آیا ضوابط میراث تغییر نموده است؟

به گزارش مجله گیتی رو، ایسنا/ بدنبال خبر و گزارش های منتشر شده، این سوال مطرح می گردد که آیا ضوابط میراث تغییر نموده است؟

آیا ضوابط میراث تغییر نموده است؟

مجوزهای جدید میراثی با آن کنار آمده اند

جدیدترین نامه نگاری ها بین میراث فرهنگی و شهرداری منطقه یک تهران از دریافت مجوز لازم برای ساختِ مجتمع تجاری در چند قدمی و در واقع عرصه موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران خبر می دهند؛ مجوزی که سرپرست معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در 22 شهریور سال جاری به شهردار منطقه یک تهران نوشته و تاکید نمود با عنایت به درخواست آقای ... در مورد ایجاد سفره خانه سنتی در ملک پلاک ثبتی در خیابان ولیعصر، بالاتر از پل پارک وی، نبش عارف نسب، پلاک 3019، از آنجایی که به استناد ماده 3 آیین نامه ایجاد اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها محل مورد نظر برای ایجاد واحد مذکور مناسب تشخیص داده شده و موافقت اصولی در ششم مرداد 99 برای پروژه صادر شده، دستور دهید در راستای توسعه فضاهای مختلف صنعت گردشگری آنالیز و همکاری لازم انجام گردد.

اما آنالیز های بیشتر روی نامه نگاری های اجرا شده در چند سال گذشته حرفی مخالفِ این موافقت را نشان می دهد؛ نامه نگاری هایی که با ساختِ مجتمعی تجاری آن هم با ارتفاعی بیش از بنای تاریخی موسسه باستان شناسی در عرصه این اثر تاریخی مخالفت می نماید.

مجوزهای موجود نشان می دهند معاونت شهرسازی و معماری حدود 15 سال قبل هم پیگیرتر از میراث فرهنگی بوده و با نامه نگاری و پیگیری کوشش نموده شاید جلو ساختِ مجتمع تجاری را بگیرد. سند این ادعا، نامه نگاری سیدمصطفی افضلی، معاون شهرسازی و معماری وقت است که در نامه ششم مهر 1386 به معاونت امور شهری و فضای سبز با موضوع جلوگیری نوشت: در مورد واحد تجاری در ولیعصر، بالاتر از پارک وی، روبه روی پسیان، جنب موسسه باستان شناسی با توجه به انجام تعمیرات بدون مجوز و نامه سرپرست معاونت حفظ و احیای میراث فرهنگی، به مالک ابلاغ نمایند از ادامه هر گونه عملیات ساختمانی خودداری نمایند. حتی دو روز بعد شهردار ناحیه هفت با دستور اقدام لازم و جلوگیری از هر نوع ساخت و ساز زیر همان نامه پاراف می نماید.

به نظر می رسد نامه نگاری های زیاد دیگری به وضوح در این زمینه انجام نشده باشد، تا 18 آذر 1397 که علی رفیعی، رئیس میراث فرهنگی اداره شمیرانات در نامه ای به شهرداری منطقه یک با اشاره به ثبت ملی این اثر تاریخی در یکم مهر 1380، آورد: بر طبق قوانین حاکم بر اینگونه ساختمان ها هر گونه ساخت و ساز و دخل و تصرف در معماری آنها و به جهت رعایت حریم منظری در حریم ساختمان مذکور باید با نظر سازمان میراث فرهنگی انجام گردد، بنابراین بر حسب گزارش رسیده در مجاورت شمال شرقی پشت ساختمان موسسه باستان شناسی اقدام به عملیات ساختمان سازی در مجاورت اثر شده که البته مدتی است راکد است، خواهشمند است دستور فرمایید این اداره نسبت به توقف هر نوع عملیات ساختمانی در مجاورت موسسه آنالیز انجام دهد.

مراحل ساخت این مجتمع تجاری که از آن بعنوان سفره خانه قدیمی با ارتفاعی بالاتر از موسسه تاریخی باستان شناسی دانشگاه تهران یاد می گردد، در حال تکمیل است و به نظر می رسد بزودی به انتها می رسد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1339

به "آیا ضوابط میراث تغییر نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ضوابط میراث تغییر نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید