تعطیلات کجا برویم؟سی سخت، بهشت ناشناخته

به گزارش مجله گیتی رو، زندگی امروز / شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا است که در فاصله 35 کیلومتری شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است. این شهر، در قسمت شمال و شمال شرقی استان قرار گرفته است و از شمال به شهرستان لردگان، از شرق به سمیرم، از جنوب به شهرستان بویراحمد و از غرب به شهرستان کهگیلویه محدود می گردد.

تعطیلات کجا برویم؟سی سخت، بهشت ناشناخته

سی سخت با واقع شدن در دامنه کوه دنا، از اکوتوریسم بی نظیر گردشگری، برخوردار است و یکی از قطب های گردشگری استان به تعداد می آید. بعلاوه دارای منظره ها طبیعی بکر و چشمه های جوشان است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید.

دریاچه کوه گل، دارای وسعت نیم هکتاری و عمقی 15 متری است

به گزارش زندگی امروز به نقل از فرادید،هوای پاک و دل انگیز شهر سی سخت، با هنر نقاش طبیعت درآمیخته شده و فضایی رؤیایی را برای مسافران و گردشگران رقم زده است. بهار این منطقه، سرشار از بوی شکوفه های سیب و گیاهان چویل و آویشن است و در تابستان هم سرسبزی تاکستان ها و باغ های آن، کم نظیر است.

قله های پربرف دنا، سرچشمه جویبا ها و چشمه های پرآبی است که دامنه های پایین دست آن را به خوبی سیراب می نماید. چشمه های دائمی که از کوه های پر برف دنا سرازیر می شوند، باعث شده تا این منطقه از نظر آب، تأمین و در فصل گرما هم آب و هوایی معتدل و خنک داشته باشد.

از دیگر جاذبه های طبیعی این شهر، می توان به دریاچه کوه گل، گردنه تاریخی بیژن، منطقه حفاظت شده دنا، قله های کوه دنا و ... بسیاری دیگر را نام برد. در ذیل به شرح درباره بعضی از این جاذبه ها می پردازیم:

منطقه کوه گل

این منطقه زیبا، در فاصله 8 کیلومتری شرق سی سخت و 44 کیلومتری شهر یاسوج، یعنی مرکز استان واقع شده است. منطقه کوه گل از سه مجموعه: دریاچه زیبای کوه گل، دشت های لاله های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک، با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده است.

لاله های واژگون از جمله دیدنیهای منطقه کوه کل است

دریاچه کوه گل، دارای وسعت نیم هکتاری و عمقی 15 متری است که به واسطه وجود گیاهان و گل های فراوان در اطراف آن، در فصل بهار و تابستان از زیبایی خاصی برخوردار است. رودخانه کوه گل هم از جاذبه های دیگر این مکان است.

قله دنا

رشته کوه دنا بلندترین رشته کوه از مجموعه رشته کوه های زاگرس در غرب ایران است. بیشترین ارتفاع در این رشته کوه، 4409 متر است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در شهر سی سخت واقع شده است. به علت وجود قله دنا، نام شهرستان دنا بر این منطقه گذاشته شده است.

مهمترین قلل مرکزی رشته کوه دنا، لوکوره های مرکزی و جنوبی، کل گردل، موروگل، قاش مستان، برج آسمانی و ماش هستند. بلندترین قله رشته کوه دنا، قله قاش مستان با ارتفاع 4450 است که راه صعود به این قله ها از روستای خفر شهرستان سمیرم، می گذرد.

منطقه حفاظت شده دنا:

منطقه حفاظت شده دنا، یک منطقة کاملاً کوهستانی است. اختلاف ارتفاع بلندترین و پست ترین نقاط منطقه، بالغ بر 3000 متر است. دنا دارای قله های بلند، دیواره های عظیم و دره های عمیق است. درشرق دنا، گردنه تاریخی بیژن واقع شده است و مرز های شمالی، غربی و جنوبی آن را رودخانه های ماربر و بشار احاطه نموده اند.

رودخانه ماربر که در شمال دنا ازشرق به غرب جاری است، با گذشتن از چند روستا و تنگ خرسان، به رودخانه خرسان تغییر نام می دهد و پس از عبور از تنگه های باریک به رودخانه بشار می پیوندد.

سنجاب ایرانی که در احیای جنگل بلوط نقش بسیار مؤثری دارد، در این منطقه دیده می شوند

محل پیوند رودخانه های خرسان و بشار، ناحیه ای جنگلی است که زیبایی خیره نماینده ای دارد. ارتفاع این محل از سطح دریا 1300 متر است که پائین ترین نقطه منطقه حفاظت شده دنا به تعداد می رود.

کوه های دنا به اسم ذخایر منابع آب به تعداد می آیند و دره های متعدد و دامنه های آن پر از چشمه های کوچک و عظیم است. این کوهها، سرچشمه بسیاری ازرودخانه های جنوب ایران است و به اسم ذخیره گاه منابع آب، نقش معین نماینده ای درزندگی مردم جنوب کشور دارد.

تنوع گیاهی منطقه حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا، از نظر تنوع گونه های گیاهی بسیارغنی است و با توجه به مجموعه درختان و گیاهان جنگلی، مرتعی، دارویی، خوراکی وتزئینی، سرمایه ژنتیکی با ارزشی به حساب می آید. در ارتفاع 2500 متری این منطقه، جنگل های بلوط، دامنه های جنوبی دنا را پوشانده است.

در ارتفاع 2500 متری این منطقه، جنگل های بلوط، دامنه های جنوبی دنا را پوشانده است

در میان درختان بلوط، گونه های مختلف جنگلی، نظیر پسته وحشی (بنه)، کیکم، ارژن، زالزالک و شن هم دیده می گردد و از ارتفاع 3500 متر به بالا، انواع گونه ها و گیاهان سطح زمین را فرا گرفته اند.

تنوع جانوری وحیات وحش منطقه دنا

خرس های قهوه ای عظیم، کبک دری، انواع گونه های عقاب، پلنگ، گرگ، گربه های وحشی، بز و پازن در دنا زندگی می نمایند. بعلاوه می توان پرنده های بسیار زیبا و نادر هما، که پروازی آرام و با شکوه دارد را، هم مشاهده کرد. از دیگر پرندگان این منطقه می توان شاهین، کبک، سنگ چشم و انواع چکاوک ها و سهره ها را نام برد.

جانورانی مثل سمور، راسو، سنجاب ایرانی که از زیباترین سنجاب های دنیا است و در احیای جنگل بلوط نقش اکولوژیک بسیار مؤثری دارد، به وفور در این منطقه دیده می شوند.

منطقه حفاظت شده دنا صرف نظر از تنوع گونه های گیاهی و جانوری، بنا به دلایل اقلیمی و پدیده های شاخص زمین شناختی، از نظر آموزشی و پژوهشی هم، بسیار مورد توجه پژوهشگران زیست شناسی و زمین شناسی است. این منطقه بعلاوه از نظر ورزش ها وتفریح های کوهستانی قابل توجه است.

چشمه ها

چشمه میشی: عظیمترین و پرآب ترین چشمه این منطقه، چشمه بشو Bocu یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته است. این چشمه از ارتفاعات دنای سربلند سرچشمه می گیرد. سردی آب چشمه میشی به حدی است که تا فاصله چند صد متری از محل جوشش آن نمی توان دست را در آن نگه داشت.

این چشمه علاوه بر تأمین آب شرب شهر سی سخت، تأمین نماینده آب کشاورزی باغات سیب، انگور و گردوی این شهر و روستا های پایین دست آن است.

چشمه توف: این چشمه مشرف بر شهر توریستی سی سخت است و در جهت صعود به قلهٔ دنا واقع شده است و در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می باشد.

چشمه تاگی: دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می نماید.. از آب این چشمه، برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می گردد.

چشمه سرد: واقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت است و در فصل بهار و تابستان پذیرای خیل عظیمی از دوستاران طبیعت و گردشگرانی است که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می نمایند. از دیگر چشمه های این منطقه، می توان چشمه تاگی، چشمه سیاه، چشمه ریزک، چشمه بایی، چشمه توف و… را نام برد.

گردنه بیژن

گردنه بیژن دنا، بین دو شهر زیبای سی سخت و پادنا واقع شده است. ارتفاع این گردنه از سطح دریا، حدود 3300 متر و در دامنه مرتفع ترین قله زاگرس، با ارتفاع تقریباً 4500 واقع است. این گردنه با نخستین بارش برف پاییزی، بسته شده و در اردیبهشت ماه بازگشایی می گردد.

ارتفاع برف در این گردنه، در سال های پربارش، بیش از 6 متر است. بارش سنگین برف و ماندگاری آن، این منطقه را برای ساخت پیست اسکی بهاره و تابستانه بسیار مناسب ساخته است.

منبع: زندگی روز
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1858

به "تعطیلات کجا برویم؟سی سخت، بهشت ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعطیلات کجا برویم؟سی سخت، بهشت ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید