الگوی کشت در لرستان؛ طرحی خشکیده بر کاغذ

به گزارش مجله گیتی رو، کمبود منابع آب و رقابت فزاینده بخش های مختلف برای استحصال آن، میزان آب موجود برای آبیاری محصولات کشاورزی را کاهش می دهد. از طرفی محدودیت منابع آب و خاک به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقلیمی کشور از یک سو و ضرورت تحقق آرمان خودکفایی در امور زیربنایی از طرفی دیگر، بهره برداری بهینه از منابع آب و خاک موجود در سطح کشور را امری اجتناب ناپذیر می سازد، بنابراین مدیریت کارآمد آب برای فراوری گیاهان زراعی به خصوص در مناطق کم آب مستلزم به کارگیری روش های موثر است.

الگوی کشت در لرستان؛ طرحی خشکیده بر کاغذ

به گزارش مجله گیتی رو ، اصلاح الگوی کشت موضوع جدیدی نیست اما بحران منابع آب و خاک سبب شده تا این مهم بیشتر مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه کشاورزان خودسرانه، بدون برنامه ریزی و توجه به نیازهای بازار و شیوه های بهینه سازی کشاورزی، تنها با توجه به قیمت و بازار فروش یک محصول، به کشت محصولی خاص می پردازند.

این اقدام کشاورزان در کنار بی برنامگی نهادهای متولی موجب شده بازار و نحوه فروش فراوریات کشاورزی به شدت مورد تاثیر این الگوی ناکارآمد قرار گیرد برای همین ارائه الگوی کِشتی کارآمد و موثر از جمله مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد. در لرستان نیز این الگو ارائه می گردد که طی سال گذشته انحرافاتی در رعایت آن دیده شده است.

اگر قرار باشد الگوی کشت در کاغذ بماند به هیچ دردی نمی خورد

عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه اظهار کرد: درمورد الگوی کشت سال گذشته به خاطر رهاسازی آب سد مروک برای کاهش سطح زیر کشت برنج تغییر زیادی نداشتیم.

وی با بیان اینکه کشت برنج در دورود اضافه شده ولی در سیب زمینی و چغندرقند اقدامات خوبی صورت پذیرفته است، افزود: حدود 4000 هکتار برنج در دورود کاشت شده است.

بازدار با اشاره به بحرانی بودن وضعیت چاه ها در کوهدشت اعلام کرد: در مسیر این چاه ها باید چغندر و ذرت را ممنوع نمود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: تمام کوشش خود را برای رعایت این الگو می کنیم و همه دستگاه ها باید پای کار بیایند چراکه قانون خاصی وجود ندارد که با کشاورز متخلف برخورد گردد.

وی با تاکید بر اینکه درآمدباید با منابع برابر باشد، ادامه داد: کشت برنج در استان پایدار نیست و یک فرد در زمان خاص اقدام به این کار می نماید؛ در نتیجه تمام ظرفیت های دیگر از بین می رود.

بازدار با توصیه به کشت کلزا در استان اعلام کرد: کف فراوری این دانه روغنی 5 تن در هکتار بوده و نرخ تضمینی آن 3300 تومان است که با 4 دوره آبدهی، درآمد آن حدود 16 میلیون تومان خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اعلام نمود: الگوی کشت برای سال97-96 تدوین شده و این برنامه دو ساله است که برای امسال زراعی نیز کاربرد دارد؛ در این رابطه آب منطقه ای باید همکاری کند.

وی یادآور شد: در سال گذشته کشاورزانی که از الگو انحراف داشتند را به اسم معرفی کردیم اما چون اهرم قانونی برای برخورد وجود ندارد، کار خاصی را نمی توانیم انجام دهیم.

بازدار اظهار کرد: در کوهدشت باید 500 هکتار دانه کلزا کشت گردد اما چغندرقند کاشته اند و الگوی کشت رعایت نشده است. در این شهرستان انحراف از کشت زیاد بود اما فرمانداری و آب منطقه ای همکاری نمی نمایند.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، اگر قرار باشد الگوی کشت در کاغذ بماند، به هیچ دردی نمی خورد.

شاخص های اقتصادی در الگوی کشت باید به گونه ای معین شوند تا با انتخاب نوع محصول همراه با افزایش بهره وری از منابع موجود(آب، خاک و غیره)، حداکثر درآمد را برای کشاورزان و فراورینمایندگان به همراه داشته باشد و کشاورزان بتوانند با افزایش درآمد و سود حاصل از فروش فراوریات، نسبت به سرمایه گذاری و توسعه فعالیت های خود اقدام نمایند و بدین ترتیب رونق اقتصادی را در بخش کشاورزی به دنبال داشته باشد.

67 درصد انحراف از الگوی کشت داشتیم

رضا میرزایی، مدیرعامل آب منطقه ای لرستان نیز با اشاره به میزان انحراف الگوی کشت سال گذشته استان اظهار کرد: بر اساس جدول الگوی کشت، میزان کاشت سه محصول آبدوست برنج، چغندرقند و سیب زمینی در سال زراعی گذشته، معادل 19 هزار و 472 هکتار است که حدود 7822 هکتار یعنی 67 درصد انحراف را نشان می دهد.

وی گفت: در کوهدشت با کارخانه قند اصفهان قرارداد 200 هکتار چغندرقند بسته شده و برای سال 97-96 این مقدار 500 هکتار بوده است.

میرزایی گفت: با توجه به وضعیت نامناسب منابع آبی استان در بخش های مختلف آب سطحی و زیرزمینی، ضروری است که الگوی جدید کشت متناسب با ظرفیت های آبی استان برای سال 98-97 از طرف سازمان جهاد کشاورزی تهیه و پس از تایید شورای حفاظت از منابع آب سریعا به مراکز خدمات کشاورزی استان ابلاغ گردد.

امروزه تقریباً تمام صاحب نظران معتقدند که در مورد آب کشورمان نباید بگوییم که ما با بحران روبرو خواهیم شد، بلکه در درون بحران هستیم؛ مصرف آب بیش از توان طبیعت است و اگر همین امروز تصمیمات قاطع اتخاذ و جلوی استفاده بی رویه و نامطلوب از آن گرفته نگردد، این سرزمین در آینده وضع خطرناکی خواهد داشت.

برای هر شهرستان الگوی کشت مختص به آن ارائه گردد

علی کورانی فر، فرماندار دورود نیز در این خصوص گفت: در این شهرستان حدود 14 هزار تن برنج با کیفیت فراوری شده که 168 میلیارد تومان درآمدزایی داشته است.

وی اعلام کرد: با توجه به شرایط آبی مساعدی که داریم افت فشار وجود ندارد.

کورانی فر با بیان اینکه برای هر شهرستان الگوی کشت مختص به آن ارائه گردد، ادامه داد: در این رابطه باید بین آب منطقه ای و جهاد کشاورزی هماهنگی های لازم انجام گردد.

فرماندار دورود توضیح داد: هم اکنون کشت پاییزه در حال اجرا است و برای آن برنامه داریم.

با توجه به قیمت بالای برنج ایرانی در بازار، کارشناسان کشاورزی معتقدند اقناع شالیکاران به کنار گذاشتن کشت این محصول پر درآمد به وسیله ارائه بسته های تشویقی و فرهنگ سازی در خصوص آگاهی بخشی درباره تهدیدهای کم آبی میسر است.

بعضی از کشاورزان رابطه خوبی با جهاد کشاورزی شهرستان ها ندارند

اسد عبداللهی، فرماندار خرم آباد نیز در این باره اعلام کرد: بعضی از کشاورزان رابطه خوبی با جهادکشاورزی شهرستان ها ندارند.

وی افزود: این در حالی است که نقش اصلی در رعایت الگوی کشت را خود این ادارات بر عهده دارد.

عبداللهی گفت: در بخش بیرانوند از پل هرو تا الشتر برنج کاشت می گردد و حتی داخل محیط شهرداری بیرانشهر نیز کشت شده است.

فرماندار خرم آباد با بیان اینکه این وضعیت در ازنا و کوهدشت نیز دیده می گردد، ادامه داد: باید روی آموزش کشاورزان بیشتر کار کرد و تعامل جهاد کشاورزی با آنان بهتر گردد.

با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی ها و انحرافاتی که در کشت امسال استان دیده شده، بازنگری در الگوی کشت ضروری به نظر می رسد تا از هدررفت منابع فراوری از جمله منابع آبی جلوگیری گردد. معین کشت جایگزین و میزان استقبال بهره برداران از دغدغه های این طرح در راستای حفظ فراوری و تامین معیشت کشاورزان است و نباید به صورت سطحی به آن نگاه کرد.

گزارش از: سمیرا عزیزی، خبرنگار مجله گیتی رو، منطقه لرستان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 162

به "الگوی کشت در لرستان؛ طرحی خشکیده بر کاغذ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوی کشت در لرستان؛ طرحی خشکیده بر کاغذ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید