تابستان سال جاری یک درجه گرم تر از نرمال است

به گزارش مجله گیتی رو، رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد میانگین دمای هوای کشور در ماه های تیر، مرداد و شهریور بین نیم تا یک درجه بیشتر از نرمال است اما در بعضی مناطق به ویژه نیمه جنوبی کشور این افزایش دما تا 1.5 درجه نیز خواهد رسید.

تابستان سال جاری یک درجه گرم تر از نرمال است

به گزارش ایرنا، ایمان باباییان روز یکشنبه گفت : مدل های اقلیمی، میانگین دمای هوای کشور را در محدوده نیم تا یک درجه بیش از نرمال پیش بینی می نمایند.

وی همچنین درباره وضعیت بارش در فصل تابستان شرح داد: سهم بارش طی دوره سه ماهه تیر، مرداد و شهریور نسبت به تمام سال قابل توجه نیست، در عین حال در سه ماه آینده بارش در استان های ساحلی خزر در محدوده نرمال تا اندکی بیش از آن خواهد بود، در همین دوره بارش در کشورهای همسایه ایران (به استثای ترکیه) عمدتاً در محدوده نرمال پیش بینی شده است.

باباییان گفت: آنالیز پدیده های دورپیوندی، الگوهای بزرگ مقیاس جوی و برون داد مدل های پیش بینی اقلیمی منتهی به هفته اول تیر 98، نشان از وقوع بارش حداقل در محدوده نرمال در نیمه دوم سال 1398 دارد، همچنین انتظار می رود بارش فصل پاییز کشور بی تأخیر شروع گردد اما بارش ها در تابستان در نوار شمالی قابل توجه نیست.

وی گفت: پیش بینی فصلی کشور هفته اول هر ماه توسط پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی کشور برای حدود 6 ماه آینده تهیه می گردد که پیش بینی ماه اول به تفکیک هفته و پیش بینی ماه های بعد به صورت میانگین ماهانه بیان می گردد، پیش بینی صادر شده برای ماه پاییز در هفته اول مرداد و شهریور و پس از دریافت جدیدترین داده های جوی و اقیانوسی به روزرسانی می گردد.

رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی درباره وضعیت پیش بینی های فصلی در کشور گفت: اکنون پیش بینی فصلی در کشور در مقایسه با سایر کشورهای عضو سازمان هواشناسی جهانی در موقعیت خوبی قرار گرفته است، به ویژه سرعت پیشرفت آن در شرایط بسیار خوبی است، از لحاظ دانش فنی در بعضی موضوعات هم پای کشورهای پیشرفته هستیم اما در مواردی که احتیاج به بهبود شرایط است سخت افزار و اختصاص بودجه نقش اول را دارد.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال سرورهای پردازش پرسرعت و بسترهای مخابراتی برای تبادل داده های حجیم پیش بینی از احتیاجهای اصلی است در این میان، نبودِ بودجه ارزی برای تامین رادیو سوند و رادار که نقش مهمی در افزایش صحت پیش بینی ها دارند، مساله است.

باباییان درباره میانگین صحت پیش بینی فصلی گفت: میانگین صحت پیش بینی فصلی حتی در کشورهای پیشرفته کم تر از 80 درصد است و در ایران نیز این صحت به 65 تا 70 درصد می رسد، در بعضی کشورهای نسبتاً پیشرفته نیز صحت پیش بینی فصلی حدود 70 درصد است.

وی با تاکید بر این که پاشنه آشیل پیش بینی در کشور نبودِ داده ها و ایستگاه های جو بالا، رادار، سودار و دراپسوند است، گفت: تصور کنید وقتی دو متر از سطح زمین دور می شوید، 98 درصد تراکم داده های هواشناسی کاهش می یابد که ناشی از عدم پوشش مناسب شبکه راداری، جو بالا و حتی هواپیماهای ویژه هواشناسی است، اگر بخواهیم صحت پیش بینی های فصلی بالا برود باید در این زمینه هزینه گردد که عمده به بودجه ارزی احتیاج دارند.

باباییان به اهمیت دقت در پیش بینی ها تاکید نمود و گفت: سازمان هواشناسی به عنوان متولی امر پیش بینی، اقدام به برگزار اولین نشست تخصصی پیش بینی فصلی کشور کرد که در آن کارشناسان زیادی از نقاط مختلف کشور حضور داشتند، در این نشست 11 عنوان موضوع تخصصی در قالب سخنرانی همراه با اختصاص زمانی برای بحث و گفتگو کارشناسی ارائه شد که همگی آنها در راستای پیش بینی اقلیم کشور تا سرانجام سال 1398 بودند.

وی اضافه نمود: همچنین پنج عنوان سخنرانی توسط پژوهشکده اقلیم شناسی، دو عنوان از مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی و بقیه از چهار استان آذربایجان شرقی، کرمانشاه، گلستان و اصفهان بودند.

باباییان گفت: دورپیوندهای اثرگذار بر ایران، پیش بینی ماهانه بارش کشور بر اساس مدل های همادی آمریکای شمالی، ارتباط بین بارش ایران و دورپیوندهای ENSO، IOD و MJO، پیش بینی بارش کشور با استفاده از سامانه دینامیکی CFS-RegCM-، اثر نوسان مادن جولیان (MJO) بر بارش های ایران، نقش دورپیوندهای NAO، AO و Blocking در بارش ایران، تغییرپذیری دهه ای دمای سطح دریا (SST) و بارش ایستگاه های منتخب ایران، پیش بینی بارش پاییز کشور با استفاده از مشابهت الگوهای هم دیدی و دورپیوندهای تلفیقی، معرفی نرم افزار SFT1.0 برای پیش بینی ماهانه بارش و دمای کشور، پیش بینی فصلی استان گلستان با استفاده از پس پردازش برونداد مدل MRI-CPS2 و اثر تاخیر و تقدم تاریخ انتها مونسون هند بر شروعگری بارش فصل پاییز ایران بعضی از موضوعات مطرح شده در این نشست تخصصی بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 322

به "تابستان سال جاری یک درجه گرم تر از نرمال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستان سال جاری یک درجه گرم تر از نرمال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید