هزینه تعمیر آسانسور شامل طبقه همکف می شود؟

به گزارش مجله گیتی رو، گاهی ممکن است یکی از واحدهای ساختمان به دلایلی همچون مسافرت، اجاره نرفتن واحد مذکور و.. خالی بماند. در این موارد پرداخت حق شارژ ساختمان ها به صورت ماهانه الزامی است و استفاده یا عدم استفاده از آن تأثیری بر نحوه پرداخت حق شارژ آپارتمان ندارد.

هزینه تعمیر آسانسور شامل طبقه همکف می شود؟

آسانسور برای راحتی ساکنان در یک ساختمان تعبیه می شود. اما گاهی موجب اختلاف نظرهایی در میان ساکنان آپارتمان ها می شود. به همین دلیل توجه و آشنایی با قانون آسانسور بسیار مهم است. گاهی این سؤال پیش می آید که آیا ساکنین طبقه همکف و یا طبقه اول می توانند از پرداخت هزینه تعمیر آسانسور مانند هزینه نصب و تعبیه کردن آن و پرداخت شارژ و هزینه های تعمیر و بازرسی خودداری کنند؟ در مجله گیتی رو موارد مربوط به قانون آسانسور در آپارتمان ها به صورت کامل توضیح داده شده است.

آسانسور طبقه اول

طبق ماده 23 قانون تملک آپارتمان ها، در خصوص قوانین استفاده از آسانسور، اعتراض ساکنین طبقات همکف و یا اول مبنی بر عدم پرداخت هزینه های مربوط به آسانسور به علت استفاده نکردن از آن، قابل پذیرش نیست. به طور مثال اگر در ساختمانی پنج طبقه، مالکین طبقات دوم، سوم و چهارم، قصد نصب آسانسور داشته و مکانی هم برای تعبیه شدن آسانسور از پیش تعیین شده باشد، در صورت مخالفت ساکنین طبقه اول و همکف می توانند برای نصب آسانسور اقدام کنند.

قانون تقسیم هزینه آسانسور

ممکن است واحدی به دلایلی همانند مسافرت، عدم حضور ساکنین در آن واحد و یا به اجاره نرفتن واحد، خالی بماند. باید در نظر داشت که پرداخت حق شارژ ساختمان ها به صورت ماهانه الزامی است و استفاده یا عدم استفاده از آن تأثیری بر نحوه پرداخت حق شارژ آپارتمان ندارد. در واقع حق شارژ ساختمان ارتباطی به حضور ساکنین در ساختمان ندارد و همه موظف به پرداخت هزینه های قسمت­­ های مشترک و مشاع هستند. که یکی از این هزینه ها مربوط به هزینه تعمیر آسانسور است.

وظایف مدیر ساختمان در خصوص آسانسور

مدیر ساختمان موظف است هزینه های مربوط به آسانسور که شامل هزینه تعمیرات و … از کلیه ساکنین ساختمان دریافت کند. در زیر به این وظایف اشاره شده است.

1. با شرکتی معتبر برای آسانسور ساختمان قرارداد منعقد کند تا تعمیرات و نگهداری از آسانسور را انجام دهند.

2. لوازم حفظ و نگهداری آسانسور را که شامل لوازم شوینده، لامپ و روغن برای روغن­کاری آسانسور را تهیه کند.

جبران خسارت وارد شده به آسانسور

در صورتی که یکی از واحدها، خسارتی به آسانسور و هر یک از اموال عمومی وارد کند، آن واحد موظف است بر اساس تصمیمات مدیر ساختمان خسارت وارد شده را جبران کند.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با قوانین آپارتمان نشینی مطلب نکات حقوقی مهم در خصوص آپارتمان نشینی را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 895

به "هزینه تعمیر آسانسور شامل طبقه همکف می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه تعمیر آسانسور شامل طبقه همکف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید