محققان باند های نانویی مقاوم در برابر خون ساختند

به گزارش مجله گیتی رو، با استفاده از نانوالیاف کربنی و سیلیکونی، بانداژی ساخته شده که می تواند به سرعت موجب انعقاد خون گردد و در عین حال به زخم نمی چسبد.

محققان باند های نانویی مقاوم در برابر خون ساختند

به گزارش گروه فناوری مجله گیتی رو، پژوهشگران ETH زوریخ با همکاری محققانی از دانشگاه ملی سنگاپور پیروز به توسعه نوعی بانداژ جدید شدند که می تواند به بندآوردن خون یاری کند بدون اینکه به زخم بچسبد. دیموس پولیکاکوس از محققان این پروژه می گوید: ما برنامه ای برای این کار نداشتیم، اما جهت تحقیقات به سوی این محصول رفت.

محققان این پروژه اقدام به طراحی و ساخت انواع مختلفی از مواد ابرآب گریز کردند تا بتوانند سیالاتی نظیر خون یا آب را دفع نمایند. هدف این بود که بتوانند پوششی برای ادوات مختلف بسازند و از آن برای فراوری تجهیزات پزشکی و پروتز هایی نظیر قلب مصنوعی استفاده نمایند.

یکی از موادی که این گروه طراحی کردند، نه تنها موجب دفع خون می شد بلکه فرآیند انعقاد را تسریع می کرد. از آنجایی که این محصول از موادی ساخته شده بود که برای فراوری پوشش هایی به منظور پمپ خون مناسب نیست، در نتیجه آن ها تصمیم گرفتند از این دستاورد برای فراوری بانداژی استفاده نمایند که به زخم نمی چسبد.

دفع خون و انعقاد خون دو ویژگی جداگانه است که در این محصول یک جا وجود دارد. از آنجایی که این بانداژ خون را به خود جذب نمی کند در نتیجه به زخم نمی چسبد؛ بنابراین به سادگی از زخم جدا می گردد، از سوی دیگر این ماده موجب انعقاد سریع خون می گردد. تا به امروز ماده ای ساخته نشده که هم بتواند خون را منعقد کند و هم آن را دفع نماید. این اولین باری است که دانشمندان پیروز می شوند این دو ویژگی را با هم ترکیب نمایند.

برای ساخت این بانداژ، محققان از نانوالیاف کربنی و سیلیکونی استفاده کردند که در صورت تماس با خون در مدت چند دقیقه موجب انعقاد می شوند. دلیل این فرآیند هنوز تعیین نیست، اما پژوهشگران تصور می نمایند که برهم کنش میان نانوالیاف کربنی با خون موجب انعقاد می گردد. از سوی دیگر، این ساختار خاصیت آنتی باکتریال داشته و موجب کاهش احتمال بروز عفونت می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 809

به "محققان باند های نانویی مقاوم در برابر خون ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان باند های نانویی مقاوم در برابر خون ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید