توصیه هایی برای سلامت ریه

به گزارش مجله گیتی رو، سرطان ریه از جمله بیشترین سرطان های تشخیصی و علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است که سیاست های ناکافی در کنترل مصرف دخانیات از جمله دلایل آن محسوب می شود.

توصیه هایی برای سلامت ریه

به گزارش خبرنگاران، سرطان به طور کلی بیماری کشنده ای است که درمانی برای آن وجود ندارد و هنوز معین نیست چرا برخی افراد به این بیماری مبتلا می شوند. همچنین سرطان ریه یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در سراسر جهان است و تا حد زیادی در فشار وارده بر نظام مراقبت های درمانی در کشورهای مختلف نقش دارد.

درک فاکتورهای خطرزا در بروز شایع ترین نوع سرطان و آگاهی از نکات مفید برای ایمن نگه داشتن خود در برابر این بیماری بدون شک می تواند در حفظ سلامتی و در امان ماندن از ابتلا به این بیماری موثر باشد.

هرچند بیماریِ سرطان علت معینی ندارد اما فاکتورهای معینی وجود دارد که می تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به این بیماری کشنده قرار دهد.

فاکتور خطرزا در بروز سرطان ریه

مصرف دخانیات از مهمترین فاکتورها در بروز سرطان ریه است و عامل حدود 22 درصد از موارد مرگ و میر ناشی از سرطان را تشکیل می دهد.

به طور کلی، احتمال ابتلای یک مرد به سرطان ریه یک در 15 و این احتمال در زنان یک به 17 است. این ارقام شامل افراد سیگار و غیر سیگاری می شود. در مصرف کنندگان سیگار این احتمال بیشتر است هرچند در افراد غیرسیگاری نیز در دوره کنونی احتمال ابتلا کمتر نیست.

اقدامات مفید در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه

- خودداری از استعمال سیگار یا قرار دریافت در معرض دودِ آن

- خودداری از قرار دریافت در معرض آلودگی هوا و استفاده از ماسک در هوای آلوده

- کاهش میزان تماس با فاکتورهای خطرزا در محیط کار همچون مواد شیمیایی سمی

- استفاده از دستگاه تصفیه هوا در محیط خانه، کار و خودرو

- نگهداری از گیاهان در محیط های بسته برای پاکسازی هوا

- مرتب ورزش کردن

- رعایت رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی

به گزارش timesnownews، همچنین این روزها بیماری کووید-19 نیز از فاکتورهای خطرزای جدید است که ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و در حالیکه افراد اقدامات احتیاطی را انجام دهند اما کووید-19 باز هم این خطر را افزایش می دهد و در صورتیکه شرایط ریه ها سالم نباشد بر زندگی و سلامت کلیِ فرد تاثیر منفی می گذارد. بنابراین، ضروری است بیشتر احتیاط شود و توصیه های بیشتری نسبت به ضرورت مراقبت از سلامت دستگاه تنفسی صورت گیرد تا با پیشگیری از ابتلا به سرطان، جان خود را نجات دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1389

به "توصیه هایی برای سلامت ریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای سلامت ریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید