اختلال در پردازش حسی چه عوارضی دارد؟

به گزارش مجله گیتی رو، یک پزشک متخصص به طرح موضوع جدیدی با عنوان اختلال در پردازش حسی و عوارض ناشی از این اختلال پرداخت.

اختلال در پردازش حسی چه عوارضی دارد؟

به گزارش خبرنگاران از فارس، حسین نجف پور در برنامه طبیب با اشاره به اینکه تعادل جزء حس های ضروری در بدن است، بیان کرد: در واقع حس های ما هشت گانه است نه پنج گانه و حس عمقی، حس تعادل و حس اینتروسپتیو هم طبق تحقیقات به حس های ما اضافه شده است، ولی بیش از این حس ها وجود دارد تا سیستم بدن ما را کنترل کند و در دهه آینده دو، سه حس دیگر نیز کشف خواهد شد.

این پزشک متخصص در خصوص حس تعادل گفت: در گوش میانی حسی داریم که وقتی بچه متولد می گردد، اگر آن حس طبیعی باشد بچه مراحل زندگی، تعادل حرکتی، نخوردن به در و دیوار، فعالیت های فیزیکی شدید را درست انجام می دهد، اما همین که افراد با جابجایی های سر، سرگیجه می گیرند خطری است که در حال شدت دریافت است و در واقع آغاز بیماری از خیلی وقت پیش بوده و الان خودش را نشان داده و این مشکل به دلیل اختلال در حس تعادل است.

وی در ادامه شرح داد: حس عمقی نیز در خصوص عضلات و مفاصل و تاندوم ها است و حس چشم، به وسیله این سه حس آن چیزی که به مغز می رود و ورودی آنها وقتی به کورتکس مغز می رود آن تفسیری که می گردد حس تعادلی ماست که می توانیم کاری را انجام دهیم، بر این اساس و به دلیل تعادلی که باید ایجاد گردد حتی تکنیک با سر به توپ زدن از تکنیک موشک هوا کردن هم سخت تر است.

نجف پور در ادامه اظهار کرد: در موقع راه رفتن اگر کوچکترین ارتفاعی را متوجه نشویم به مهره های ما فشار زیادی وارد می گردد و این به دلیل آن است که این ارتفاع در مغز محاسبه نشده، پس حتی عدم ایجاد تعادل در چنین چیز کوچکی نیز می تواند ما را دچار مشکل کند یا تمام افراد این مشکل را پیدا کردند که با تغییر حرکت سریع دچار سرگیجه شدند و این به دلیل اختلال در حس تعادل است، اگر به این مسائل توجه گردد بسیاری از معضلات آینده در زندگی افراد نیز حل خواهد شد.

این پاتولوژیست با تأکید بر اینکه بدن ما یک مجموعه کلی است و از بین رفتن یکی از این حس ها تمام حس های دیگر را هم تحت تأثیر قرار می دهد، توضیح داد: در علوم پزشکی روی این سه حس آخر به صورت تخصصی کار نشده است، چراکه وقتی بچه ای متولد می گردد باید از سلامت تمام این حس ها در او مطمئن شویم، بچه ای که از دست زدن به بدنش یا صدای بلند متنفر باشد یا برعکس هیچ عکس العملی در خصوص آنها نشان ندهد دچار اختلال در این حواس است.

وی همچنین اضافه کرد: این مسائل گاهی اوقات به سیستم شنوایی و مغز ارتباطی ندارد و بیش حسی ها و کم حسی ها هستند که فرد به آنها مبتلاست و نمی تواند این ورودی ها را تفسیر نموده و یا بین آنها تعادل ایجاد کند. شاید تشخیص این مسائل را همه بتوانند انجام دهند اما به تعادل رساندن آنها کار مهمی است که جامعه پزشکی و دانشمندان باید به آن سمت حرکت نمایند، اگر روی این تعادل حسی یعنی بیش حسی و کم حسی کار گردد جلوی خیلی از بیماری ها، اضطراب ها، خشم، نفرت، افکار منفی، بدخوابی، بی خوابی، پیش فعالی ها گرفته می گردد.

این متخصص آسیب شناسی با اشاره به اینکه گاهی اوقات این مسائل با نوزاد متولد می گردد و گاهی پاتولوژی است، اظهار کرد: یعنی در این اختلالات تصور کودک از یک عروسک با ما فرق دارد و او از آن می ترسد و آن حس ترس فوبیایی می گردد برای تمام ترس های آینده و شاید بعدها ترسش از آن موضوع برطرف گردد اما ترس های دیگر و جدید مثل ترس از تنهایی، تاریکی، آسانسور، امتحان، عدم اعتماد به نفس، اضطراب های ناشناخته، سوق یافتن به سمت ورزش های خشن در او پدیدار می گردد و این اختلال حس می تواند باعث هر نوع بیماری بگردد.

نجف پور با تأکید بر اینکه خیلی افراد داریم که مسائل و دردهای عمده ای دارند اما هیچ دلیلی برای آن پیدا نمی گردد، یادآور شد: ما دردهایی داریم که مشکل آنها عملکردی است نه ساختاری و اینها را به راحتی می توانیم پیدا کنیم و با برطرف آن مسائل دیگر هم از بین می رود، بر همین اساس سونامی اختلالات روحی و روانی و اضطراب بعد از کرونا بیش از اندازه خواهد بود، چون بسیاری از این اختلالات زندگی ها را تحت تأثیر خودش قرار خواهد داد.

وی در انتها گفت: بسیاری از ترس ها و نگرانی ها، مسائل در زندگی، خاطرات بد، اختلافات افراد در زندگی و روابط به دلیل همین اختلال پردازش حسی است و با از بین رفتن این اختلالات کیفیت زندگی افراد حتی افراد مبتلا به سی پی از آنچه که هستند بسیار بهتر خواهد شد و درمان در هر سطحی که انجام گردد بسیاری از مسائل را برطرف خواهد نمود و این سیستم درمان در تمام سطوح انسانی قابل استفاده است، چون با تعادل و دسته بندی ورودی حس ها، خروجی حسی که ورود پیدا می نماید مثبت می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1608

به "اختلال در پردازش حسی چه عوارضی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال در پردازش حسی چه عوارضی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید