سانسور کتاب اسنودن در چین ، سوت زن بزرگ شاکی شد

به گزارش مجله گیتی رو، ادوارد اسنودن، نامدارترین سوت زن دنیای دیجیتال مدعی شد نسخه چینی کتاب خودزندگینامه او با سانسور در چین منتشر شده است.

سانسور کتاب اسنودن در چین ، سوت زن بزرگ شاکی شد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران به نقل از کوارتز، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا و افشاگر مشهور پروژه های نظارتی دولت ایالات متحده در سال 2013 در صفحه شخصی خود در توییتر از سانسور شدن کتاب ثبت دائمی اطلاع داد. نسخه چینی این کتاب هفته گذشته منتشر شد و اسنودن مدعی است بخش هایی از آن برخلاف تعهدی که ناشر داده بود، از متن جا افتاده است.

  • انتشار خاطره های بزرگ ترین سوت زن دنیای دیجیتال

سوت زن بزرگ صفحه های سانسورشده نسخه چینی ثبت دائمی را کنار نسخه اصلی قرار داد و از خوانندگان چینی خواست به یافتن بخش های گمشده یاری نمایند. اسنودن خاطرنشان کرد میخواهد نسخه ای درست و ممیزی نشده از کتابش را آماده و در فضای آنلاین برای مخاطبان چینی منتشر کند. او نوشت: حالا زمان سوت زدن فرارسیده و شما می توانید در این راه به من یاری کنید.

خودزندگینامه ثبت دائمی روایتی است از دوران کودکی اسنودن تا همکاری با آژانس اطلاعات مرکزی (سازمان جاسوسی سیا) و آژانس امنیت ملی. ضمن اینکه اسنودن در کتاب خود درباره موضوع هایی چون اقتدارگرایی، دموکراسی و حریم خصوصی هم حرف زده است؛ مواردی حساس و بحث انگیز که زیر تیغ سانسورچی های چینی رفته و از ثبت دائمی بیرون کشیده شده است.

ممیزی گسترده نسخه چینی کتاب اسنودن در شرایطی رخ داده که این آمریکایی 37 ساله در چین چهره یک قهرمان را دارد و به دلیل افشای اقدام های هکری آمریکا علیه چین با او بسیار با احترام برخورد می گردد. استفاده از اینترنت فیلترشده در چین و نوع برخورد حکومت مرکزی با موضوع هنگ کنگ از دیگر موارد حساس موجود در کتاب اسنودن است.

در شرایطی که بسیاری از مخاطبان چینی مسئله ای با خواندن نسخه ممیزی شده ثبت دائمی ندارند اما بعضی کاربران در شبکه های اجتماعی از چینی ها خواسته اند کتاب را نخرند و نسخه اصلی و کوتاه نشده آن را در اینترنت بیایند و بخوانند. این نسخه کامل با یاری کاربران توییتر به اسنودن جمع آوری و آماده شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 580

به "سانسور کتاب اسنودن در چین ، سوت زن بزرگ شاکی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سانسور کتاب اسنودن در چین ، سوت زن بزرگ شاکی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید