خبر تازه از واکسیناسیون در هفته جاری

به گزارش مجله گیتی رو، به گزارش خبرنگاران، اگرچه پیش از این اعلام شده بود این محموله شامل دو میلیون دز واکسن است اما بنا به گفته سخنگوی جمعیت هلال احمر به علت محدودیت حمل بار، یک میلیون دوز واکسن به کشور ارسال شده و مابقی محموله هم با پروازی دیگر به کشور خواهد رسید.

خبر تازه از واکسیناسیون در هفته جاری

با ما همراه باشید و درباره جاذبه های چارگون بیشتر بدانید.

طبق آمار وزارت بهداشت،تا به امروز بیش از 6 میلیون و 800 هزار دز واکسن وارد کشور شده است که تا به امروز 4 میلیون و 369 هزار و 39 نفر دز اول واکسن کرونا و 895 هزار و 52 نفر هم دز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 5 میلیون و 264 هزار و 91 دوز رسیده است. بعلاوه یک میلیون دز اخیر در شرایطی در میان استان ها توزیع می گردد که طی هفته های گذشته وقفه میان واردات واکسن، فرایند واکسیناسیون را کند نموده بود هر چند که بنا به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با توزیع واکسن برکت و واردات محموله های بعدی، واکسیناسیون عمومی با اولویت گروه های سنی 65 سال به بالا طی روزهای آینده آغاز می گردد.

تزریق روزانه 70 هزار دز واکسن

آن طور که کارشناسان حوزه سلامت می گویند،کند شدن فرایند واکسیناسیون عمومی در هفته های گذشته به علت بدعهدی کشورهای فراوری نماینده واکسن کرونا در عمل به تعهدات شان بوده و همین مسأله باعث شده واردات واکسن در کشور به تعویق بیفتد.

این موضوعی است که در هفته های گذشته بویژه از زمانی که فرایند ارسال محموله های واکسن مورد انتظار ایران مختل شد، در رسانه ها مطرح می گردد و نگرانی ها را برای واکسیناسیون گروه های در اولویت دریافت واکسن و تزریق دوز دوم بالا برده است. برای مثال کوواکس یعنی همان سازوکار مرتبط با سازمان بهداشت جهانی که به کشورهای کم عایدی سهمیه واکسن می دهد قرار بود 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن به ایران بدهد که از این میزان تنها یک و نیم میلیون دوز واکسن تحویل داده و مابقی واکسن ها را به ایران بدهکار است.

در این میان همچنان صف انتظار کارکنان بخشی از نظام سلامت در حوزه سرپایی از جمله آزمایشگاهیان، بعضی دانشجوهای پزشکی و بعضی بیماران خاص و گروه های سنی بالای 70 سال که متقاضی دریافت واکسن هستند طولانی است و هنوز هم رده سنی بالای 65 سال که قرار بود هفته گذشته واکسیناسیون شان آغاز گردد بلاتکلیف مانده اند.

این در شرایطی است که هفته گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از واردات سه میلیون واکسن کرونا به کشور خبر داده بود در حالی که از این میزان تنها یک میلیون دوز آن تأمین شده و اواخر هفته گذشته تحویل وزارت بهداشت شد. با وجود این، این روزها اخبار خوشی هم از فراوری واکسن های ایرانی به گوش می رسد و آن طور که مسئولان وزارت بهداشت قول داده اند، واکسن ایرانی کووبرکت هم این روزها وارد کمپین واکسیناسیون علیه کووید19 می گردد.

در تهران هم مطابق اعلام معاون درمان ستاد کرونای مرکز موجودی واکسن ها در مراکز تجمیعی در حال اتمام است اما ورود محموله های نو واکسن به کشور و دریافت مجوز اضطراری واکسن کووبرکت نگرانی ها درباره توقف واکسیناسیون را در این مراکز کاهش داده است. نادر توکلی در این باره به ایران می گوید: مراکز تجمیعی در تهران روزانه ظرفیت تزریق 70 هزار دوز واکسن دارند یعنی در 10 روز می توان 700 هزار دوز واکسن در تهران تزریق کرد. با توجه به اینکه واکسن برکت مجوزهای اضطراری را دریافت نموده امیدواریم با ورود کووبرکت به چرخه واکسیناسیون فرایند واکسیناسیون در تهران سرعت بگیرد. به گفته وی، هم اینک اولویت دریافت واکسن در استان تهران شامل کارکنان نظام سلامت در حوزه سرپایی، بخشی از دانشجویان پزشکی و بیماران خاص از جمله مبتلایان به سرطان است.

اولویت تزریق دز اول واکسن است

اگرچه این روزها سالمندان بالای 70 سال و گروه های سنی 65 سال در انتظار واردات محموله های نو واکسن نشسته اند با این حال همزمان این شائبه ها مطرح می گردد کسانی که هنوز پیروز به تزریق دوز دوم واکسن نشده اند در عوض از واکسن جایگزین برای آنها استفاده خواهد شد. موضوعی که سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این شائبه ها به ایران می گوید: واکسن برکت یا هر واکسن ایرانی که به کمپین واکسیناسیون علیه کووید19 اضافه گردد و مجوز مصرف اضطراری بگیرد به صورت مستقل و مجزا استفاده خواهد شد و وزارت بهداشت برنامه ای برای استفاده از دوز دوم یا استفاده ترکیبی از واکسن ها در برنامه واکسیناسیون عمومی ندارد، اگرچه این موضوع نامحتمل نیست و در بعضی کشورها شیوه نامه های استفاده ترکیبی از واکسن ها در ماه های آینده تدوین می گردد. با وجود این تا اطلاع ثانوی دوز اول و دوم واکسن های تزریقی یکسان خواهد بود.

کیانوش جهانپور درباره تأخیر ایجاد شده در دریافت دوز دوم و کاهش اثر بخشی واکسن ها هم می گوید: بر اساس دانسته های علمی تأخیر چند روزه بین دوز اول و دوم واکسن ها اثربخشی واکسن ها را کم نمی نماید، البته این موضوع در خصوص واکسن اسپوتنیک وی 5 با توجه به تفاوت دوز اول و دوم خاص است و طبیعتاً بعد از دسترسی به دوز دوم تزریق خواهد شد. دوز اول اسپوتنیک از بردارهای ویروسی آدنوویروس است و دوز دوم آن آدنوویروس تیپ 5 انسان است. فعلاً بر اساس دانسته های موجود فاصله بیشتر بین دوز اول و دوم اثربخشی واکسن ها را افزایش می دهد برای مثال فاصله دوز اول و دوم آسترازنکا بیش از 90 روز است.

وی با بیان اینکه تا این لحظه بیش از 6میلیون و 800 هزار دوز واکسن وارد کشور شده و بیش از 75 تا 80 درصد آن تزریق شده است، می افزاید: اغلب سالمندان بالای 70سال که مایل به دریافت واکسن بودند و در سامانه ثبت نام نموده اند دوز اول را دریافت نموده اند و در حال دریافت دوز دوم هستند. در روزهای آینده وارد فاز تزریق افراد بالای 65 سال می شویم. با توجه به اینکه سرعت واکسیناسیون تابع زمانبندی تأمین و واردات واکسن است و البته واردات و تأمین واکسن هم فراز و فرودهای بسیاری دارد بنابراین اعلام زمانبندی دقیق از سوی فراورینمایندگان خارجی امکانپذیر نیست ولی طی روزهای آینده واکسیناسیون افراد بالای 65 سال آغاز می گردد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که محموله یک میلیون دوز واکسن کرونا که به تازگی وارد شده برای کدام گروه ها تزریق خواهد شد، نام می نماید: اولویت با دوز اول است، هنوز بالای 70 سال که متقاضی واکسن بودند واکسیناسیون شان کامل نشده. به محض اینکه واکسیناسیون داوطلبان دوز اول واکسن بالای 70 سال انجام گردد وارد گروه های بعدی خواهیم شد.

وی در ادامه می افزاید: بخشی از این واکسن های تزریقی، واکسن برکت خواهد بود ولی با توجه به اینکه یک میلیون دوز واکسن هم ظرف روزهای آینده از چین وارد کشور می گردد و احتمالاً تا قبل از دهم تیرماه محموله ای از واکسن ها را از کوواکس خواهیم داشت به طور دقیق نمی توان گفت برای افراد در اولویت بعدی از چه واکسن هایی استفاده می گردد.

به گفته جهانپور، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت نموده اند نگران تزریق دوز دوم نباشند چرا که بسیاری از کشورها از جمله کانادا و اروپای غربی که دسترسی بالایی به واکسن دارند دوز اول را در اولویت قرار داده اند و دوز دوم را بعد از سه ماه تزریق می نمایند. در کشور ما این برنامه به صورت رسمی وجود ندارد اما شیوه نامه های کشورهای مختلف حاکی از این است تأخیر در واکسن دوز دوم تأثیری در اثربخشی واکسن ها نخواهد داشت. به نظر می آید بسیاری از نظام های بهداشتی در جهان معتقدند اگر قرار بر انتخاب بین دوز اول و دوز دوم باشد، دوز اول را باید تزریق کرد تا حداقل ایمنی پایه ای در جامعه فراهم گردد.

منبع: روزنامه ایران

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1788

به "خبر تازه از واکسیناسیون در هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر تازه از واکسیناسیون در هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید