فیلم، فاجعه تخریب ساختمان به وسیله شهرداری ، زاکانی های بقیه جهان چطور ساختمان تخریب می نمایند؟

به گزارش مجله گیتی رو، صلوات می فرستد ، ماشین سنگین راهسازی ، کابل قدرتمند را می کشد و اسکلت ساختمان فرو می ریزد و چند تیر برق و کابل ها را قطع می نماید ، این ویدیوی یک دقیقه ای از هنر تازه شهرداری علیرضا زاکانی پس از حادثه تلخ خلازیر بار دیگر جنجال به پا نموده است اما در سایر نقاط جهان ، چنین تخریب هایی را چگونه انجام می دهند؟

فیلم، فاجعه تخریب ساختمان به وسیله شهرداری ، زاکانی های بقیه جهان چطور ساختمان تخریب می نمایند؟

امیرمسعود عابدین: تخریب ساختمان، فرآیند برچیدن، تخریب یا کوبیدن سازه های ساختمانی همراه با مصالح به کار رفته در ساخت ملک است. یک ساختمان به دلایل مختلفی تخریب می شود، از جمله اینکه از عمر مفید آن گذشته، یکپارچگی سازه به خطر افتاده، بخش هایی از ساختمان برای بهبود کیفیت و ارزش آن احتیاج به بازسازی دارد، یا مالک ملک میخواهد یک زمین خالی را بفروشد.اگر ساختمانی در زمان احتیاج تخریب نشود، می تواند تهدید قابل توجهی باشد و نه تنها افراد ساکن ملک، بلکه سایر افراد مجاور را نیز به خطر بیندازد. طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، برنامه ریزی مناسب برای اطمینان از اینکه تخریب ساختمان بدون آسیب و تصادف انجام می شود، بسیار مهم است.

روش های تخریب ساختمان

هنگام برنامه ریزی برای تخریب ساختمان، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود؛ مانند ساختار، مکان، مصالح استفاده شده، استحکام ساختمان و تهدیداتی که ممکن است در صورت اجرای اشتباه، ایجاد شود. یافتن برترین روش قبل از اقدام به طرح، مهمترین عنصر در تضمین فرآیند تخریب ایمن است.

روش های تخریب به دو دسته تقسیم می شوند:

1.روش غیر انفجاری

روش غیر انفجاری، یک تکنیک تخریب است که از ابزار و ماشین آلات دستی استفاده می نماید. بهتر است از آن برای برچیدن سازه های کوچکتر تا میانه مانند خانه ها یا سایر موسسات استفاده شود.

این روش شامل استفاده از:

  • چکش سورتمه
  • بولدوزرها
  • توپ های خراب
  • بیل مکانیکی استاندارد و با دسترسی بالا

2.روش انفجاری

روش انفجاری نوعی تکنیک تخریب است که از مواد منفجره برای تخریب تکیه گاه های سازه ای ساختمان و فروریختن آن استفاده می نماید. بهتر است از این روش، برای برچیدن یک ساختمان یا سازه با ارتفاع قابل توجه استفاده شود.

دو راه برای انجام این کار عبارتند از:

  • افتادن مانند درخت (یعنی ساختمان منفجر شده و به پهلو می افتد)
  • افتادن در جای پای خود (یعنی ساختمان منفجر شده و به خودی خود فرو می ریزد)

متخصصان باید تمام عناصر ملک، مانند مصالح ساختمانی، طراحی، کاربری ساختمان قبل از تخریب و کدهای ساختمان را آنالیز نمایند. بعلاوه باید در خصوص ترجیح محله مجاور به سر و صدا و گرد و غبار و بعلاوه سایر تأثیرات احتمالی این نوع فعالیت ها بر جامعه بازنگری شود.

علاوه بر این، ساختمان باید از نظر وجود مواد خطرناک، سمی، رادیواکتیو یا قابل اشتعال آنالیز شود. به این ترتیب، تشخیص اینکه از کدام روش ها برای تخریب ملک، استفاده شود، آسان تر خواهد بود.

  • نیوتن و اینشتین هم اینجا کم آوردند!

  • معجزه یک قطره الکل در دنیای نانوحسگرها

یک طرح دقیق در خصوص اینکه چگونه تخریب به برترین شکل اجرا شود، باید تدوین شود. نقشه تخریب باید شامل روش های تخریب در هر قسمت از ساختمان و ترتیب نحوه اجرای آن باشد. جزئیات پشتیبان مانند موقعیت ساختمان و فاصله آن از سایر سازه ها و جاده ها و بعلاوه از منطقه ها آسیب پذیر مانند مدارس و بیمارستان ها باید تعیین شود. کارگران باید همواره در مجاورت سازه، از تجهیزات حفاظت فردی (PPE) مناسب استفاده نمایند.

رعایت نکردن تذکرات فوق و سایر اقدامات ایمنی ضروری، می تواند منجر به عواقب مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک، وقوع آتش سوزی یا ایجاد بیماری های مختلفی شود.

مدیریت دفع زباله طبق قانون، برای حفظ سلامت و ایمنی مردم و محیط زیست الزامی است. از آنجایی که صنعت تخریب و ساخت وساز، یکی از عوامل فراوری زباله های جامد است، مدیریت صحیح پسماند برای اطمینان از دفع صحیح تمام زباله ها و نخاله های ساختمانی، به ویژه آنهایی که خطرناک هستند، لازم است.

صنعت تخریب بعلاوه می تواند با رعایت استانداردهای دقیق تخریب ارائه شده به وسیله OSHA، از عملیات خود بیشتر محافظت کند. این مجموعه استانداردها شامل منابعی برای استانداردهای تخریب اولیه و بعلاوه منابعی از صنعت ساخت و ساز مربوطه است.

با مطالعه همه این موارد، بیایید به روش تخریب اجرا شده در کشور نگاه کنیم:

در این ویدیو، کدام یک از موارد حفظ ایمنی افراد و ساختمان ها حفظ شده است؟ ساده ترین نکات، مانند عدم تخریب موارد اطراف سازه مثل درخت ها و تیر برق، در این تخریب به هیچ وجه رعایت نشده است.

این تخریب، مربوط به بنایی بسیار کوچک بود. حالا فرض کنید که این تخریب، باید در سطحی بسیار فراگیر و وسیع تر، مانند برج ها و آسمان خراش ها انجام می شد.

در این ویدئو، شاهد یک تخریب تمیز و کاملا اصولی یک برج 160 متری هستیم.

حالا باید دید شهرداری پایتحت و نیز نهادهای ناظر قانونی همچنان در برابر اقدامات خطرناک و غیرکارشناسی ماموران تخریب، سکوت یا توجیه خواهند کرد یا برنامه هایی کارشناسی و برخورد با مقصران یا سهل انگاران را در دستور کار قرار خواهند داد تا امنیت جانی، روانی و مالی شهروندان، بیش از این و به این سادگی در معرض عطر قرار نگیرند.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 شهریور 1402 بروزرسانی: 1 شهریور 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2368

به "فیلم، فاجعه تخریب ساختمان به وسیله شهرداری ، زاکانی های بقیه جهان چطور ساختمان تخریب می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم، فاجعه تخریب ساختمان به وسیله شهرداری ، زاکانی های بقیه جهان چطور ساختمان تخریب می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید