افزایش 854 واحدی شاخص بورس

به گزارش مجله گیتی رو، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند نوسانی با رشد 854 واحد همراه شد.

افزایش 854 واحدی شاخص بورس

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران بعد از رشد قابل توجه اولین روز هفته، امروز در یک فرایند کاملاً نوسانی قرار گرفت که ابتدا ریزش زیادی داشت، اما بعد از آن درصدد جبران برآمد و درنهایت با رشد اندک 854 واحد همراه شد و به رقم یک میلیون و 436 هزار و 963 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با کاهش 4 هزار و 347 واحد به رقم 393 هزار و 963 واحد رسید.

ارزش بازار به بیش از 5 میلیون و 756 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 7.5 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 517 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 672 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات در فرابورس هم بیش از 48 هزار و 706 میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت در بورس تهران 6 صدم درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هم وزن یک درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور 3 صدم درصد کاهش یافت. شاخص اول بورس 39 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 33 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد های ملی مس، پتروشیمی شازند، چادرملو، پتروشیمی خارک، پتروشیمی جم، توسعه معادن و فلزات و پتروشیمی فن آوران به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس تهران را داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با عقب نشینی 107 واحد به رقم 20 هزار و 306 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 133 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم به 365 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 3.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 333 هزار فقره معامله و ارزش 48 هزار و 708 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد های پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول و سنگ آهن گوهرزمین به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد های فرابورس ایران مجمع جهان فولاد سیرجان و نیروبرق دماوند و بانک دی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

گفتنی است با توجه به سیاست نو سازمان بورس مبنی بر اینکه سرمایه گذاران حقیقی از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شوند، لازمه اش این است که مجوز انواع صندوق های سرمایه گذاری صادر شود و برای افراد مختلف با درجه ریسک متفاوت، صندوق های مختلف تعریف شود تا مردم مجبور نشوند مستقیماً وارد خرید و فروش سهام شوند.

از سال گذشته که مردم به صورت مستقیم وارد خرید و فروش سهام شدند، عده زیادی سرمایه های اندک خود را در این بازار مکاره از دست دادند و حتی خریداران پالایش یکم که از دولت خریداری کرده بودند و قرار بود با تخفیفات درنظر گرفته شده سود ببرند، اما بعد از یک سال 29 درصد از اصل سرمایه شان آب رفته و وعده های دولتی ها مبنی بر جبران زیان خریداران سهام دولتی از جمله پالایشی عملی نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1939

به "افزایش 854 واحدی شاخص بورس" امتیاز دهید

1 کاربر به "افزایش 854 واحدی شاخص بورس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 854 واحدی شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید