اعطای وام به کارفرمایان در ازای حفظ هر کارگر در شرایط کرونا

به گزارش مجله گیتی رو، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت وام های کم بهره 12 و 16 میلیون تومانی به کارفرمایان به ازای هر کارگر برای حفظ سطح اشتغال کارگاه ها خبر داد.

اعطای وام به کارفرمایان در ازای حفظ هر کارگر در شرایط کرونا

به گزارش مجله گیتی رو به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه با رئیس و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار گشت، گفت: کارگران شاغل در 10 رسته شغلی که اشتغال آنها تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است، مورد حمایت واقع می شوند.

شریعتمداری حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران را از مهم ترین اولویت های کشور عنوان کرد و گفت: بر این اساس کارفرمایان رسته های دهگانه آسیب دیده از کرونا با دریافت وام های کم بهره 12 و 16 میلیون تومانی به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه ها را حفظ و از افزایش بیکاری جلوگیری کنند.

وی با اشاره به ثبت نام بیش از 600 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ادامه داد: فرایند افزایش بیکاری در تمامی کشورها نگران کننده است و در ایران نیز پیش بینی های لازم برای حمایت از برخی کارگران که بر اثر شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، اجرا شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از اختصاص 5 هزار میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این کارگران خبر داد و گفت: 14 هزار میلیارد تومان نیز در حوزه درمان هزینه می شود که امید است بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی اختصاص یابد.

شریعتمداری تمدید اعتبار دفترچه های بیمه را نیز از اقدامات موثر سازمان تامین اجتماعی در کاهش سفرهای درون شهری عنوان و اظهار کرد: این تصمیم منجر به کاهش چهار میلیون مراجع به شعب این سازمان شد و سایر تصمیمات اتخاذ شده به ویژه در خصوص تعویق برگزاری جلسات هیأت ها و کمیسیون های مختلف منجر به کاهش ازدحام در ادارات و کاهش سفرهای درون شهری شده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را نیز اقدامی مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت: مجموعه شستا برای افزایش شفافیت وارد بورس شده است؛ کار بزرگی در کشور اتفاق افتاده است و 10 میلیارد دلار به بازار بورس ایران اضافه شد.

شریعتمداری همفکری با کنندگان مجلس شورای اسلامی و دریافت نظرات و دیدگاه های آنان را از اصول اصلی این وزارتخانه برشمرد و اضافه نمود: این موضوع از اولین روز تا آخرین روز فعالیت کنندگان هر دوره مجلس شورای اسلامی مورد توجه خواهد بود.

  • تأمین منابع مالی جدید برای صندوق بیمه بیکاری ضروری است

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: 77 بیمارستان و 310 درمانگاه سازمان تأمین اجتماعی هماهنگ با دانشگاه های علوم پزشکی در خدمت بیماران کرونایی قرار گرفته است.

مصطفی سالاری اضافه نمود: در برخی استان ها که کرونا ویروس شیوع بیشتری داشته، از ظرفیت مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی به طور کامل استفاده شد و در برخی استان ها هم با اقدامات اجرا شده شرایط نسبت به گذشته بهبود یافت.

وی پرداخت مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی را از دیگر اقدامات مهم سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرد و گفت: مقدمات این کار طی ماه های قبل فراهم و با تجهیز منابع لازم مطالبات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به طور کامل تسویه و به روز شد.

به گفته سالاری، بخش عمده ای از مطالبات مراکز طرف قرارداد بخش خصوصی در حوزه های خدماتی متعدد نیز پرداخت شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین بر لزوم تأمین منابع برای صندوق بیمه بیکاری تأکید کرد و اضافه نمود: اکنون نزدیک به 240 هزار نفر از این صندوق مقرری دریافت می کنند؛ تراز مالی صندوق بیمه بیکاری منفی و از محل سایر منابع تأمین اعتبار می شود و با افزایش متقاضیان دریافت بیمه بیکاری بر اثر شیوع ویروس کرونا بی شک نیازمند تأمین منابع بیشتر برای صندوق بیمه بیکاری خواهیم بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه عنوان کرد: کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی اقدامات اجرا شده در دستگاه های مختلف درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا و درمان بیماران هستند و در این جلسه به بررسی اقدامات سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می پردازند.

عبدالرضا عزیزی اضافه نمود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش جامعی از اقدامات اجرا شده و برنامه های در دست اقدام برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، معالجه و درمان بیماران و حمایت از کسب و کارها و اشتغال کارگران تهیه و به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

در ادامه نیز اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه ها، سوالات و نقطه نظرات درباره اقدامات و طرح و برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی پرداختند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1053

به "اعطای وام به کارفرمایان در ازای حفظ هر کارگر در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای وام به کارفرمایان در ازای حفظ هر کارگر در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید