مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک زاده بود، داروی سووداک را ملک زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد، اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

به گزارش مجله گیتی رو، هاشمیان گفت: من نمی دانم چرا دکتر ملک زاده طلبکارانه صحبت می نمایند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود. شما فوق تخصص گوارش هستید، چه ربطی به کرونا دارید؟ درباره کرونا کجا تحصیلات خود راگذرانده اید?

مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک زاده بود، داروی سووداک را ملک زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد، اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از فرهیختگان، محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص ICU بیمارستان مسیح دانشوری در رابطه با نقش رضا ملک زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت و کلا جریان مدیریت کرونا در کشور گفت: تعجب کردم که آقای ملک زاده در نامه استعفا چطور به مسائل درمان های دارویی کرونا نقد وارد می نماید و از وزیر شاکی است. در جلساتی که بنده در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا بودم فقط ایشان نظر می داد و مدیریت کرونا در کشور در اختیار ایشان بود، وزیر انصافا در این مسائل جزئی شرکت نمی کرد. بحث واکسن را دکتر ملک زاده بارها عنوان نموده بود که واکسن تاثیری ندارد و تاثیر آن کم است و تا 50درصد بیشتر واکسن تاثیر ندارد و مردم دلسرد می شدند یا بحث گرمای هوا و اثرگذاری آن بر کنترل کرونا که صحبت می شد و همه مردم می رفتند و در جنوب کشور عروسی می گرفتند، همه از نظرات ایشان بود!

وی ادامه داد: داروی فاویپیراویر را ایشان اذعان کرد که به درد نمی خورد. داروی سووداک را ایشان به صورت مویرگی بدون اینکه در پروتکل وزارت بهداشت وجود داشته باشد وارد سیکل دارویی کشور کرد، بدون اینکه این دارو در کد تحقیقاتی قرار گیرد و مطالعه حیوانی انجام شود. ایشان این کار را روی مردم پیش بردند و با مردم این دارو را آزمایش کردند. من نمی دانم چرا دکتر ملک زاده طلبکارانه صحبت می نمایند؟ پروژه کرونای کشور، کلیه مسائل پژوهشی و کلیه نظراتی که درباره دارو است، زیر دست ایشان بود. درواقع هیچ گونه جوابگویی نسبت به افرادی که در کادر درمان هستند، ندارند. خودسرانه تصمیماتی برای مردم می گیرند بدون اینکه در فیلد کاری از ابتدا باشد. تمام حرف های آنها از ابتدا درباره داروها ایراد داشت.

ملکزاده باید شرح بدهد چرا ایمنی گله ای را برای ایران طراحی کرد؟

هاشمیان گفت: چرا این همه باید ضرر کنیم و هر روز 500-400 نفر فوت نمایند؟ ایشان باید ریزبودجه هایی که برای کارهای تحقیقاتی به ایشان پرداخت شده را اعلام کند. باید شرح بدهد چرا ایمنی گله ای را برای ایران طراحی کرد؟ چرا جواب ایمنی گله ای را نمی دهد؟ چرا نمی گوید مطالعه رمدسیویر به من ارتباط نداشته و به فوق تخصص ICU ربط داشته و من مطالعه سازمان بهداشت جهانی را دست خود گرفته ام؟ چرا نمی گوید وقتی مطالعه در ایران انجام می شد و گفتم داروی کلروکین در درمان کرونا تاثیر ندارد، باز به مردم تجویز کرد؟ چرا بیان نمی نماید در مقاله ای که در WHO قرار است چاپ نمایند بدون اینکه یک بیمار را ویزیت نموده باشد و یا رشته تخصصی اش باشد مطالعات را در دست خود گرفت؟ وزارت بهداشت 12 سال است که دست ایشان است و همه شغل های کلیدی را در دست داشته و بعد الان به وزیر گیر می دهد؟ این مسائل را چرا قبلا عنوان نکرد؟ چرا زمان اول شیوع کرونا بیان نکرد؟ الان که تعداد زیادی از مردم فوت کردند این را به یاد آورد؟ به عنوان یک مقام کشوری چه حقی دارید که شرکت دارویی می زنید و کار خود را انجام می دهید و به همه گیر می دهید که با دارو کار نمایند؟ شما فوق تخصص گوارش هستید، چه ربطی به کرونا دارید؟ درباره کرونا کجا تحصیلات خود را گذرانده اید؟ کجا درباره بیمار بدحال تحصیلات خود را گذرانده اید؟ جز اینکه به ICU مملکت و بیماران بدحال ظلم نموده اید، چه کار مفیدی انجام داده اید؟

سووداک بدون مطالعات تکمیلی روی ایرانی ها تست شد

این فوق تخصص ICU درباره داروی پرحرف و حدیث سووداک گفت: این دارو برای هپاتیت C است و داروی بسیار موثری در این بیماری است بدون اینکه آزمون حیوانی روی کرونا را طی کند در ایران و روی بیماران ایرانی این دارو برای درمان کرونا تست می شود. ایشان چون ارتباط نزدیکی با آمریکا دارد با آنجا مقاله ای را به نفع این دارو چاپ می نماید. بیمار ایرانی است و نویسندگان از همه جای جهان هستند و روی مردم ایران امتحان می شود و تاثیر خوب آن را در بعضی شرایط نشان می دهد. این دارو ضدویروسی و خوراکی است ولی درواقع الان انگلستان مطالعات حیوانی را روی آن شروع نموده تا کار کند. اما اینجا بدون اینکه مطالعه حیوانی روی این دارو صورت گیرد، ایشان این مطالعات را در مرکز گوارش دانشگاه تهران انجام می دهد. باید این کار در خط پژوهشی انجام شود ولی در خط درمان استفاده می شود. من ایراد را به آقای دکتر جان بابایی بیشتر می گیرم که ایشان چطور اجازه داد این داروها در خط درمان وارد شود. چرا دکتر جان بابایی، معاونت درمان جلوگیری نکرد تا این دارویی که در خط پژوهشی است در کشور تجویز و برای بیماران کرونا استفاده شود؟ دکتر جان بابایی و دکتر ملک زاده هر کاری با مردم خواستند، انجام دادند و این درست است؟ این یک بام و دو هواست.

شرایط فعلی ناشی از آه کسانی است که با ایمنی گله ای جان دادند

هاشمیان در تشریح چرایی استعفای ملک زاده شب قبل از شروع محدودیت های جدید کرونایی، گفت: اینها از ابتدا با قرنطینه مخالف بودند. به ایمنی گله ای اعتقاد دارند. کسی که خود پروژه ایمنی گله ای را به صورت عملی در جهان راه اندازی کرد، دکتر ملک زاده بود و صحبت ها و نوشته های ایشان وجود دارد. باور ایشان به ایمنی گله ای است. قرنطینه را ایشان قبول ندارد و می گوید همه باید بیمار شوند و یک تعدادی هم فوت می نمایند و این مهم نیست ولی درنهایت کسانی که زنده می مانند، ایمنی پیدا می نمایند. می گفتند واکسن هم 50درصد بیشتر اثر ندارد اما الان می بینیم واکسن ها در جهان 95درصد تاثیرگذار است. ایشان ایمنی گله ای را از واکسن بیشتر قبول دارند. قرنطینه را هیچ یک قبول ندارند. یکی از دلایل حتما همین است. وزیر بهداشت کلا دکتر ملک زاده بود. چند سال است که ایشان است. ایشان از زمان دکتر فاضل در وزارتخانه بود و تا الان هست. تمام ساختار وزارت بهداشت دست دکتر ملک زاده است. امروز هم همین طور است. چیدمان کل وزارت بهداشت دست او است، تمام تفکر وزارت بهداشت دست دکتر ملک زاده است. امروز هم همین طور است. با استعفای ایشان تغییری در تفکر وزارتخانه اتفاق نمی افتد چون تفکر دکتر ملک زاده هنوز در وزارت بهداشت وجود دارد. ساختار وزارت بهداشت طراحی دکتر ملک زاده است. دکتر ملک زاده فرد باهوشی است. تمام بودجه های کشور در حوزه پژوهشی در دست ایشان بود. بیشترین مقالات در کشور توسط ایشان و تیم ایشان پیش رفته است و بودجه میلیاردی همیشه دست ایشان بود. برای همین این سیستمی که دست دکتر ملک زاده است، سیستم بزرگی است.

وی در انتها گفت: چندین بار خواستیم با ایشان مناظره کنیم که ایشان اصلا بقیه را آدم حساب نمی نماید که بخواهد صحبت کند. همیشه مغرورانه و نگاه از بالا دارد. اجازه رشد به گروه دیگری نمی دهد. این جریانی را که پیش آمده، من بیشتر به خاطر طرح ایمنی گله ای که رخ داد و افزایش مرگ ومیر در کشور بود که آه پیرزن و پیرمرد را به همراه داشت، می دانم. این امر مافوق این بحث هاست. احساس می کنم این امر به بی توجهی دکتر ملک زاده به بخش ICU برمی شود. ایشان دشمن اصلی فوق تخصص ICU در کشور است. اجازه نمی دهد فوق تخصص ICU در یک بیمارستان ایجاد شود.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1419

به "مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک زاده بود، داروی سووداک را ملک زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد، اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت کرونا در کشور در اختیار و زیر نظر ملک زاده بود، داروی سووداک را ملک زاده بدون مطالعات حیوانی وارد سیکل دارویی کشور کرد، اینها هر کاری خواستند با مردم انجام دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید