نقش فناوری نانو در کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی

به گزارش مجله گیتی رو، تقویت توربین ها، ارتقاء سوخت و بهبود راندمان احتراق در موتورها، کاهش آلایندگی در نیروگاه ها و ناوگان حمل و نقل ریلی با یاری فناوری نانو از جمله دستاوردهای این فناوری طی یک دهه گذشته برای کاهش تغییرات آب و هوایی بوده است.

نقش فناوری نانو در کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی

در طول دو دهه گذشته سرمایه گذاری های گسترده روی مزارع بادی، خورشیدی و جزر و مدی اجرا شده است. در کنار این همچنین اقدامات زیادی توسط صنایع فراوری موتور اجرا شده است.

در طول 18 سال گذشته فراورینمایندگان موتور پیروز شده اند استانداردهای موتور دیزل و بنزینی را از گواهینامه موتور یورو یک به موتورهای یورو 6 ارتقاء دهند.

در این بازه زمانی، بهره وری سوخت حدود 15 درصد افزایش یافته که این کار به وسیله بهبود طراحی انجام شده است.

در اروپا، موضوع کاهش گاز دی اکسیدکربن دوباره به عنوان موضوعی مهم شناخته شده است. اما در این بین فناوری نانو چگونه می تواند یاری کند؟

بر اساس گزارش روز دوشنبه ستاد نانو، فناوری نانو اثرات مهمی در این حوزه می تواند داشته باشد. به عنوان مثال، توربین های بادی با کارایی بیشتر با یاری فناوری نانو امکان پذیر هستند زیرا نانولوله های کربنی در پره های آن ها استفاده شده است که باعث کاهش وزن و افزایش مقاومت کششی می گردد و به آن ها اجازه می دهد بزرگتر شوند.

از منظر پرداختن به موضوعات خاص پیش روی توسعه دهندگان موتور که در کاهش میزان CO2 برای استانداردهای گواهینامه موتور یورو 7 کوتاهی می نمایند، پیشرفت چشمگیری وجود داشته است.

روش های پیشرفته فناوری نانو اکنون قادر به فراوری ذرات آلی پایدار نه تنها در محدوده اندازه نانومتر بلکه در محدوده پیکومتر نیز هستند.

در این روش ها از صدا، میدان های مغناطیسی، فشار و گرما برای فراوری نانو مواد استفاده می گردد.

با مهندسی نانوکره های آلی و معرفی آن ها به عنوان سوخت، این ترکیبات به عنوان یک سطح کاتالیزوری اضافی در فرآیند احتراق عمل می نمایند که باعث ایجاد اکسیژن اضافی می گردد و با کاهش احتراق ناقص، کارایی تبدیل سوخت به انرژی را افزایش می دهد. همین یک نکته ساده می تواند تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد.

بهبود بهره وری سوخت در اتوبوس یورو 6 در مرکز لندن از 25 درصد فراتر رفته است که این به معنی کاهش 25 درصدی CO2 و کاهش بیش از 65 درصد برای سایر گازهای خطرناک مانند NOx، مونوکسید کربن است. مهم تر از همه، کاهش ذرات کربن است که معمولاً PM10 تا PM2.5 نامیده شده و اثرات مهمی در آلودگی هوا دارند که با بهره وری بهتر سوخت انتشار آن ها کاهش می یابد.

نتایج مشابهی در نیروگاه های نفتی در آمریکای جنوبی، معادن و ناوگان ریلی در آمریکا و ناوگان کامیون در ایتالیا، آفریقای جنوبی و انگلیس مشاهده شده است.

اگر دولت ها و فراورینمایندگان سوخت در روبرو شدن با تغییرات آب و هوایی جدی باشند، به این پیشرفت های جدید فناورانه تن خواهند داد حتی اگر این کار از نظر اقتصادی برای آن ها به صرفه نباشد،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1427

به "نقش فناوری نانو در کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش فناوری نانو در کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید