بلایی که به واسطه کرونا بر سر بدن خود می آوریم

به گزارش مجله گیتی رو، خبرنگاران : شیوع ویروس کرونا به طرز عجیبی بر فعالیت بدنی افراد تاثیر گذاشته و تا حد زیادی نیز از حجم آن کاسته است.

بلایی که به واسطه کرونا بر سر بدن خود می آوریم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، همه گیری کووید-19 یک بحران سلامتی بی سابقه است که بسیاری از افراد را مجبور نموده برای مدت زمانی در خانه بمانند و در انزوا باشند. اگرچه مطالعات نشان داده است که بچه ها ابتلای کمتری به کووید19 دارند اما آن ها نسبت به پیامدهای همه گیری آسیب پذیری بسیار بالایی دارند که اثرات آن می تواند به مراتب خطرناک تر و تا سال ها برای بچه ها باقی بماند.

مطالعه ای تحت عنوان اثرات قرنطینه خانگی و کم تحرکی ناشی از همه گیری کووید-19 در بچه ها طیف اوتیسم از سوی سروین سالار، متخصص تربیت بدنی اجرا شده و به وسیله پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده، که هدف آن آنالیز تغییرات سطح فعالیت بدنی و عوامل مرتبط با میزان فعالیت بدنی در بچه ها و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در دوران زندگی غیرفعال کرونا ویروس است.

در نتایج کلان مطالعه مربوطه به دست آمده است که تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی، توانبخشی و ورزشی و قرنطینه خانگی، موجب تغییر سبک زندگی، کم تحرکی و یکجانشینی طولانی و استفاده بیشتر از گوشی های تلفن همراه در بچه ها شده و در پی آن کاهش معنادار میزان فعالیت بدنی بچه ها طیف اوتیسم شده است.

هچنین تغییرات رفتاری شامل افزایش اضطراب، پرخاشگری و کاهش قانون پذیری و سازگاری در بچه ها طیف اوتیسم مشاهده شد و در عین حال در بعضی از بچه ها کلام کاهش پیدا کرد و تعداد حرکات کلیشه ای و استمرار آن در طی روز افزایش یافت.

والدین معتقدند که فعالیت های بدنی بر توسعه سلامت و رفتار فرزند دارای طیف اوتیسم تأثیر مثبت دارد و آن ها می خواهند فرزندان خود را درگیر فعالیت های بدنی در محیط خانه نمایند، اما موانعی دارند که باید بر آن ها غلبه کرد و از مهم ترین موانع والدین برای تشویق و مشارکت فرزندان به فعالیت های بدنی، عدم آگاهی نسبت به توانمندی های حرکتی و چگونگی تمرین با کودک و ترس از احتمال آسیب دیدگی فرزندشان بود.

بیماری کووید-19 عامل ایجاد نماینده یک بیماری بالقوه در سراسر دنیا در ماه های گذشته بوده است که پیامدهای ناشی از آن می تواند اثرات منفی بر سلامت جسم و روان همه مردم داشته باشد و با توجه به سیاست های گسترده ای که برای محدود کردن شیوع بیماری کووید-19 اعمال شده است، بیشتر مردم مجبور هستند وقت خود را در خانه ها بگذرانند که به معنای دوری از فعالیت های اجتماعی و فعالیت های ورزشی و حتی پیاده روی است.

از طرفی تعطیلی مدارس، مراکز ورزشی، تفریحی و توانبخشی، فعالیت های تربیت بدنی را مختل نموده است و زمینه ای را برای کم تحرکی و ساعات طولانی در خانه نشستن و انجام بازی های کامپیوتری فراهم می نماید.

کرونا ویروس تمام جنبه های زندگی اجتماعی، سلامتی و روانی را متأثر نموده است و مطالعات که به آنالیز تأثیر کروناویروس و محدودیت های دولت ها بر سلامت روان اجرا شده است، نشان می دهد که پیرو شیوع این بیماری، میزان اضطراب 19 درصد و نشانه های افسردگی 21 درصد افزایش و کیفیت خواب به میزان 16 درصد کاهش یافته است.

همچنین نتایج مطالعه ای میزان فعالیت بدنی را در دوران قرنطینه آنالیز و گزارش کرد که طی این دوران مدت زمان نشستن 28.6 درصد افزایش و مدت زمان راه رفتن 35 درصد کاهش یافت و مجموع کل فعالیت های بدنی 33.5 درصد کاهش یافت.

دوری 89 درصدی دانش آموزان دنیا از یادگیری فعال و تحرک در بسیاری از کشورها چه در محیط داخلی و چه در فضای باز امکانات ورزشی و تفریحی مانند سالن های بدنسازی، استخرهای عمومی و زمین های ورزشی بسته هستند و بچه ها از اینترنت برای گذران مدرسه استفاده می نمایند و اگر تعداد کل دانش آموزانی را که در سراسر دنیا در آموزش و پرورش ثبت نام نموده اند، مشاهده کنیم، یونسکو تخمین زده است که 89 درصد به دلیل شرایط کووید-19 در خارج از مدرسه هستند که به معنای دوری از تعاملات اجتماعی موثر و یادگیری فعال و کم تحرکی است.

بخش اعظم جمعیتی که از این فرایند بسیار متأثر شده اند، بچه ها و نوجوانان دارای نیازهای ویژه از جمله طیف اوتیسم هستند که به واسطه شرایط جسمانی، فیزیولوژیکی و شناختی رفتاری ناشی از اختلال و نیز به دلیل کم تحرکی ناشی از عدم فرصت شرکت در فعالیت های ورزشی، دارای سطح پایینی از فعالیت بدنی نسبت به همتایان سالم خود هستند و اهمیت مشارکت و استمرار حضور این بچه ها در تمرینات و فعالیت های ورزشی جهت ارتقای شاخصه های جسمانی، شناختی، رفتاری و استقلال عمل و بهبود کیفیت زندگی آن ها، عامل بسیار مهمی است.

فواید فعالیت بدنی و ورزش

فواید فعالیت بدنی و ورزش در طول زندگی خود را نشان داده شده است. فعالیت بدنی به عنوان حرکات بدنی که توسط عضلات اسکلتی انجام می گردد، تعریف شده است و بسیاری از سیستم های بدن ما زمانی که به طور مداوم از نظر جسمی فعال هستند، بهتر کار می نمایند.

ورزش منظم به بهبود تعادل، انعطاف پذیری، قدرت، چابکی و سلامت قلب و عروق، سلامت اسکلتی عضلانی، وزن بدن متعادل، آگاهی عصبی عضلانی، هماهنگی و کنترل قامت یاری می نماید و ورزش و فعالیت بدنی منظم همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت نموده، فرد را کمتر مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های مزمن نموده و خطرات سلامتی و بسیاری از بیماری های تهدید نماینده زندگی را کاهش می دهد.

همچنین به پیشگیری از ناهنجاری های اسکلتی عضلانی و راستای قامتی ناصحیح ناشی از کم تحرکی، ضعف عضلات و الگوهای حرکتی نامناسب یاری خواهد نمود و از مزایای روانشناختی ورزش نیز می توان به مدیریت اضطراب، ایجاد عزت نفس و رشد اجتماعی روانی اشاره نمود.

فعالیت بدنی بیشتر مزایای جسمی و روحی بیشتری را به همراه دارد و سازمان بهداشت دنیای توصیه می نماید که بچه ها و نوجوانان 5 تا 17 ساله در روز باید حداقل 60 دقیقه و بزرگسالان 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط تا شدید داشته باشند، همچنین حداقل 2 روز در هفته را به فعالیت ها و تمرینات تقویتی توصیه نموده و با این حال، بیماری همه گیر کووید-19 فعالیت بدنی را در افراد در هر سنی محدود نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1415

به "بلایی که به واسطه کرونا بر سر بدن خود می آوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که به واسطه کرونا بر سر بدن خود می آوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید