اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای، گلایه از کمبود هتل های استاندارد

به گزارش مجله گیتی رو، مسائل صنعت هتلداری در نشست رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران کشور آنالیز شد.

اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای، گلایه از کمبود هتل های استاندارد

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلا مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش مجله گیتی رو به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زهرا احمدی پور در این ملاقات با یادآوری این که سیاست گذاری و تدوین برنامه در حوزه گردشگری در معاونت گردشگری سازمان اتفاق می افتد، گفت: ما در هر دو بخش سیاست گذاری و تدوین برنامه، نیازمند یاری بخش خصوصی هستیم، چراکه دایره مخاطبان صنعت گردشگری متنوع است و این تنوع ما را ملزم به شناخت ذائقه افراد می نماید، اگر معاونت گردشگری به تنهایی بخواهد در این حوزه عمل کند، بین سیاست های معین شده و واقعیت های موجود فاصله جدی به وجود می آید، اما با حضور بخش خصوصی که مخاطب و ذائقه آن را می شناسد، ارتباط خوبی بین سیاست گذاری و تبدیل آن بر برنامه های قابل اجرا، ایجاد می گردد.

وی اضافه نمود: اگر همکاری و هم افزایی بخش خصوصی نباشد، سیاست گذاری ها در قالب سیاست می ماند و به مرحله اجرا نمی رسد، ما می توانیم در هر سه بخش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بخش خصوصی، همگامی و مشارکت داشته باشیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: جامعه هتلداران کشور و سایر تشکل هایی که در حوزه گردشگری فعالیت می نمایند، بخش جدایی ناپذیر صنعت گردشگری هستند، نگاه شما می تواند به سیاست گذاری در این بخش یاری کند تا ما به برنامه های عملیاتی و اجرایی دست پیدا کنیم.

مسائلی که هتلداران دارند

در ادامه این جلسه، اعضای هیات مدیره جامعه هتلداران به ارائه مسائل و مسائل خود پرداختند، جمشید حمزه زاده ـ رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ـ با اشاره به ثمرات مثبت حضور دکتر احمدی پور در سازمان میراث فرهنگی، گفت: احکام خوبی در برنامه ششم توسعه تصویب شد که مرهون کوشش مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و تشکل های فعال این بخش بود.

وی با اشاره به اینکه حدود دو هزار هتل و هتل آپارتمان در کشور فعال است، اظهار کرد: جامعه هتلداران، نماینده هتلداران سراسر کشور است و خدمات خوبی در راستای حفاظت از منافع هتلداران و فرایند توسعه صنعت گردشگری کشور ارائه داده است.

حمزه زاده ادامه داد: نرخ بالای عوارضی که از هتل ها دریافت می گردد و فعالیت مراکز اقامتی غیر معتبر ازجمله مسائل عمده هتلداران برای جذب گردشگران داخلی است.

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران با بیان این که در حوزه گردشگری خارجی استان های اصفهان، فارس، تهران و یزد با افزایش تقاضا روبرو بوده اند، اضافه نمود: ارتقای کیفیت هتل ها و بالا بردن ضریب اشتغال هتل ها از جمله اقداماتی است که جامعه هتلداران در این راستا گام برمی دارد. استانداردسازی، ارتقای سطح خدمات و افزایش سطح علمی نیروی انسانی شاغل در هتل ها باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین یادآور شد: آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری، چراغ راه جامعه هتلداران است، اما بازنگری و اعمال بعضی ملاحظات در این آئین نامه، یاری بزرگی به حل مسائل صنعت گردشگری می نماید.

سیادتان - رییس جامعه هتلداران استان فارس - در این نشست گفت: با شروع به کار دولت تدبیر و امید، صنعت گردشگری جان تازه ای گرفت، ما به رشد و رونق این صنعت در سالهای آینده بسیار امیدواریم.

وی ادامه داد: براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور ما باید در سال 1404 میزبان 20 میلیون گردشگر باشیم، این در حالی است که زیرساخت های کشور ما هنوز آماده نیست و باید در این حوزه اقدامات جدی انجام گردد، مهم ترین مشکل در شهرهای گردشگرپذیر، نبود هتل های 4 و 5 ستاره است، اگر هتل های استاندارد بیشتری در کشور وجود داشت ما سال جاری می توانستیم میزبان گردشگران خارجی بیشتری باشیم.

گلایه از خانه مسافرها

قانعی - رییس جامعه هتلداران استان خراسان رضوی ـ گفت: خراسان رضوی 53 درصد ظرفیت اقامتی کشور را به خود اختصاص داده است، به طوری که 210 هتل فعال در این استان میزبان گردشگران است و همین تعداد هتل هم در حال ساخت است، اما وجود اماکن اقامتی غیرمجاز در این استان یکی از مسائل جدی ما در این حوزه است.

سلطان مرادی ـ رییس هیات مدیره استان مازندران ـ نیز اظهار کرد: براساس مصوبه اجلاس رامسر بحث خانه مسافرها باید توسط جامعه هتلداران اجرا و پیگیری می شد، خانه مسافرها باید با هتل ها هماهنگ باشند تا واحدهای اقامتی معتبر و مجاز از فعالیت خانه مسافرها متضرر نشوند.

حرمتی ـ رییس جامعه هتلداران استان خوزستان ـ هم با بیان این که پرداخت عوارض بالا، بعضی هتل های این استان را با مسائلی روبرو نموده است، اضافه نمود: ما ملزم به پرداخت عوارض هستیم، اما تقاضا داریم که سازمان های مربوطه در این بخش نسبت به هتل های استان عادلانه تر رفتار نمایند.

تمایل ایرانی های مقیم خارج برای سرمایه گذاری در ایران

رییسی ـ رییس جامعه هتلداران استان چهارمحال و بختیاری ـ نیز در ادامه به سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بخش گردشگری اشاره نمود و گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش هستند، باید موانع و مسائل حضور این افراد در کشور مورد آنالیز قرار گیرد.

بذری- بازرس جامعه هتلداران و رییس جامعه هتلداران استان اردبیل - نیز اظهار کرد: صنعت گردشگری تا به امروز همانند سایر صنایع از یارانه بخش صنعت استفاده ننموده است، اما با تصویب احکام جدید امیدواریم هر چه زودتر فعالان بخش گردشگری هم بتوانند از تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه و استانداردسازی تأسیسات گردشگری استفاده نمایند.

بیدگلی ـ مشاور اجرایی جامعه هتلداران کشور ـ هم در این نشست، گفت: یکی از مسائل جدی در صنعت گردشگری نبود برنامه جامع است، مسؤولان سازمان و تمامی تشکل های بخش خصوصی گردشگری در این بخش کوشش می نمایند، اما به دلیل تعدد سلیقه ها و برنامه ها باید یک برنامه جامع برای معین تکلیف در این بخش وجود داشته باشد.

امور قابل واگذاری سازمان میراث به بخش خصوصی درحال احصا است

مرتضی رحمانی موحد ـ معاون گردشگری ـ نیز در این نشست با ابراز امیدواری نسبت به تصویب قوانین مربوط به صنعت گردشگری، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری علاقه مند به واگذاری بعضی امور به بخش خصوصی است، اما تکالیف و وظایفی بر عهده این سازمان است و ما باید جوابگوی این وظایف باشیم.

وی با بیان این که فهرستی از امور قابل واگذاری به بخش خصوی به دستور ریاست سازمان میراث فرهنگی در حال احصا شدن است، اضافه نمود: معاونت حقوقی سازمان باید در مورد این امور نظر خود را بیان کند تا این امور با مسؤولیت ها و وظایف سازمان تداخل نداشته باشد.

معاون گردشگری افزود: استانداردسازی هتل ها نیازمند تأمین منابع اقتصادی است که می توان در این خصوص از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کرد، استانداردسازی هتل ها به ایجاد اشتغال و ارائه خدمات بهتر به گردشگران بسیار مؤثر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به این که خانه های استیجاری مورد قبول سازمان میراث فرهنگی نیستند، افزود: تنوع اقامتی موضوعی است که در تمام جهان شاهد آن هستیم، بسیاری از مسافران علاقه مند به اقامت در خانه مسافرها و اقامتگاه های بوم گردی هستند، ما باید با مدیریت این موضوع، گزینه های متنوعی را در اختیار گردشگران قرار دهیم.

رحمانی موحد گفت: هتل ها می توانند بسته هایی با قیمت های رقابتی با سایر مراکز اقامتی در کشور ارائه نمایند تا ظرفیت اشغال خود را افزایش دهند.

هتل هایی با کلاس های مختلف در اختیار مردم قرار دهید

در انتها این جلسه معاون رییس جمهور با تاکید بر این که نگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تفویض اختیارات قابل واگذاری به بخش خصوصی است، یادآور شد: 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار نام گرفته است، تشکل های صنعت گردشگری می توانند پیشنهادهای خود را درخصوص اقداماتی که در این حوزه می توانند انجام دهند تا کشورمان در حوزه گردشگری به این سمت حرکت کند، ارائه دهند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم تمام هتل های کشور در قالب چند برند خاص فعالیت نمایند، چراکه فعالیت هتل ها به این شکل امتیازات و منافع بیشتری را برای هتلداران به دنبال خواهد داشت، باید قبول کنیم که ذائقه مردم در انتخاب محل اقامت متنوع شده است و ما باید با توجه به این مساله، اماکنی با کلاس های مختلف را در اختیار افراد قرار دهیم تا حق انتخاب داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 822

به "اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای، گلایه از کمبود هتل های استاندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به خانه های غیرمجاز اجاره ای، گلایه از کمبود هتل های استاندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید