده است.

مشخصات بنا

قلعه هرمز از چهار برج در چهارسوی اصلی آن تشکیل شده که از نظر دید به کل منطقه احاطه دارد. فرم اصلی آن همانند قلاع قرون وسطی است و مصالح عمده آن در کل بنا، سنگ های مرجانی و سنگ های معدنی (به دو گونه تراشیده شده و غیر هم شکل) و ملات ساروج است.

جزییات هر یک از طاق ها و قوس ها با توجه به جزییات طاق های دوران رمانسک قابل مقایسه است.

طاق ها و قوس های در ورودی ها به چند شکل کلی دیده می شوند، طاق های تخت که با سنگ پوشیده شده است، طاق های قوسی که سنگ ها به گونه ای خاص تراشیده شده اند و یک سنگ در وسط به نام سنگ کلید (Key stone) بوده که مانع از ریزش قوس منفرد می گردد. قوس های مزبور نیروی انتقالی از طریق سقف را به پایه ها انتقال می دهد و سنگ کلید مانند یک قفل نماینده است و تمام قوس را به یک عمل راهنمایی می نماید و یا به عبارتی باعث چفت وبست عناصر تشکیل دهنده قوس می گردد، هر یک از استراحتگاه ها و حجره ها دارای طاق های گهواره ای است که سیستم کلی انتقال نیرو به زمین را بر عهده دارند. مصالح و مواد تشکیل دهنده به علت صُلبیت بالای آن نمی توانند فرم ها را القا نمایند. بنابراین فرم ها به شکل خشک دیده می شوند و حجاری های روی سنگ به دلیل نزدیک کردن این مصالح سخت به فرم نرم طاق و قوس است. در کنار طاق ها و قوس های رمانسک سقف های مسطح با قوس های هلالی دیده می گردد که از طریق سنگ های حجاری شده اجرا شده اند. این قوس ها نیروهای عظیم سقف را به پایه ها منتقل می نمایند.

نوع بهره برداری و خصوصیات شاخص بنا

قلعه مورد نظر به علت نزدیکی به دریا و کنترل محدوده ورودی و خروجی بندرعباس به عنوان یک محل دیده بانی مطرح بود و بعد از خروج پرتغالی ها از هرمز این فضا ویرانه و متروک باقی ماند و در حال حاضر در تملک اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان است.

عوامل تزیین شده و نوع آن ها

عوامل تزیینی قابل رؤیت در بنا به شکل الحاقی نیست بلکه سنگ های اسفنجی نامشخص و ملات ساروج است که در قسمت هایی با یاری صنعت حجاری از طریق ملات لازم به هم درگیر شده اند. سنگ های معادن نیز یکی از مصالح به کار رفته است که از خود معدن سنگ هرمز استخراج شده و این سنگ ها قابلیت بیشتری برای حجاری دارند.

در درون بناهای عظیم مانند قلعه، کاروانسرا و رباط تزیینات بسیار به ندرت دیده می گردد زیرا این بناها به علت کاربری خاص منطقه ای، از نظر تزیینات و زیبایی مورد توجه قرار نمی گیرند. در حالی که قسمت هایی از کلیسای قلعه به وسیله سنگ و اندود آهک و با استفاده از انتقال نیرو و با یاری عوامل تزیینی، زیبایی خاصی را به نمایش گذاشته است.

کاربری بنا

کاربری قلعه برای استقرار سربازان بوده و همانند کاربری قلاع اروپایی به عنوان مکانی برای تجمع نیرو و پادگان نظامی و در عین حال کاربری مسکونی استفاده می شده است.

فضاهای مورد احتیاج برای قلعه هایی که عملکرد نظامی داشته اند به این توضیح است:

الف) فضاهای ورودی انبار که محل ورود به این قلعه مانند دهان در کالبد انسانی است که بیماری ها نیز از این محل وارد دستگاه طبیعی انسان می گردد. بنابراین به منظور ممانعت از ورود نابه جای اهالی و شورشیان و ... این فضا با شکل قدرتمند و پنهان در مجموعه قرار می گیرد.

ورود در دو مرحله و از دو مکان متفاوت در این قلعه صورت می گرفته است.

1ـ جبهه شمالی از طرف دریا

2ـ جبهه جنوبی از طریق برج جنوب شرقی که از راه فرعی به این مجموعه وارد می گردد. عرض ورودی ها 1/5 متر است که درب چوبی و درگاه های سنگی داشته است.

ب) بخش فرماندهی، این فضا در روی سکوی جنوبی در کنار فضای ورودی جنوبی است که یکی از امن ترین فضاها در کل قلعه است. از طرفی نزدیک ترین فضا به ورودی جنوبی است که در صورت لزوم بهترین امکانات ورود و خروج را دارا بوده است. این فضاها شامل محل استراحت، مقر فرماندهی است که از طریق یک فضای ارتباطی بهترین راه ارتباطی را با برج اصلی داشته است.

ج) یکی از فضاهای پیش بینی شده در عملکرد نظامی، زندان است. این فضا در دورافتاده ترین و سخت ترین موضع قلعه قرار می گرفته است که از فرار زندانیان جلوگیری به عمل آید. زندان با مصالحی از جمله سنگ و ملات ساروج ساخته می شده است و از حجره هایی بدون نور و تهویه مناسب تشکیل شده و بر همین اساس فضایی تاریک و مرطوب بوده است.

د) اهمیت دین برای نگهداری و ایجاد پایبندی سربازان در چهارچوب های معنوی دلیلی محکم برای ساخت کلیسا در بناهای نظامی بوده است. همچنین برای انجام فرایض دینی ساکنان قلعه فضای کلیسا که در صحن اصلی قلعه در ناحیه جنوبی مستقر شده، ضروری بوده است. معماری داخل کلیسا بر اساس کلیساهای اروپایی از یک تالار مشجر (ستون دار) تشکیل شده که به شکل مستطیل کشیده ای است و در سمت جنوب غربی شکل گرفته است. محراب و محل وعظ کشیش در انتهای این کشیدگی قرار گرفته است.

این فضا از طریق پنج پله از صحن حیاط جدا شده و دارای دو ردیف ستون مدور است که هر ردیف 5 ستون دارد. بر روی این ستون ها سقف شکل چهار تَرَک بوده و به شکل رمانسک پوشیده شده است. در اطراف این تالار یک غلامگرد حول فضای اصلی گردش نموده است.

هـ) در قلاع نظامی معمولاً آب آشامیدنی مورد احتیاج ساکنان به دو طریق تأمین می شده است.

1ـ از طریق ذخیره سازی آب باران

2ـ از طریق انتقال آب از بندرعباس

طریقه دوم دستیابی به آب در صورت کمبود بارندگی در طول سال انجام می شد در حالی که در قلعه هرمز برای دستیابی به آب باران، برکه (آب انبار) ساخت شده بود.

فرم آب انبار بیضی شکل بوده که دورتادور آن غلام گردهایی به عرض 1/20 وجود دارد. در وسط آن 3 ردیف ستون به ابعاد 1/20 در 1/20 سانتی متر قرار گرفته است. سقف آب انبار از طریق قوس های بین ستون ها که کاربندی آن ها از گچ است برپاشده که این کاربندی به شکل یک قالب عمل می نماید و بین آن ها از سنگ لاشه یا مرجانی پرشده است. فضای داخلی از طریق ملات گچ مخلوط با خاک سنگ و ساروج اندود شده است. این فضا به علت قرارگیری آن در جبهه جنوبی این امکان را به وجود می آورد که در مقابل حملات توپخانه دشمن مقاومت کند.

و) اقامتگاه سربازان، در جبهه های شمالی، شرقی و غربی اتاق هایی با پوشش گهواره ای سقف دیده می گردد که محل اقامت سربازان بوده است. این اتاق ها تنها از یک جبهه به حیاط مرتبط هستند و این جبهه تنها جبهه ارتباطی با بقیه فضاهای قلعه است.

ز) برج اصلی، این برج محل دیده بانی و فضای قرارگیری فرماندهی برای همراهی و هماهنگی افراد است که در جبهه جنوبی قرار گرفته و دو دید بسیار مناسب به ساحل غربی و بافت مسکونی جنوبی قلعه دارد. این فضا از طریق پلکان به فضای اصلی حیاط مرتبط است.

ح) برج های دیده بانی، در چهارگوشه قلعه در چهار طرف آن چهار برج با پیشانی برآمده امکان دیده بانی و حفاظت قلعه را به وجود می آورد که محل قرارگیری توپ ها و مهمات نیز در این مکان پیش بینی شده است. قسمتی از برج شمال شرقی و تمام برج شمال غربی به علت رطوبت مستقیم و پیشروی آب دریا از بین رفته که در بدنه غربی برج مربوطه برای نمایان سازی کالبد اصلی بنا دیوار سنگی از سوی اداره میراث فرهنگی ساخته شده است.

برج های شمالی و برج جنوب غربی برای کنترل دریا و برج اصلی و برج جنوب شرقی برای کنترل بافت مسکونی و ساحل شرقی در نظر گرفته شده است.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در سال 1377 به شماره 1998 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1611

به "قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، یادگار حضور استعمار در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه پرتغالی های جزیره هرمز، یادگار حضور استعمار در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید