بایدها و نبایدهای غذا دادن به پرنده های پشت پنجره

به گزارش مجله گیتی رو، غذا دادن به پرنده یکی از کارهای لذتبخشی است که همه انجام می دهیم. نه تنها ما، بلکه پدربزرگ و مادربزرگ هایمان هم این کار را می کردند. اما نحوه غذا دادن به پرندگان در روزگار قدیم با امروز متفاوت بود. در گذشته هرچه نان خرده در سفره باقی می ماند یا ارزن و خرده سبزی ها و حتی مقداری برنج خشک که در زمان برداشتن برنج روی زمین می ریخت سهم پرنده ها می شد. اغلب تغذیه آن ها هم از میوه های روی درخت و دانه های گیاهان خودرو در باغ و باغچه و دشت بود. اما امروز چیزی که می بینیم کاملا متفاوت از روش قدیمی است.

بایدها و نبایدهای غذا دادن به پرنده های پشت پنجره

اگر پای صحبت کارشناسان محیط زیست و پرنده شناسان بنشینید می بینید که آن ها به شدت با این روش غذا دادن به پرنده مخالف هستند. آن ها معتقدند این کار باعث ایجاد اشکال در چرخه طبیعت، از بین رفتن گونه های نادر و بعلاوه شیوع بیماری های مختلف بین پرندگان می گردد. اما علت این صحبت ها چیست؟ در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با هم به آنالیز همین موضوع بپردازیم.

غذاهای مناسب برای پرندگان

شاید تا امروز تصور می کردید که هر چه خودتان می خورید برای پرندگان شهری مناسب است و فقط پرندگان زینتی باید رژیم غذایی خاص داشته باشند. اما این تصور اشتباه است چون دستگاه گوارش همه پرندگان به یک شکل کار می نماید. پس ضروری است که به پرندگان شهری، یعنی گنجشک ها و کبوترها و حتی کلاغ ها، غذاهای مناسب بدهیم.

جوانه ها مثل جوانه عدس، گندم و ماش

همواره وقتی از کنار مزرعه گندم و برنج می گذریم می بینیم که دسته ای پرنده روی خوشه ها پرواز می نمایند و گاهی به آن ها نوک می زنند. پرندگان عاشق حبوبات و دانه های جوانه زده هستند. شما می توانید برای پرندگان پشت پنجره یا پرندگان پارک میزانی جوانه حبوبات مثل جوانه گندم یا عدس بگذارید تا از خوردن آن ها حسابی لذت ببرند.

میوه تازه

شما می توانید از تمام میو ه های فصل به پرندگان بدهید. همانطور که آن ها روی درخت می نشینند و به میوه ها نوک می زنند، حالا هم می توانند پشت پنجره یا لبه تراس شما بنشینند و میوه بخورند. اگر نمی خواهید میوه کامل را به آن ها بدهید می توانید پوست میوه ها را خرد کنید و برایشان پشت پنجره بریزید.

حبوبات

حبوبات سرشار از پروتئین هستند و همانطور که مصرف آن ها مواد لازم را به بدن شما می رساند، بدن پرندگان را هم تقویت می نمایند. میزانی حبوبات را بدون هیچ ادویه، نمک و روغنی بپزید. سپس آن ها را له کنید و پشت پنجره بریزید تا ببینید چطور برای خوردن آن ها به خانه شما حجوم می آورند.

سبزیجات تازه

سبزیجات تازه هم مثل میوه های تازه می توانند برای پرندگان مفید و مجذوب کننده باشند. برای تغذیه پرندگان با سبزیجات تازه حتما نیازی به خرید سبزی خاصی نیست. وقتی سبزی خوردن می خرید، بعد از پاک کردن می توانید برگ ها و ساقه هایی که قرار است دور بریزید را خرد نموده و پشت پنجره بریزید تا پرندگان بخورند.

بلال

بلال پخته شده هم یکی دیگر از غذاهای مفید و مورد علاقه پرندگان است. یک تکه بلال را بدون نمک، ادویه و روغن بپزید. سپس دانه های پخته شده آن را جدا نموده و پشت پنجره بریزید.

ارزن و گندم

اگر زمان کافی برای پختن حبوبات و بلال ندارید، نمی توانید جوانه آماده کنید یا حوصله جمع کردن پوست میوه و ساقه سبزی ندارید می توانید هر روز چند مشت ارزن یا گندم پشت پنجره بریزید تا پرندگان از آن تغذیه نمایند. این سالم ترین و بی دردسرترین غذایی است که می توانید به انواع پرندگان شهری بدهید. اگر پرندگانی که پشت پنجره شما می آیند میزان های مختلفی دارند بهتر است از مخلوط هر دو دانه بهره ببرید تا برای همه آن ها غذای مناسب وجود داشته باشد.

غذاهای نامناسب برای پرندگان

همانطور که اشاره کردیم گاهی غذا دادن به پرنده می تواند به او آسیب بزند. یکی از شایع ترین دلایل بیماری و حتی مرگ پرندگان شهری، مصرف غذاهای نامناسب است. جالب اینجاست که همه ما حداقل یک بار این غذاها را به پرندگان داده ایم.

برنج پخته شده

برنج یکی از دانه های محبوب پرندگان است و وقتی پخته می گردد برای آن ها مناسب است. اما روش پخت برنج برای پرندگان با روش پخت آن برای انسان کاملا فرق دارد. برنجی که برای پرندگان می پزید باید بودن نمک، ادویه و روغن باشد و حسابی پخته و له شده باشد. اما برنجی که ما در وعده های غذایی مان می خوریم حاوی میزان زیادی نمک و روغن است و گاهی کلی چاشنی و ادویه هم در آن وجود دارد. برخی از افراد هم هستند که نه تنها برنج ته مانده غذایشان را برای پرندگان می ریزند، بلکه ته دیگ هم برایشان می گذارند تا از خوردن آن لذت ببرند. این یعنی میزان زیادی روغن و ادویه که مثل یک سم قوی برای پرندگان عمل می نماید. پس اگر پرندگان را دوست دارید و از تماشای آن ها لذت می برید هرگز به آن ها برنج پخته شده ندهید.

نان

همواره عادت داریم که خرده نان های ته سفره را برای پرندگان بتکانیم اما نمی دانیم که خوردن نان های سفید و نان هایی که ما به صورت روزمره مصرف می کنیم چقدر برای آن ها مضر است. مواد تخمیری که در پخت نان استفاده می گردد می تواند به دستگاه گوارش پرندگان آسیب برساند. فرقی هم ندارد نان باگت و لواش می دهیم یا سنگک دو آتشه، بالاخره برای آماده سازی خمیر آن ها از مواد تخمیری استفاده شده است.

ته مانده غذا

اگر شما هم به محل تجمع پرندگان در ایستگاه های تاکسی، زیر پل ها یا گوشه پارک ها نگاه کنید می بینید که غیر از نان و برنج میزان زیادی ته مانده غذا هم برای پرندگان گذاشته شده است. مثلا یک ظرف حاوی ته مانده قرمه سبزی یا یک تکه کباب کوبیده همراه با چند قاشق لوبیا پلو می بینید که پرندگان سعی می نمایند آن ها را بخورند. این نوع غذا رسانی علاوه بر آسیب زدن به دستگاه گوارش پرندگان، باعث بر هم خوردن چرخه حیات آن ها می گردد و در نتیجه مرگ زودرس برای اغلب آن ها را با خود به همراه دارد. اگر هم که غذاها خورده نشوند، چشم انداز ای زشت و شبیه به زباله دانی در گوشه و کنار شهر از خود به جای می گذارند.

معرفی چند غذای مناسب پرندگان در فروشگاه خبرنگاران

در این بخش با 3 غدای پرطرفدار پرندگان آشنا می شوید که می توانید برای غذارسانی به پرندگان شهری از آن ها بهره ببرید. البته باز هم می گوییم که همان مخلوط گندم و ارزن برترین غذایی است که می توانید به آن ها بدهید اما در صورتی که دوست دارید غذای باکیفیت و مناسب به گنجشک ها بدهید می توانید یکی از این ها را انتخاب کنید.

غذای پرندگان بازرگانی سپهر مدل تخم کتان و ارزن

این محصول ایرانی ترکیبی از تخم کتان سبز و دانه ارزن است که می تواند فیبر، چربی و پروتئین های کافی را به بدن پرندگان برساند. یاری به رشد پرندگان جوان و افزایش انرژی و قوای بدنی از خواص این غذای عالی است.

غذای خشک پرندگان مدل میلورم

شاید ظاهر این غذا چندان برای شما مجذوب کننده نباشد اما یکی از لذیذترین غذاها برای پرندگان است. در بسته بندی این محصول ایرانی 100 گرم کرم خشک شده واقع شده است که مصرف آن باعث ایجاد شادابی در پرندگان می گردد. شما می توانید این کرم ها را با گندم و ارزن یا مخلوط تخم کتان و ارزن که معرفی کردیم مخلوط نموده و برای پرندگان پشت پنجره بریزید.

غذای پرنده مدل ارزن خوشه ای کد 20104 بسته 5 عددی

این غذا معمولا به پرندگانی که تازه دانه خوردن را آغاز نموده اند داده می گردد اما خوردن آن برای گنجشک ها هم خالی از لطف نیست. شما می توانید خوشه های ارزن را به میله های حفاظ جلوی پنجره ببندید تا پرندگان از آن ها تغذیه نمایند.

مرور کلی

غذا دادن به پرنده یکی از کارهای مجذوب کنندهی است که همه ما بارها انجام داده ایم اما احتمالا نمی دانسته ایم که اغلب آن غذاها برای پرندگان خطرناک هستند. در این مطلب به شکل کامل درباره غذاهای مناسب و نامناسب پرندگان صحبت کردیم. اگر شما هم اهل غذا دادن به پرنده در گوشه و کنار شهر یا پشت پنجره خانه تان هستید برایمان از تجربیات خود در این زمینه بنویسید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2392

به "بایدها و نبایدهای غذا دادن به پرنده های پشت پنجره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای غذا دادن به پرنده های پشت پنجره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید