زمین وزارت دفاع روی تابلوی معاملات بورس کالا

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران، در آستانه فرارسیدن زمان عرضه زمین وزارت دفاع، مسوول هیات اجرایی فروش املاک مازاد وزارت دفاع و کارگزار عرضه کننده این ملک، مزایای این اقدام در بورس کالا را تشریح نموده اند.

زمین وزارت دفاع روی تابلوی معاملات بورس کالا

بورس کالا شیوه ای جذاب برای فروش املاک وزارتخانه است

مسئول هیات اجرایی فروش املاک مازاد وزارت دفاع با تشریح سه نکته درخصوص عرضه املاک و اراضی وزارت دفاع در بورس کالا، هزینه کمتر خریداران ملک در بورس کالا به نسبت مزایده های سنتی را از موارد جذاب شیوه فروش جدید وزارت دفاع برشمرد.

حسین ابراهیمی با اشاره به اینکه عرضه زمین مذکور در تاریخ 9 آذر 1399 در بورس کالا انجام می گردد، اظهار کرد: این زمین در حالی در تاریخ 9 آذر ماه جاری در بورس کالا عرضه می گردد که نکته نخست در مورد عرضه املاک وزارت دفاع در بورس کالا آن است که این اقدام در راستای اجرای یکی از مصوبات دولت و بستر سازی برای نهادهای دولتی انجام می گردد؛ طبق این مصوبه دستگاه های دولتی می بایست املاک و اراضی مازادشان را در اتاقی شیشه ای عرضه و واگذار نمایند.

وی ادامه داد: موضوع دیگر آنکه فراهم آمدن امکان عرضه املاک در بورس کالا برای دستگاه های دولتی فرصت خوبی است؛ زیرا دستگاه های دولتی در بهره گیری از روش سنتی برای فروش، یعنی در روش مزایده با مشکلاتی روبرو بودند؛ چون در جریان مزایده ها عموما امکان اطلاع رسانی در سطح گسترده وجود نداشت، ضمن این که در مزایده ها، مشتری ها محدود بودند اما در بورس کالا این ضعف ها برطرف می گردد.

مسئول هیات اجرایی فروش املاک مازاد وزارت دفاع اظهار کرد: نکته سوم نیز آن است که در جریان عرضه املاک در بورس کالا به دلیل اینکه مبلغ کمتری برای شرکت در خرید، سپرده گذاری می گردد و رقم سپرده شده زودتر از روش مزایده سنتی بازپرداخت می گردد، روش جدید، جذابیت بیشتری برای متقاضیان خرید املاک و اراضی خواهد داشت.

خیال آسوده خریداران احتمالی

فرشته الهی سرپرست کارشناس کارگزاری بهمن به عنوان کارگزار عرضه نماینده این زمین، در مورد شروع عرضه املاک و اراضی وزارت دفاع در بورس کالا گفت: این عرضه در حالی نخستین عرضه وزارت دفاع است که در بورس کالا انجام می گردد که این وزارتخانه درخواست دیگری هم برای عرضه ملک ارایه داده و به نظر می رسد شاهد عرضه های مستمر املاک از سوی این وزارتخانه در بورس کالا باشیم که این اقدام به معنای انتخاب شفافیت در فرایند فروش املاک است.

به گفته این کارگزار بورس کالا، از مهم ترین مزایا برای مشتریان احتمالی املاک وزارت دفاع این است که فروشنده این املاک ارگان دولتی است و خریدار با خیال آسوده و بدون احتمال ایجاد کوچکترین مشکل می تواند زمین مورد نظر را خریداری کند.

الهی پرست ادامه داد: وزارت دفاع به دلایلی چون خارج شدن فروش املاک و اراضی از حالت سنتی و مزایده ای، حذف واسطه ها در فرایند معاملات و حذف کامل انجام تشریفات مناقصه ها و مزایده ها، میخواهد تا املاک و اراضی خود را به وسیله بورس کالا عرضه کند.

وی اظهار کرد: شفاف سازی عرضه املاک و اراضی به وسیله تابلوی بورس کالا، اطلاع رسانی سریع و آسان در مورد فروش املاک و اراضی در سطح کشور و برطرف مشکل ورود افرادی محدود در مزایده های گذشته، قرار دریافت در راستا فروش املاک و اراضی به شیوه ای رقابتی در حضور مشتریان بالقوه در بورس کالا و برقراری صحت و سلامت معاملات و مبارزه با فساد احتمالی در فرایند فروش املاک از مزایای عرضه املاک در بورس کالا است.

جزییات نخستین عرضه وزارت دفاع

پس از اعلام مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران در مورد پذیرش یک قطعه زمین از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، این وزارتخانه دلایل پذیرش نخستین ملک و البته در ادامه عرضه کلیه املاک خود در بورس کالا را خاطرنشان کرد که برقراری صحت و سلامت معاملات و مبارزه با فساد احتمالی در فرایند فروش املاک، اصلی ترین عامل ورود املاک وزارت دفاع به بورس کالا عنوان شده است.

قیمت پایه پیشنهادی این زمین در حالی 130 میلیارد ریال اعلام شده که تضمین متقاضیان خرید برای شرکت در حراج مبلغ 3.9 میلیارد ریال معادل سیصد و نود میلیون تومان (3 درصد قیمت پیشنهادی فروشنده) به صورت واریز وجه نقد یا تودیع ضمانت نامه بانکی در نظر گرفته شده است. مهلت واریز وجه تضمین و ثبت درخواست جهت شرکت در حراج نیز تا پیش از پذیرفته شدن بهترین قیمت پیشنهادی و انجام معامله خواهد بود.

نوع تسویه این عرضه که 9 آذر ماه در تابلوی املاک و مستغلات بورس کالا انجام می گردد، به صورت نقدی و اعتباری بوده و خریدار نهایی به عنوان برنده حراج، ظرف 10 روز کاری بعد از تاریخ انجام معامله فرصت دارد 40 درصد بخش نقدی را به حساب عملیاتی بورس کالا واریز کند.

براساس شرایط مندرج در اطلاعیه عرضه این ملک در مورد مهلت و نحوه تقسیط و وثایق مورد احتیاج توسط خریدار، در مرحله دوم نیز برنده حراج باید معادل 40 درصد از ثمن معامله را ظرف مدت حداکثر 90 روز پس از تنظیم مبایعه نامه و همزمان با تحویل ملک به خریدار واریز نماید. در مرحله سوم نیز معادل 20 درصد از ثمن معامله ظرف مدت حداکثر 180 روز پس از تنظیم مبایعه نامه و همزمان با انتقال سند مالکیت به نام خریدار باید از سوی برنده حراج به فروشنده پرداخت گردد.

سررسید تحویل نیز 90 روز پس از تنظیم مبایعه نامه و ارایه سند تسویه خارج از پایاپای اعلام شده است.

منبع: سنا

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1429

به "زمین وزارت دفاع روی تابلوی معاملات بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین وزارت دفاع روی تابلوی معاملات بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید