ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف (بچه ها، ورزشکاران و بزرگسالان)

به گزارش مجله گیتی رو، آیا تعداد ضربان قلب نرمال را می دانید؟ بچه ها شما ضربان قلب نرمالی دارند؟ حتما تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که احساس کرده اید، ضربان قلبتان کم یا زیاد شده و خواسته باشید آن را به طور دقیق اندازه گیری کنید. در این مقاله ما نحوه دریافت ضربان و تعداد ضربان نرمال در سنین مختلف را مورد بررسی قرار داده ایم.

ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف (بچه ها، ورزشکاران و بزرگسالان)

ضربان قلب یکی از علائم و شاخص های مهم سلامتی بدن است. ضربان قلب تعداد دفعاتی که قلب در هر دقیقه می تپد را معین می کند. سرعت ضربان قلب به دلایل مختلفی مانند فعالیت بدنی، تهدیدات ایمنی و پاسخ های عاطفی متفاوت است. ضربان قلب آرام، به شدت ضربان قلب در هنگام آرامش فرد اشاره دارد. در حالی که ضربان قلب معمولی تضمین نمی کند که یک فرد عاری از مسائل سلامتی باشد، با این حال معیاری مفید برای شناسایی بخش وسیعی از مسائل سلامتی است.

ضربان قلب چیست؟

ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در فاصله یک دقیقه می تپد. همانگونه که می دانیم قلب یک عضوی از بدن است که در قفسه سینه قرار گرفته و خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی را به اطراف بدن ارسال کرده و خون حاوی مواد زائد را دریافت می کند.

ضربان قلب در حالت استراحت و ضربان قلب هدف

قبل از اینکه در مورد ضربان قلب نرمال صحبت کنیم، باید بدانید که پزشکان از انواع ضربان دیگری نیز صحبت می کنند و آن ضربان قلب در حالت استراحت است.

ضربان قلب در حالت استراحت، ضربانی است که شما در حالت غیر تمرینی دارید؛ مثل حالتی که در حال تماشای تلویزیون هستید یا کتاب می خوانید. این همان ضربانی است که شما باید به دنبال اندازه گیری آن برای کودکتان باشید. اما اصطلاح ضربان قلب هدف، بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود. این ضربان همان ضربان ایده آلی است که بدن شما هنگام تمرین کردن به آن می رسد و بیشتر برای این استفاده می شود که از کاراییِ تمرین و فعالیتی که انجام می دهید مطمئن شوید.

بیشتر بدانید: معرفی بهترین قرص های تپش قلب و استرس

ضربان قلب نرمال در حال استراحت

مهم است که تشخیص دهید ضربان قلب شما در محدوده طبیعی واقع شده است یا نه. اگر فرد بیمار بوده یا مسائل قلبی داشته باشد، اندام ها برای انجام فعالیت های خود به اندازه کافی خون دریافت نمی کنند. موسسات ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) لیستی از نرخ ضربان قلب نرمال را منتشر کرده اند. ضربان قلب در فرایند رشد یک فرد و گذر از دوران کودکی به نوجوانی به طور مداوم کاهش می یابد. ضربان قلب نرمال برای بزرگسالان بالای 10 سال، از جمله بزرگسالان مسن بین 60 تا 100 تپش در دقیقه (bpm) است. ورزشکاران حرفه ای ممکن است ضربان قلب آرام تر از 60 بار در دقیقه داشته باشند و گاهی اوقات به 40 بار در دقیقه می رسد. در زیر جدولی از ضربان قلب در هنگام استراحت در سنین مختلف با توجه به NIH آورده شده است:

سنضربان قلب عادی(bpm)
بیشتر از یک ماه70 تا 190
بین یک تا یازده ماه80 تا 160
یک تا دو سال80 تا 130
سه تا چهار سال80 تا 120
پنج تا شش سال75 تا 115
هفت تا نه سال75 تا 110
بالای ده سال60 تا 100

ضربان قلب در هنگام استراحت می تواند در این محدوده طبیعی متغیر باشد و در پاسخ به تغییرات مختلف از جمله ورزش، دمای بدن، عوامل محرک و موقعیت بدن، مانند مدت کوتاهی پس از بلند شدن افزایش می یابد.

ضربان قلب نرمال در حین ورزش

ضربان قلب در هنگام ورزش افزایش می یابد. هنگام تمرین برای تناسب اندام، مهم است که فشار قلب بیش از حد زیاد نباشد. با این حال افراد باید ضربان قلب خود را در هنگام تمرین برای ارائه اکسیژن و انرژی بیشتر به سایر قسمت های بدن افزایش دهند.

با توجه به اینکه ضربان قلب به علت فعالیت بدنی بیشتر می شود، کاهش کلی ضربان قلب در طول زمان ممکن است اتفاق بیفتد. این بدان معنی است که قلب برای ارسال مواد مغذی و اکسیژن لازم به قسمت های مختلف بدن کمتر کار می کند و باعث می شود کارایی بیشتری داشته باشد.

تمرینات قلب و عروق به منظور کاهش ضربان قلب است. ضربان قلب ایده آل با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین توجه به حداکثر ضربان قلب در هر سنی ضروری است. این نشان دهنده توانایی کامل قلب است و معمولا از طریق انجام تمرینات ورزشی با شدت بالا به دست می آید. انجمن قلبی آمریکا (AHA) اعلام می کند که حداکثر ضربان قلب در طول ورزش باید تقریبا برابر با 220 تپش در دقیقه منهای سن فرد باشد.

از آنجا که واکنشی که هر فرد به ورزش نشان می دهد، با توجه به شرایط بدنی متفاوت است، ضربان قلب ایده آل به صورت محدوده ای به عنوان منطقه ضربان قلب هدف معین شده است.

جدول زیر منطقه مناسب ضربان قلب را برای طیف وسیعی از سنین نشان می دهد. ضربان قلب فرد در هنگام تمرین با شدت 50 تا 80 درصد و 100 درصد محاسبه شده است.

سن (سال)منطقه ضربان قلب هدف در هنگام 50 تا 85 درصد اعمال فشار (bpm)حداکثر ضربان قلب در 100 درصد اعمال فشار (bpm)
20100 تا 179200
3095 تا 162190
3593 تا 157185
4090 تا 153180
4588 تا 149175
5085 تا 145170
5583 تا 140165
6080 تا 136160
6578 تا 132155
7075 تا 128150

بهتر است افرادی که به طور منظم ورزش می کنند به سمت هدف ضربان قلب سالم حرکت کنند. AHA مقادیر و سطوح تمرینات زیر را در هفته توصیه می کند:

نوع تمرینمثال زمان انجام تمرین (دقیقه)برنامه انجام

کل زمان تمرین در هفته

(دقیقه)

فعالیت هوازی متوسطپیاده روی، کلاس ایروبیکحداقل 305 روز در هفتهبیش از 150
فعالیت هوازی شدیددویدن، تمرینات ایروبیکحداقل 253 روز در هفتهبیش از 75
تقویت عضلات متوسط تا شدیدکار با وزنه، بادی پمپN/Aدو روز در هفتهN/A
فعالیت هوازی متوسط تا شدیدتوپ ورزشی، دوچرخه سواریمیانگین 40 دقیقه3 تا 4 روز در هفتهN/A

بیشتر بدانید: معرفی بهترین قرص های تپش قلب و استرس

ضربان قلب نرمال در بچه ها و نوزادان

بسیاری از بزرگسالان می دانند که ضربان قلب عادی آنها باید بین 60 تا 100 در دقیقه باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ضربان قلب در کودکتان بالاتر از بزرگسالان است. میزان ضربان قلب در بچه ها به 43 تا 180 در دقیقه می رسد که این عدد با رشد سن آنها کم و کمتر می شود.

دانستن اینکه ضربان قلب نرمال در بچه ها چقدر است و اینکه چطور ضربان قلب کودک را بررسی کنید، می تواند از نگرانی بی دلیل شما درباره ضربان قلب کودکتان جلوگیری کند. همچنین با دانستن این موضوع می توانید ضربان قلب آهسته و تند در کودکتان را تشخیص داده و در صورت نیاز به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

چطور ضربان قلب کودکمان را بگیریم؟

می توانید با گذاشتن انگشتتان بر روی مچ کودک، قسمت داخلیِ آرنج، یک طرف گردن و یا بالای پا، ضربان قلب وی را حس کنید. این قسمت ها در واقع همان قسمت هایی هستند که شاهرگ از آنجا می گذرد مثل شاهرگ گردن و یا مچ.

هنگامی که شاهرگ را پیدا کردید، تعداد ضربان در دقیقه را بشمارید. بجای این کار می توانید تعداد ضربان را در سی ثانیه بشمارید و آنرا در 2 ضرب کنید. می توانید برای نگه داشتن زمان از دست دیگرتان یا ساعت مچی استفاده کنید. برای این کار می توانید از نرم افزار های گوشی نیز استفاده کنید.

ضربان قلب نرمال برای بچه ها

ضربان قلب استراحت برای کودک، ضربانی است که او در حالت آرام به سر می برد و هیچ فعالیتی اعم از گریه کردن، دویدن و یا بازی کردن انجام نمی دهد. حین گریه کردن، دویدن یا بازی کردن ضربان قلب او بالاتر از آنچه که در حالت عادی است می رود. به همین صورت، هنگام خوابیدن ضربان او کمتر از حالت عادی است.

آنچه در ادامه می آید ضربان قلب نرمال برای افراد از هنگام تولد تا 18 سالگی است که بر اساس تحقیقات اجرا شده در لنسر بدست آمده است. این اندازه گیری ها از نوزادان در حالت آرام و در بچه ها نیز در حالت بیداری و سلامت ثبت شده است.

میانگین را با عنوان ضربان استراحت نشان دادیم که در واقع همان متوسط ضربان قلب در کلِ نمونه هستند. قبل از ارائه جدول بهتر است به این نکته اشاره کنیم که اگر نگرانی شما در مورد ضربان قلب کودکتان جدی است، حتما به پزشک اطفال مراجعه کنید. این جدول را به عنوان یک راهنما در نظر بگیرید، نه یک قانون همیشگی!

سنضربان قلب در حالت استراحت (بار در دقیقه)ضربان نرمال (بار در دقیقه)
3-0 ماه143107-181
6-3 ماه140104-175
9-6 ماه13498-168
12-9 ماه12893-161
18-12 ماه116156-88
24-18 ماه11682-149
3-2 سال11076-142
4-3 سال10470 - 136
6-4 سال9865 - 131
8-6 سال9159-123
12-8 سال8452-115
15-12 سال7847-108
18-15 سال7343-104

همانطور که می بینید، بچه ها با سن کمتر عموما ضربان قلب بیشتری از نوجوانان دارند. در سوی دیگر نوجوانان ورزشکار ضربان استراحت به کمیِ 40 تا 50 دارند. این به آن دلیل است که بدن آنها آنقدر قوی ست که قلب نیازی به کار سخت برای پمپاژ کردن خون ندارد.

ضربان قلب آهسته و تند در بچه ها و نوجوانان

ضربان قلب کودک می تواند آهسته یا تند باشد. در یکی از انواع تپش قلب ممکن است این تعداد به 220 بار در دقیقه نیز برسد و یا در کندکاری قلب، کمتر از 50 بار در دقیقه باشد. اگر کودکتان تپش قلب یا کندکای قلب دارد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، بویژه اگر دارای علائمی مثل سرگیجه، غش کردن و یا کج خلقی است. ضربان قلب بالاتر از معمول، ممکن است نشانی از یک مشکل پنهان قلب و یا شرایطی مثل عفونت در قسمت هایی دیگر از بدن باشد.

بررسی ضربان قلب غیرعادی

اگر متخصص شما، نگرانی ها و شبهه ای در مورد ضربان قلب تان داشته باشد، ممکن است علاوه بر دریافت نبض از راه های مثل چک کردن فشار خون و یا الکترودیاگرام استفاده کند. الکترودیاگرام نه تنها ضربان قلب را معین می کند، بلکه ریتم و فعالیت الکتریکی قلب را نیز معین می کند. همچنین شواهدی درباره بزرگی قلب یا کارکرد بیش از حد آن فراهم می کند. ممکن است پزشک کودکتان علاوه بر مسائل قلبی، مسائل مربوط به خون، مثل شمارش سلول های خونی و تیروئید را نیز بررسی کند؛ چرا که بیماری هایی مثل کم خونی یا پرکاری تیروئید نیز باعث افزایش ضربان قلب می شود.

راه های حفظ ضربان قلب نرمال

حفظ ضربان قلب سالم برای حفاظت از سلامت قلب بسیار مهم است. در حالی که تمرین برای ارتقای ضربان قلب و سلامتی اهمیت دارد، چندین مرحله دیگر نیز وجود دارد که فرد می تواند برای محافظت از سلامت قلب خود انجام دهد، از جمله:

کاهش استرس:

استرس می تواند باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شود. راه هایی برای دور نگهداشتن استرس عبارتند از:

  • تنفس عمیق
  • یوگا
  • تمرینات آگاهی ذهن
  • مدیتیشن

اجتناب از مصرف تنباکو:

سیگار کشیدن موجب افزایش ضربان قلب می شود و ترک آن می تواند باعث شود این تعداد به سطح نرمال کاهش یابد.

از دست دادن وزن:

وزن بیشتر بدن، بدان معنی است که قلب باید سخت تر کار کند تا اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمت های بدن عرضه کند. داشتن وزن نرمال در سلامتی بدن نقش دارد.

بیشتر بدانید: دلایل تپش قلب ناگهانی چیست؟

برگرفته از: verywellfamily , medicalnewstoday

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1524

به "ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف (بچه ها، ورزشکاران و بزرگسالان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف (بچه ها، ورزشکاران و بزرگسالان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید