زلزله ای که هوش مصنوعی تا سال 2022 در سبک زندگی بشر به پا خواهد کرد

به گزارش مجله گیتی رو، در این گزارش آینده هوش مصنوعی در سال های پیش رو بررسی شده است.

زلزله ای که هوش مصنوعی تا سال 2022 در سبک زندگی بشر به پا خواهد کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، مدتی است که تقریبا تمام شرکت های بزرگ فعال در زمینه فناوری به فکر استفاده از هوش مصنوعی در دستگاه ها و اختراعات خود هستند؛ چرا که هوش مصنوعی در بسکمک از موارد می تواند به اندازه ذهن یک انسان روی موضوعی خاص تمرکز کند و به این ترتیب عملکرد یک دستگاه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از هوش مصنوعی صرفا به گوشی های موبایل یا وسایل ارتباطی کوچک محدود نمی شود و در حال حاضر حتی شرکت های اتومبیل سازی از این فناوری در ساخت خودرو خود استفاده می کنند که در مواردی مانند پارک اتوماتیک و رانندگی اتوماتیک کاربرد دارند؛ گفتنی است این فناوری از قدیم و در هواپیماها نیز استفاده شده بود که به نام خلبان اتوماتیک شناخته می شود.

از طرفی هم نباید فراموش کرد که با توجه به بهبود عملکرد این فناوری در چند سال اخیر، می توان گفت هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک حتی وارد زندگی افراد خواهد شد و بسکمک از امور روزمره کاربران به کمک این فناوری انجام خواهد شد. به طور کلی پیش بینی درباره آینده هوش مصنوعی حتی برای چند روز آینده بسیار سخت است چرا که این فناوری به صورت لحظه ای در حال پیشرفت بوده و شرکت های مختلف تمرکز خاصی را روی این موضوع گذاشته اند.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از هوش مصنوعی، میزان علاقه کاربران به این فناوری روز به روز در حال افزایش است. به طور کلی تعداد استارتاپ های آمریکایی که در زمینه هوش مصنوعی تمرکز دارند، از سال 2015 تا 2018 حدود 113 درصد افزایش یافته اند؛ از مهم ترین تغییرات هوش مصنوعی در این بازه زمانی باید به استفاده از موتور های جستجو، مترجمان آنلاین، دستیار های صوتی و بسکمک از مواردی که مربوط به بازاریابی آنلاین مربوط می شوند اشاره کرد.

استفاده از هوش مصنوعی به جای انسان ها

راننده اتوماتیک یکی از محبوب ترین و مهم ترین مواردی است که به واسطه استفاده از هوش مصنوعی در بین شرکت های سازنده اتومبیل افتاده است. در حال حاضر شرکت های تسلا و آئودی تمرکز خاصی روی این موضوع کرده اند و با وجود تلاش های بسیار زیاد این شرکت ها، همچنان فناوری راننده اتوماتیک نیاز به تمرکز دقیق رانندگان دارد و نمی توان رانندگی را به طور کامل به خودروهای این دو شرکت واگذار کرد.

یکی دیگر از کارایی های هوش مصنوعی مدتی است توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اجتماعی یا حتی مراکز ارتباطی که کاربران روزانه به تعداد بسیار بالایی با آن ها تماس می گیرند، مورد استفاده قرار گرفته است. به این صورت که هوش مصنوعی به جای انسان ها و اپراتورها به مخاطب خود پاسخ می دهند و در صورت نیاز کاربر را به اپراتور حقیقی منتقل خواهند ساخت.

پیشرفت چشمگیر هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین موارد مورد استفاده توسط هوش مصنوعی، به رانندگی اتوماتیک یک خودرو مربوط می شود. یکی از پژوهشگران این حوزه معتقد است که فناوری هوش مصنوعی در سال 2030 تا جایی پیشرفت خواهد کرد که حدود 15 درصد از کل خودرو های موجود در جهان از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و به نوعی می توان بدون نیاز به حضور راننده از آن ها استفاده کرد.

مورد دیگری که به آن اشاره شد به موضوع استفاده از هوش مصنوعی به جای اپراتورها مربوط می شود، در حال حاضر هوش مصنوعی مورد استفاده در مراکز مخابراتی توانایی زیادی ندارد و باید گفت محدودیت های زیادی را برای افراد به دنبال داشته است. طبق تحقیقات اجرا شده انتظار می رود در آینده ای نزدیک هوش مصنوعی بتواند به طور کامل جای اپراتورها را بگیرد و ارجاع به اپراتورها به حداقل خواهد رسید.

افزایش تحقیقات درباره هوش مصنوعی در دو دهه اخیر

تحقیقات درباره هوش مصنوعی در دو دهه اخیر حدود هشت برابر افزایش پیدا کرده که بخش عمده ای از آن در حوزه علوم کامپیوتر قرار گرفته است. برخی از محققان نیز بر این باورند که فناوری و ایده کنونی استفاده از هوش مصنوعی به انتهای خود رسیده است و محققان باید به دنبال یک ایده جایگزین به جای ایده جدید و افزایش حیطه عملکرد هوش مصنوعی باشند. از طرفی هم هنوز دستگاه هایی که در آن ها از نسل کنونی هوش مصنوعی استفاده شده است، به حد نهایی خود نرسیده اند و هنوز هم امکان ارتقاء هوش مصنوعی فعلی مورد استفاده وجود دارد.

برخی از مواردی که هوش مصنوعی توانسته است آن ها را ارتقا دهد

در چند سال اخیر هوش مصنوعی توانسته است تا حد بسیار زیادی قدرت محاسبات را افزایش دهد و حتی می توان ساخت و برنامه نویسی یک نرم افزار را به هوش مصنوعی واگذار کرد.

در حال حاضر حتی پیشرفته ترین پردازنده های مرکزی، نمی توانند برای ارتقاء اتوماتیک هوش مصنوعی دست به کار شوند چرا که هوش مصنوعی امکان ارتقا و پیشرفت در هر لحظه را دارد اما یک پردازنده صرفا می تواند تا سقف توان تعریف شده برای آن مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این شرکت های بزرگ به دنبال ساخت پردازنده هایی هستند که بر پایه و اساس هوش مصنوعی طراحی شده اند و می توانند تا حد بسیار زیادی توسعه پیدا کنند اما از آنجایی که این پردازنده ها به صورت فیزیکی ساخته می شوند و هوش مصنوعی فناوری است که حضور فیزیکی ندارد، باز هم نمی توان روی آن ها حساب زیادی باز کرد.

استفاده از هوش مصنوعی در کارت های گرافیک

تولید یک تصویر توسط کارت گرافیک عملکرد بسیار پیچیده ای است که نیاز به محاسبه بسیار سریع و با دقت بالا دارد. در حال حاضر تنها بستر بسیار مناسب برای هوش مصنوعی استفاده از کارت های گرافیک است چرا که هوش مصنوعی می تواند با توجه به نوع سخت افزار میزان پردازش کارت گرافیک را تنظیم کرده تا نه تنها به کارت گرافیک فشار زیادی وارد نشود، بلکه تصویری بسیار دقیق و سازگار با کارت گرافیک و همچنین مانیتور مورد استفاده کاربر در اختیار وی قرار گیرد.

استفاده از هوش مصنوعی در رایانه های کوانتومی

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین موارد مکورد استفاده توسط هوش مصنوعی، به رانندگی اتوماتیک یک خودرو مربوط می شود. یکی از پژوهشگران این حوزه معتقد است که فناوری هوش مصنوعی در سال 2030 تا جایی پیشرفت خواهد کرد که حدود 15 درصد از کل خودرو های موجود در جهان از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد و به نوعی می توان بدون نیاز به حضور راننده از آن ها استفاده کرد.

اما نقش هوش مصنوعی در این نوع رایانه ها به کنترل دقیق پردازش و بهبود سرعت پردازش مربوط می شود تا از این طریق خطا به حداقل برسد گفتنی است در بسکمک از موارد هوش مصنوعی برای انجام محاسبات دست به کار می شود.

با این حال هنوز هوش مصنوعی در ابتدای راه خود واقع شده است و تعداد زیادی از مراکز تحقیقاتی قصد دارند هوش مصنوعی را تا حد بسیار بالاتری ارتقا دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1364

به "زلزله ای که هوش مصنوعی تا سال 2022 در سبک زندگی بشر به پا خواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله ای که هوش مصنوعی تا سال 2022 در سبک زندگی بشر به پا خواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید