خبرنگاران خانه های تاریخی شمال استان اصفهان، گرفتار تصرف و تخریب

به گزارش مجله گیتی رو، کاشان- خبرنگاران- داستان غم انگیز و تکراری تصرف به حریم و تخریب خانه های تاریخی در مناطق شمالی استان اصفهان به دلایلی مختلف از جمله بی برنامگی و کمبود اعتبار بر نگرانی ها افزوده و اعتراض علاقه مندان به میراث فرهنگی را در پی داشته است.

خبرنگاران خانه های تاریخی شمال استان اصفهان، گرفتار تصرف و تخریب

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، خانه های تاریخی، بناهایی با ارزش و میراث دار هویت تاریخی و فرهنگی مردمان هر دیار هستند که از گذشته های دور در کنار کوران حوادث و زخم گذر زمان، گاه و بی گاه اسیر دست درازی افراد فرصت طلب و ناآگاه قرار داشتند تا به نسل امروز رسیدند.

این بناها که در اوایل سده کنونی برای پژوهشگران و ماجراجویان مکانی برای یاری به شناخت بیشتر از گذشتگان و داوری بهتر تاریخ یا مدفن گنج های افسانه ای مطرح بودند، به تدریج با توسعه جوامع و ارتقای سطح رفاه و خدمات اجتماعی که احتیاجها و الزامات جدیدی را ایجاب می کرد، به عنوان مکان هایی دارای جاذبه گردشگری و ظرفیت اشتغال زایی مورد توجهی دوچندان قرار دریافتد.

با وجود این درجه از اهمیت است که کارشناسان و علاقه مندان در نهایت بر بازسازی و احیای بناهای با ارزش، معبرها، گذرگاه ها و محوطه ها، تشکیل منطقه فرهنگی- تاریخی و راه اندازی فعالیت های فرهنگی، هنری و مذهبی با حمایت بخش خصوصی در راستای حفظ و احیای بافت های تاریخی تاکید دارند و لازمه آن را سیاست گذاری درست و در نظر دریافت مشوق ها عنوان می نمایند.

اصفهان نیز از جمله استان هایی است که با برخورداری از افزون بر 22 هزار بنا و اثر تاریخی که حدود یک هزار و 850 مورد ثبت ملی شدند، ظرفیت قابل توجهی در این زمینه دارد و پیش از شیوع ویروس کرونا، یکی از قطب های مهم گردشگری کشور به شمار می رفت.

ویژگی میراث فرهنگی اصفهان که آن را از سایر استان ها متمایز می نماید، پراکنش اثرها در نقاط مختلف است؛ از جمله 150 خانه واجد ارزش تاریخی شناسایی شده در شهرستان آران و بیدگل که تا کنون 39 باب از آنها در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است اما به باور کارشناسان، همین گستردگی کار موجب شد به ویژه در شرایط تنگناهای مالی، رسیدگی مناسب و اصولی به همه اثرها امکان پذیر نباشد و با وجود چنین شرایطی، در برابر خطر آسیب های طبیعی یا تخریب های عمدی قرار گیرند.

خرابه های قدیمی یا بناهای تاریخی؟

یک فعال فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اعلام کرد: چند سالی است که در برخی شهرها از جمله آران و بیدگل عده ای بر این تفکر اصرار دارند که ما در دنیای امروزی به توسعه شهری مانند خیابان ها و ساختمان های جدید احتیاج داریم.

محسن سلطان محمدی اضافه نمود: این عده اعتقادی به احیا و بازسازی بناها و اثرهای قدیمی ندارند و حتی پا را فراتر گذاشته و از این مکان های قدیمی به عنوان خرابه یاد می نمایند.

وی توضیح داد: این عده برای اجرای این تفکر خود می خواهند تخریب ها را به هر قیمتی پیش ببرند و با دور زدن قانون، تخریب های شبانه و حتی با بی تفاوتی و وقت کشی این بناها را مشمول تخریب با مرور زمان نمایند.

این فعال فرهنگی افزود: برای حفظ زیرساخت فرهنگی و اجتماعی هر جامعه ای، به گذشته آن شهر احتیاج داریم و همین بناها، خانه ها و کوچه پس کوچه های تاریخی نشان دهنده فرهنگ و ارتباط اجتماعی شهفرایندان گذشته ما است.

وی یادآور شد: کوچه های باریک و قدیمی در کشور وجود دارد که به نام کوچه آشتی کنان از آنها یاد می نمایند و نمونه آن را در محله های قدیمی آران و بیدگل می بینیم که متاسفانه به حال خود رها شده است.

سلطان محمدی ادامه داد: خانه های باارزش تاریخی در برخی محله های قدیمی شهرستان داریم که از نظر هنرهای معماری، تزیینات و نقوش برجسته بی نظیر و یا کم نظیر هستند اما بسیاری از مردم هنوز از وجود آنها بی خبرند، چنانکه از مشاهده عکس های داخلی آنها شگفت زده می شوند.

وی تشریح کرد: این خانه ها که ثبتی نیستند و بیشتر آنها خالی از سکنه هم هستند، احتیاج فوری به بازسازی دارند و همکاری میراث فرهنگی، شهرداری و انجمن های مردمی را می طلبد که دوست داران حوزه فرهنگ و بناهای تاریخی نگرانی های خود را نسبت به شرایط این بناهای بی نظیر و هر گونه مداخله در بافت تاریخی ابراز نموده اند و خواهان رسیدگی فوری برای نجات آنها و گذرهای منتهی به آنها هستند.

این فعال حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ضمن مخالفت شدید با تخریب حتی خشتی از خانه های تاریخی، تاکید نمود: فعالان میراث فرهنگی آران و بیدگل تمام قد در میدان است و همه کوشش خود را برای حفظ و احیای خانه های تاریخی به کار خواهند برد.

21 اثر تاریخی ثبتی آران و بیدگل، احتیاجمند بازسازی اضطراری

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگاران در این زمینه گفت: 128 بنای ثبتی در این شهرستان وجود دارد که خانه های تاریخی با 42 مورد ثبتی، در رده نخست بناهای ثبت شده قرار دارند.

سید حسین چاکری اضافه نمود: بنابر آنالیز های صورت گرفته در بین 128 اثر ثبتی، 42 اثر احتیاج به بازسازی دارد و 21 اثر ثبت شده احتیاجمند بازسازی اضطراری است تا دست کم از تخریب بیشتر آنها از سوی عوامل طبیعی جلوگیری گردد.

وی با اشاره به اینکه طرح بازسازی اضطراری بناهای تاریخی در دستور کار اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل واقع شده است، اعلام کرد: اولویت در تخصیص بودجه امسال، بازسازی اضطراری بناهای شناسایی شده در امسال خواهد بود.

چاکری توضیح داد: هیچ اثر ثبتی در این شهرستان در یک سال گذشته تخریب نشده است و تنها یک خانه با ارزش تاریخی که ثبت ملی نشده و تحت مالکیت یک ارگان دولتی بود، به دلایل نامعلومی تخریب کامل شده است.

وی افزود: متاسفانه خبر تخریب کامل این خانه با ارزش تاریخی هفته گذشته به اطلاع میراث فرهنگی رسید و یگان حفاظت نیز به محل مورد نظر مراجعه کرد اما دیگر کار از کار گذشته بود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل تاکید نمود: تخریب خانه عظیمی با هر عنوانی قابل توجیه نیست چرا که این اثر سوای از قدمت، در بافت تاریخی شهر قرار داشت.

وی ادامه داد: در کنار این خانه تاریخی که مربوط به دوره پهلوی اول است، اثرهای ثبتی چون خانه اکرمی، حاج عبدالله خان و مجموعه قاضی واقع شده است و حفظ چنین اثری ضرورتی اجتناب ناپذیر به شمار می رود.

چاکری حفظ بناهای دارای ارزش تاریخی را خط قرمز این مجموعه برشمرد و گفت: تخریب این خانه با ارزش تاریخی هم به جد بر اساس قانون پیگیری خواهد شد و گزارش آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

وی اعلام کرد: همه دستگاه های دولتی شهرستان آران و بیدگل باید به یک اجماع در حفاظت از بافت های تاریخی برسند، در غیر این صورت معجزه ای رخ نمی دهد و بافت های تاریخی یکی پس از دیگری تخریب می شوند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل با اشاره به تعداد بالای اثرهای احتیاجمند بازسازی و بازسازی در این شهرستان، گفت: تخصیص اعتبارهای دولتی در راستای حفظ و احیای بناهای تاریخی محدود و ناکافی است و احتیاج به ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد.

وی اضافه نمود: تعدادی از بناهای تاریخی در یک سال گذشته با تشویق و ورود بخش خصوصی بازسازی و احیا شده است و ضرورت دارد زمینه ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی و سرمایه گذار برای حفظ و احیای بناهای تاریخی در این شهرستان فراهم گردد.

احیای بناهای تاریخی و اولویت تخصیص اعتبار

فرماندار آران و بیدگل نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران تشریح کرد: بحث تخریب چند خانه تاریخی در این شهرستان به حدود چهار سال پیش که برای ساخت یک خیابان چندین خانه تاریخی تخریب شد و البته مسوولان آن موقع باید جوابگو باشند.

اسماعیل بایبوردی به تخریب کامل یک بنا در هفته گذشته اشاره نمود و گفت: از همان لحظه دریافت گزارش تخریب خانه با ارزش تاریخی عظیمی، دستور آنالیز دقیق موضوع صادر و قرار شد، پس از شناسایی مسببین اصلی این تخریب، با آنها در چارچوب قانون برخورد لازم انجام گردد.

وی توضیح داد: تخریب اثرها و بناهای تاریخی در شهرستان آران و بیدگل چه به صورت عمدی و چه در اثر بی توجهی، پذیرفتنی نیست و باید افراد یا نهادی که در این زمینه کم کاری کردند، جوابگو باشند.

فرماندار آران و بیدگل، احیای خانه ها و بناهای تاریخی را از اولویت برنامه های دولت برشمرد و گفت: خانه های تاریخی یکی از ظرفیت های مهم این شهرستان است که احیای آنها در نهایت توسعه و اشتغال پایدار را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته رویکرد اجرایی کشور استقلال بودجه از نفت بوده و تمرکز درآمدزایی بر حوزه هایی مانند گردشگری تغییر نموده است، اضافه نمود: برای رونق گردشگری در گام نخست، به محافظت از اثرها و بناهای تاریخی احتیاج مبرم داریم چرا که آنها زیرساخت اصلی و اساسی گردشگری به شمار می فرایند.

بایبوردی تاکید نمود: نگاه مسوولان استان اصفهان و شهرستان آران و بیدگل باید هویت بخشی به بناهای تاریخی این شهرستان باشد و میراث تاریخی ما باید از این شرایط بغرنج هر چه زودتر نجات یابد.

وی افزود: حفظ و احیای بناهای تاریخی آران و بیدگل در اولویت بخش میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان است و در بودجه امسال هم کوشش کردیم نگاه ویژه ای به موضوع داشته باشیم.

فرماندار آران و بیدگل توضیح داد: بازسازی و حفاظت از خانه های تاریخی آران و بیدگل می تواند به رشد حوزه گردشگری در این شهرستان یاری شایانی کند و در این راستا بازسازی خانه های تاریخی با هدف احیای هویت شهری از اولویت های مهم حوزه گردشگری منطقه است.

وی ادامه داد: همه بدانند مجموعه دولت مخالف تخریب خانه ها و بناهای تاریخی است و در این شهرستان هم کوشش ها در راستای احیای بناهای تاریخی خواهد بود و با تخریب نمایندگان برخورد قانونی خواهد شد.

شهرستان 103 هزار نفری آران و بیدگل در فاصله نزدیک به 215 کیلومتری شمال اصفهان، بیش از 500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده دارد که تا کنون 141 مورد در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1189

به "خبرنگاران خانه های تاریخی شمال استان اصفهان، گرفتار تصرف و تخریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خانه های تاریخی شمال استان اصفهان، گرفتار تصرف و تخریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید