بی برقی، در 50 درجه سانتی گراد!

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - اعمال خاموشی ها این روزها برق را از سه فاز بوشهری ها پرانده است و مردم از این بابت به شدت معترض و خواهان حذف خاموشی ها در شهری که گرمای 50 درجه اش را به دوش می کشند، هستند.

بی برقی، در 50 درجه سانتی گراد!

به گزارش ایسنا، قطعی های وقت و بی وقت برق این روزها برای خیلی ها خاطرات سال های دور جنگ تحمیلی و موشک باران را تداعی می کند، این خاموشی ها در این روزها امان را از مردم بریده، چرا که هر کاری به نوعی به برق وابسته است و خاموشی ها در واقع موجب توقف فعالیت روزانه افراد می شود. اما این تمام ماجرا نیست.

اینجا هوا برای نفس کشیدن کم است

تصور گرمای 50 درجه و رطوبت 90 درصد برای بیش تر مردم ایران سخت و تحملش به یقین بدون کولرهای گازی عذابی جان فرساست. در این بحبوحه گرمایش کره زمین، از روز یک شنبه در مرکز استان بوشهر و سایر شهرستان ها، مردم شاهد قطع برق هستند، خاموشی هایی که در ظهر و اوج گرما، در برخی محلات تا 3 ساعت هم به طول می انجامد.

آن چه بیش از خاموشی ها برق را سه فاز بوشهری ها پرانده، بی برنامگی بود، درحالی که از روز شنبه اعلام شد نیروگاه اتمی بوشهر بار دیگر وارد مدار تولید برق شده و علاوه بر این ظرفیت تولید برق استان، دو برابر نیاز مصرفی بوشهر است. اما همچنان شاهد قطعی پی درپی و بدون اطلاع رسانی بوده ایم.

اطلاعیه خاموشی

شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر روز گذشته در اطلاعیه ای آورده است با توجه به محدودیت و کاهش تولید به میزان 12 هزار مگاوات و از مدار خارج شدن بخش عظیمی از تولید نیروگاه های برق آبی در سطح کشور و به تبع آن استان بوشهر، تداوم و استمرار تامین برق پایدار مشترکان فهیم با اختلال و قطعی برق روبرو شده است، و این برنامه قطعی و کمبود تولید در روزهای آینده هم محتمل است، و موضوع ذکر شده ملی و در سطح کل کشور در حال اجراست.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: لذا ضمن پوزش از مردم شریف استان بوشهر استداعا داریم با رعایت الگوی مصرف کمافی سابق خادمان خود را در صنعت برق بوشهر یاری کنند، شایان ذکر است برنامه مدیریت اضطراری بار در سایت شرکت به نشانی WWW.bedc.ir و سامانه سامانه برق من جهت استحضار هم استانی های محترم بارگزاری و قابل مشاهده است.

اگر چه برنامه خاموشی ها در استان بوشهر در سایت بارگزاری شده است، اما سوال اصلی اینجاست که چطور می شود گرمای طاقت فرسای جنوب را تاب آورد؟!

تهدید به قطع برق پتروشیمی ها

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر درخصوص قطعی های پی درپی برق در استان اظهار کرد: مردم بوشهر در این گرما با آن متانت و حجب و حیا و عرق و تعصبی که به کشور و نظامشان دارند، مشکل خاموشی را تحمل می کنند، اما من به نام مسئول از همه آن ها عذرخواهی می کنم و این اطمینان را می دهم که تمام تلاش خود را برای استفاده از ظرفیت های استانی و ملی به کار خواهیم گرفت که خاموشی را به حداقل برسانیم. از برق منطقه ای فارس و توانیر هم می خواهم که ویژه به استان بوشهر نگاه کنند.

مهرداد ستوده ادامه داد: اگر ببینیم خاموشی های ما تغییری نکرد به طور حتم اقدام به قطع برق پتروشیمی ها (اتصال برق پتروشیمی های عسلویه به شبکه برق) خواهیم کرد، وقتی در شرایط استان بوشهر تفاوتی نسبت به استان های سردسیر رخ ندهد به طور حتم تضییع حق است.

ستوده گفت: به جد از مجمع کنندگان استان می خواهم که به این موضوع ورود کنند. اگرچه کمبود برق در کشور را درک می کنیم، اما با توجه به امتیازی که ما به توانیر می دهیم انتظار داریم از طرف دیگر به مردم استان توجه ویژه ای شود.

خاموشی ها در بوشهر توجیه ندارد

با توجه به اینکه ظرفیت تولید برق استان دو برابر نیاز مصرفی آن است، از سویی گرمای شدید تابستان و همچنین حق میزبانی نیروگاه اتمی بوشهر با همه خطراتش، اعمال خاموشی برای استان بوشهر غیرقابل توجیه است. از این رو مردم انتظار دارند کنندگان استان در مجلس و مقامات استانی به شکل قاطع مدافع حقوق هم استانی ها باشند و مانع اعمال خاموشی شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1840

به "بی برقی، در 50 درجه سانتی گراد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی برقی، در 50 درجه سانتی گراد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید