عسکری: بزرگ ترین هدفم شکستن رکورد کسب مدال ذوالقدر در المپیک است، حسرت خاطرات سالیان گذشته با مهماندوست، مقانلو و افلاکی را می خورم

به گزارش مجله گیتی رو، سرمربی تیم ملی تکواندوی کشورمان گفت: مهم ترین هدفم در بازگشت به تیم ملی تکواندو موفقیت در المپیک و شکستن رکورد غلامحسین ذوالقدر است.

عسکری: بزرگ ترین هدفم شکستن رکورد کسب مدال ذوالقدر در المپیک است، حسرت خاطرات سالیان گذشته با مهماندوست، مقانلو و افلاکی را می خورم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، فریبرز عسکری در اسفند ماه سال گذشته راهنمایی تیم ملی را برعهده گرفت تا این بار خاطره تلخ جدایی گذشته خود از تیم ملی را جبران کند. او در اولین مقطع پیش از المپیک لندن راهنمایی تیم ملی را برعهده گرفت و با وجود کسب یک مدال نقره در آن مسابقات تنها پس از مقطعی کوتاه از تیم ملی جدا شد. عسکری در مدت حضور دوباره خود در تیم ملی موفق شد در بازی های آسیایی اندونزی برای سومین بار پیاپی شرایط قهرمانی تیم ملی در بخش مردان را فراهم کند. او در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در خصوص عملکرد تیم ملی در اندونزی، اهداف پیش رو و چشم اندازهای خود صحبت کرد که در زیر می خوانید:

خبرنگاران: در ابتدا در خصوص عملکرد تیم ملی در بازی های آسیایی صحبت کنید.

عسکری: از روز هشتم فروردین امسال که تمرینات خود را شروع کردیم، اصل هدف گذاری کوتاه مدت خود را بازی های آسیایی قرار دادیم و گفتیم یکی از نقاط اوج ما در امسال این مسابقات خواهد بود. در این راه حتی به مسابقات قهرمانی آسیا نیز به عنوان یک رویداد تدارکاتی نگاه کردیم. شرایط برگزاری بازی های آسیایی این دوره نیز متفاوت بود و برخلاف دوره گذشته که مسابقات در هشت وزن برگزار و هر کشور مجاز به استفاده از شش تکواندوکار بود، تنها در پنج وزن برگزار گردید. با توجه به نتایج خوب کره در سالیان اخیر می دانستیم رقابت سختی با کره ای ها خواهیم داشت و با علم به این موضوع تمرینات سختی را پشت سر گذاشتیم و بازیکنان مانند یک سرباز در خدمت تیم ملی بودند. خدا را شکر می کنم که مزد زحمات خود را نیز دریافت کردیم، هر چند شرایط می توانست بهتر از این نیز باشد، اما نفس برگزاری رقابت های تک حذفی، لحظه هاست. در بحث داوری نیز هیچ وقت به دنبال اعمال نظر داوران نبودم و اعتقاد دارم اشتباهات انسانی داوری ممکن است در هر مسابقه ای رخ بدهد و این اشتباه در مسابقه بخشی نیز رخ داد. برخی اشتباهات فردی نیز باعث شد رنگ مدال ما متفاوت باشد، اما در مجموع از عملکرد بازیکنان به خاطر نهایت کوشش آنها راضی هستم. هیچ کس در میدان مسابقه کم فروشی نداشت و بچه ها از اسم هیچ بازیکنی نترسیدند و به همین دلیل حتی اگر این مدال ها نیز حاصل نگردیده بود به خاطر کوشش بچه ها از آنها رضایت داشتم.

خبرنگاران: در بحث عملکرد بازیکنان، از عملکرد فرزان عاشورزاده رضایت داشتید؟

شرایط تکواندو با گذشته متفاوت گردیده است. در گذشته و در زمان هوگوهای DEDO بازیکنانی که قد بلند داشتند و از ضربات کف استفاده می کردند، خیلی موفق بودند و فرزان در این فضا تمام بازیکنان دنیا را شکست داد و به بالاترین جایگاه رسید، اما در حال حاضر و با وجود هوگوهای KP و تغییر قوانین شرایط فرق نموده است و بچه ها باید با این شرایط خود را وفق بدهند. فرزان نیز در اردوی تیم ملی تغییر اساسی داشت، اما باید قبول کنیم همچنان فشار روانی روی او وجود دارد. مشکل هوگوها در روز نخست مسابقات و تعطیلی رقابت های صبح نیز باعث شد شاهد فشردگی مسابقات در بعدازظهر باشیم، اما در این شرایط نیز فرزان عاشورزاده در بازی با حریف ازبکستانی که در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال برنز دست یافته بود در ثانیه های انتهای برابر شد و حتی سوار بازی بود، اما یک اشتباه و از دست دادن تمرکز باعث شکست او شد.

خبرنگاران: به نظر می رسد همچنان دو سال بعد از المپیک مشکل تمرکز فرزان رفع نگردیده است ؟

این موضوع را قبول دارم، اما باید ببینیم ما برای او چه کاری انجام دادیم. آیا توانستیم بستری را فراهم کنیم تا بچه هایی که فشار بزرگی را پشت سر گذاشته بودند، مجدداً احیا شوند؟

خبرنگاران: برای حل این موضع چه کاری باید انجام می شد و آیا احتیاج به حضور روانشناس در کنار تیم ملی است؟

این کار را انجام دادم، اما زمان ما خیلی محدود بود. با اعتمادی که به این بچه ها دارم روند رو به شد آنها را مشاهده می کنم. نمونه این موضوع نیز ابوالفضل یعقوبی بود که در گرندپری روسیه تغییر نموده بود. در کنار آن نباید فراموش کنیم وقتی از بازیکنانی با این شرایط سنی صحبت می کنیم از ربات حرف نمی زنیم. این بچه ها از احساس و عواطف برخوردار هستند و یک کلمه یا یک خط می تواند آنها را به هم بریزد. ما نیز در کشوری زندگی می کنیم که فضای مجازی فوق العاده مخرب گردیده است و همه براساس شنیده ها دیگران را تخریب می نمایند. دلیل اینکه این اتفاقات برای ورزشکاران غیر ایرانی نمی افتد به خاطر نوع نگاه آنها به ورزش است. آنها به ورزش به عنوان یک سرگرمی و تفریح نگاه می نمایند و از انجام آن لذت می برند. کانال اطلاع رسانی فدراسیون بعد از بازی های آسیایی نظرسنجی در خصوص عملکرد تیم ملی انجام داد و با وجود قهرمانی تیم ملی برخی اصلاً از عملکرد تیم ملی راضی نبودند. دیگر باید تیم ملی چه کاری انجام می داد تا آنها راضی باشند، اما به هرحال این نظر برخی از مردم است. اتفاقاً این نگاه نیز برای ما خیلی خوب است تا به بچه ها عنوان کنیم مردم همیشه به دنبال بهترین عملکرد از تیم ملی هستند. بچه ها نیز در حال حاضر برای هدف خود می جنگند، اما در نفس مسابقات برد و باخت نیز وجود دارد و باید کوشش کنیم تا درصد خطاهای ما کمتر باشد.

خبرنگاران: استفاده هوشمندانه حسینی در وزن 63- کیلوگرم باعث شد تا او به طلای بازی های آسیایی نیز دست پیدا کند. به نظر می رسد او هرگاه وزن زیادی کم نموده است عملکرد موفق تری در مسابقات داشته است؟

در خصوص استفاده هوشمندانه از حسینی در این وزن باید عنوان کنم که من آخرین حلقه اتصال و نقطه این تصمیم بودم. خصوصیات رفتاری من به گونه ای است که این گونه کاهش وزن را به هیچ بازیکنی تحمیل نمی کنم. در ابتدای اردوی تیم ملی نیز میرهاشم حسینی این پیشنهاد را عنوان کرد که با کاهش وزن در این مسابقات حضور داشته باشد و من نیز با رصد عملکردش متوجه شدم هر گاه او این گونه وزن کم نموده است به موفقیت دست یافته است و تنها به وی اعتماد کردم. با این شرایط نیز به حسینی گفتم چه در وزن سوم یا چهارم باید از فیلتر انتخابی عبور کند و او نیز پذیرفت و در انتخابی با اقتدار حریفان خود را شکست داد. میرهاشم حسینی در مقابل تمام رقبای خود فوق العاده بود. دو حریف فیلیپینی و ازبکستانی را 20 تایی کرد، مقابل حریف کره ای که دو ماه قبل قهرمان آسیا گردیده و از سد سروش احمدی گذشته بود نیز با اقتدار عبور کرد و موفق شد حریف چینی خود که قهرمان دنیا و المپیک بود را نیز به راحتی شکست بدهد. نقطه مثبت میرهاشم حسینی این بود که به خوبی متوجه شد مسابقه با مبارزه فرق می نماید و از زد و خورد الکی جلوگیری کرد و مانند مسابقات شطرنج از نقاط ضعف حریف خود بیشترین بهره را برد. کمترین حق میرهاشم حسینی در این مسابقات مدال طلا بود که خدا را شکر به این مهم نیز دست یافت.

خبرنگاران: با موفقیت او در وزن 63- کیلوگرم، آینده حرفه ای اش در چه وزنی رقم خواهد خورد؟

تا قهرمانی دنیا، تنها مسابقات گرندپری را در پیش داریم و در مسابقات گرندپری نیز اوزان زوج حضور دارند. با این تفاسیر مسئله ای برای حضور در گرندپری ندارد، اما برای مسابقات دنیای با توجه به اینکه هر زمان در وزن سوم حضور داشته، موفق به کسب مدال گردیده است، فکر می کنم توانمندی کسب مدال طلا را داشته باشد، اما طبق حرف قبلی امکان ندارد که بخواهم چنین کاهش وزنی را به او تحمیل کنم. اگر خود او صلاح می داند باید از امروز برای وزن سوم مسابقات دنیای کوشش کند، در غیر این صورت باید در وزن چهارم یا حتی با توجه به توانمندی و فیزیک بدنی اش در وزن پنجم حضور داشته باشد. باید از حالا تصمیم خود را بگیرد و با توجه به وزنی که انتخاب می نماید، تمرینات آن وزن را انجام بدهد.

خبرنگاران: به نظر می رسد در هر حال حاضر با توجه به حضور میرهاشم حسینی، ابوالفضل یعقوبی، امیرمحمد بخشی و سروش احمدی اوضاع تکواندوی ما از لحاظ پتانسیل انسانی در وزن دوم المپیک خوب است؟

اوضاع در این وزن خیلی خوب است و این تقابل باعث می گردد خروجی آن یک وزن مطمئن باشد. من روی هیچ کدام از بازیکن پیش فرضی ندارم و هر کسی در انتخابی برنده باشد به مسابقات دنیای اعزام خواهد شد و همه چیز به خود بازیکنان بستگی دارد.

خبرنگاران: در مدت حضور شما در تیم ملی امیرمحمد بخشی فرصت همراهی تیم ملی در قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی را پیدا کرد که در هر دو تورنمنت نیز موفق به کسب مدال شد. عملکرد او را در اندونزی چگونه دیدید؟

امیرمحمد بازیکنی فوق العاده توانمند و بسیار گوش به فرمان است. او در اردوها با جدیت زیادی زحمت می کشد و همیشه نیز گوش به فرمان مربی است. در مدت حضور بخشی در تیم ملی نیز هیچ گاه شاهد حاشیه ای از او نبودم و امیدوارم قدر خود را بداند و مسیری را که شروع نموده به خوبی ادامه بدهد. بخشی تازه در ابتدای راه است و از این به بعد قطعاً با آنالیز و برنامه ریزی رقبا کار سخت تری خواهد شد. او برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در انتخابی تیم ملی مقابل دو بازیکن قهرمان دنیا ما به برتری رسید و موفق به حضور در تیم ملی شد. بعد از این اتفاق برخی دوستان و کارشناسان تکواندو با من تماس دریافتد و انتخاب او را تصمیمی احساسی عنوان کردند. آنها معتقد بودند اگر هر کدام از بازیکنان قهرمان ما در این وزن اعزام شوند با توجه به رنکینگ، در چند دور ابتدایی قرعه راحتی خواهند داشت، اما بخشی با توجه به اینکه دارای رنکینگ نبود از مسابقه اول قرعه سختی خواهد داشت. این حرف درست بود، اما با توجه به اینکه اعلام نموده بودم مسیر حضور در تیم ملی تکواندو، مسیر شفاف انتخابی است به او اعتماد کردم و خدا را شکر در ویتنام نیز تک مدال طلای ما را کسب کرد.

خبرنگاران: با وجود قهرمانی در ویتنام اما باز هم برای حضور در بازی های آسیایی بخشی در مسابقات انتخابی شرکت کرد.

هیچ شرایط ویژه ای برای او قائل نشدیم و مجدداً رقابت انتخابی را در نظر گرفتیم. بخشی باز هم در انتخابی به موفقیت دست یافت و توانست در اندونزی حضور داشته باشد. در بازی های آسیایی نیز مسیر راحتی برای حضور در دیدار نهایی نداشت و موفق شد بعد از دو برتری در جمع هشت نفر به مصاف نایب قهرمان دنیا از چین تایپه برود. خدا را شکر بعد از برتری مقابل این بازیکن در ویتنام برای دومین بار در عرض کمتر از دو ماه در اندونزی نیز از سد او گذشت. در مرحله نیمه نهایی نیز مقابل احمد ابوغاش اردنی که قهرمان المپیک است، نهاده شد. تنها مبارزه با یک قهرمان المپیک برای یک جوان 18 ساله ارزشمند است، اما بخشی مقابل او بزرگی کرد و به برتری دست یافت. امیرمحمد نشان داد از اسم هیچ حریفی نمی ترسد و خیلی راحت در میدان مسابقه بازی کرد. ضمن اینکه او در این دیدار حرکتی جوانمردانه داشت که از چشم مردم پنهان ماند. در دو ماه گذشته فیلمی در فضای مجازی در خصوص مصدومیت دنده راست حریف اردنی منتشر شد و در اندونزی نیز او بعد از مسابقات روی دنده راست خود یخ می گذاشت. در مبارزه او و بخشی و در اواسط مسابقه داورها برای چک کردن سنسور هوگوها بازی را متوقف کردند. بعد از تست کردن هوگو بخشی توسط احمد، داور از امیرمحمد خواست که از سمت دنده سمت راست تکواندوکار اردنی هوگوی او را چک کند، اما امیرمحمد به داور گفت که او از این ناحیه آسیب دیده است. با این وجود داور اصرار به انجام این کار داشت. بعد از اصرار داور حریف اردنی خود را کج کرد تا هوگو بیرون بیاد و از ضربه امیرمحمد، دنده او احساس درد نکند. امیرمحمد نیز بدون اینکه داور متوجه شد با سرعت با پای چپ به قسمت چپ هوگوی احمد ضربه زد و داور نیز به دلیل سرعت حرکت او متوجه این موضوع نشد و با روشن شدن چراغ هوگو ادامه بازی را به جریان انداخت. این حرکت جوانمردانه از یک جوان 18 ساله برای من بسیار ارزشمند است. او نشان داد به صرف دریافت مدال اخلاق را زیر پا نمی گذارد. خبرنگاران: عملکرد او در دیدار نهایی مقابل دای هون لی، تکواندوکار نابغه کره ای را چطور ارزیابی کردید؟

دای هون لی با کوله باری از مدال های دنیای، آسیایی و المپیک یکی از نوابغ دنیای تکواندوست. در فینال امیرمحمد بخشی از او جلو افتاد، اما اشتباهات داوری به او ضربه زد. نمی گویم داوری ها به سمت حریف کره ای بود، اما اعتقاد دارم اشتباهات به امیرمحمد ضربه زد. سه مشت حریف کره ای اصلاً امتیاز نداشت و دو اخطار بی مورد نیز به بخشی دادند، اما نکته مهم بعد از انتها مسابقه بود که صحبت های من بد انعکاس داده شد. در ابتدای مسابقه و زمانی که امیرمحمد بخشی 4 بر صفر از حریف خود جلو بود پای حریف کره ای برای لحظه ای از خط خارج شد و من در فاصله نزدیک این صحنه را دیدم. اگر 10 بار دیگر نیز این صحنه تکرار گردد براساس مشاهده خود کارت می کشیدم، اما متأسفانه داوران با دوربین جهت مخالف صحنه را چک کردند و هیچ چیزی در مانیتور تعیین نبود و کارت ضبط شد. من بعد از بازی گفتم در شرایطی که 40 ثانیه از مسابقه گذشته بود و ما 4 بر صفر جلو بودیم ای کاش کارت نکشیده بودم، اما از قول من اعلام شد که کارت اشتباه کشیدم. هر چند که این کارت در ادامه مسابقه نیز به درد من نمی خورد و هیچ صحنه ای اتفاق نیفتاد که بگردد کارت کشید. در صحنه ضربه امیرمحمد به صورت حریف نیز من اصلاً نمی توانستم کارت بکشیم، چرا که کلاه را سنسور امتیاز می دهد و صورت را تنها داور وسط اجازه دارد که امتیاز بدهد. کارت هم بکشید داور کارت شما را ضبط می نماید.

خبرنگاران: البته شما در این مسابقات و در چند مورد با کارت های خود شرایط برتری ملی پوشان را فراهم کردید؟

من در این مسابقات و در اواخر چند بازی با کارت کشیدن به دنبال از جریان انداختن مسابقات بودم و خودم نیز می دانستم اتفاقی نیفتاده است، اما کارت می کشیدم تا مسابقه از جریان بیفتد. در مسابقه بخشی نیز شرایط به گونه ای بود که او باید امتیاز کسب می کرد و حتی اگر من کارت داشتم نباید بازی را از جریان می انداختم. با این وجود هنوز اعتقاد دارم ای کاش کارت نکشیده بودم، اما از لحاظ صحت صحنه آنقدر به چیزی که دیدم اطمینان دارم که اگر زمان 10 بار به عقب بازگردد، باز هم کارت می کشیدم.

خبرنگاران: نکته ضعف بخشی در اندونزی علی رغم عملکرد بسیار خوبی که داشت، امتیاز از دست دادن های زیاد در راند انتهای هر سه مسابقه بود؟

قطعاً این اتفاق برای بخشی ضعف است. مطمئن باشید با بچه ها در این خصوص نیز صحبت کردم، اما قرار نیست در فضای سنگین مسابقات تمام چیزی که من می خواهم اتفاق بیفتد. بخشی نیز تنها نماینده ما بود و واقعاً در روز آخر صدای من به خاطر داد و فریاد زیاد به بخشی نمی رسید. همیشه به بازیکنان نیز گفتم زمانی که شما با حریف خود فاصله ایجاد کردید، بهترین استراتژی تداوم همان استراتژی است که شما را به هدف رسانده است. البته در برخی مواقع بچه ها احساساتی می شوند و بازی را می بندند و در برخی مواقع نیز بی تجربه هستند. امیرمحمد واقعاً کم تجربه است و فکر نمی کرد با وجود اختلاف زیاد، رقبایش امکان نزدیک شدن به او را داشته باشند. بخشی نیز همچنان ایرادات زیادی دارد و باید روی آنها کار کنیم. قطعاً ایرادتی که به چشم من می آید به چشم مربیان رقیب ما نیز خواهد آمد. قطعاً کار او سخت تر خواهد شد و باید برخی کمبودها را رفع کند تا به یک بازیکن ششدانگ تبدیل گردد.

خبرنگاران: مهدی خدابخشی دیگر نماینده ما بود که در بازی ابتدایی مقابل یک حریف ناآشنای کره ای شکست خورد. شکست او تا چه حد به وزن کم کردن های زیادش ارتباط دارد؟

مهدی به نسبت میرهاشم حسینی و فرزان عاشورزاده وزن کمتری کم می نماید. نمی دانم در گذشته وزن او چقدر بوده است، اما در حال حاضر وزنش در اردو 85 کیلوگرم است. قانون پنج درصد اجازه می دهد وزن او 84 کیلو باشد و خیلی راحت نیز به سر وزن می رسد. من نیز همیشه در کلیات به بچه ها عنوان کردم در دراز مدت کوشش نمایند به وزن ایده آل برسند، اما فیزیولوژی بدن با بدن متفاوت است. اگر مهدی نیز از لحاظ بدنی کم آورده بود در راند سوم نمی توانست آن گونه پا بزند.

خبرنگاران: عدم راهنمایی خدابخشی توسط شما نیز حواشی را به همراه داشت؟

قرار نیست همه بازیکنان را من کوچ کنم. در روز مسابقه مهدی، من همزمان با میرهاشم حسینی در حال ورود به میدان دیگری بودیم. ضمن اینکه چون در مسابقات قهرمانی آسیا کوچ مهدی، بسحاق بود، قرار شد در این مسابقه بسحاق او را راهنمایی کند. بسحاق یکی از بهترین مربیان ایران است و سابقه قهرمانی و مربیگری دارد. فکر می کنم مهدی آنقدر آماده گردیده بود که حریف را دست کم گرفت و با هیجان مسابقه را شروع کرد. وقتی شش امتیاز عقب افتاد برای جبران کوشش کرد که بازی از دست او خارج شد. در این شرایط نیز 26 بر 24 مسابقه را واگذار کرد. مهدی قطعاً روند صعودی داشته است و اگر در همان روز، مسابقات را یکبار دیگر برگزار می کردند، نتایج دیگری رقم می خورد.

خبرنگاران: نخستین طلای ما نیز توسط سعید رجبی، نماینده سنگین وزن مان کسب شد.

این اولین مدال ما در سنگین وزن بازی های آسیایی بود و از این بابت خیلی برای ما خوشحال نماینده است. سعید رجبی واقعاً مانند یک مهره شطرنج در اندونزی بود و با نداشتن حرکات اضافه به خودش یاری کرد تا به مدال طلا دست پیدا کند. واقعاً حریفان سختی داشت. او دور اول با نماینده کره ای دیدار داشت که در گذشته پوریا عرفانیان را شکست داده بود و طلای دانشجویان دنیا را در کارنامه داشت. سعید موفق شد این حریف خوب را شکست بدهد و در ادامه از سد حریف قزاقی که در آسیا مدال کسب نموده بود، گذشت. دیدار با حریف چینی نیز بسیار مشکل بود.

خبرنگاران: دیداری که کارت درست شما باعث برتری رجبی شد؟

در اواخر مسابقه با حریف چینی اگر سعید سر جای خود می ایستاد نیز اتفاقی نمی افتاد و وقت تمام گردیده بود، اما او یک لحظه فرار کرد و داور این فرار او را پشت کردن به حریف در نظر گرفت و یک اخطار به سعید رجبی داد تا مسابقه 5-5 گردد. در آن لحظه با توجه به اتمام وقت مسابقه تصمیم گرفتم کارت بکشم و به تمام شدن وقت مسابقه اعتراض کنم. اصلاً به بحث پشت کردن سعید و اخطار اعتراضی نکردم، چون امکان داشت مورد موافقت قرار نگیرد و کارت من نیز بسوزد. داوران نیز بعد از چک کردن متوجه انتها زمان مسابقه شدند و از حریف چینی امتیاز کسر کردند تا سعید برنده گردد و مسابقه به امتیاز طلایی کشیده نگردد. در دیدار فینال نیز سعید هوشمندانه مبارزه کرد و در امتیاز طلایی به برتری رسید. جدا از شایستگی های سعید، لطف خدا و هوشمندی او باعث شد به مدال طلا برسد.

خبرنگاران: درباره بازگشت خود به تیم ملی با قهرمانی بازی های آسیایی صحبت کنید؟

در دوره ابتدایی حضور در تیم ملی خیلی مظلوم واقع شدم، اما مصلحت تکواندو ایجاب می کرد تا سکوت کنم. خدا را شکر موفقیت در این دوره نیز ابتدا حاصل لطف خدا و بعد محبت خانواده تکواندوست. قطعاً بعد از هر انتخابی، موافقان و مخالفان زیادی وجود دارند، اما تعداد موافقان این دوره خیلی بیشتر بود. همین مسئله باعث شد تا فضای آرام بخشی را در اختیار ما بگذارند. در خصوص درصد باقیمانده حواشی نیز تنها کاری که می توانستم انجام بدهم، این بود که روی خودم کار کردم. بعد از انتخاب به عنوان سرمربی تیم ملی با گذاشتن یک پست از دنیای مجازی خداحافظی کردم تا اثری روی کار من نداشته باشد. قطعاً اگر روزی راهنمایی تیم ملی را در اختیار نداشته باشم مجدداً به دنیای مجازی باز خواهم گشت، اما در حال حاضر آرامش خوبی دارم و زمان بیشتری نیز در اختیار دارم که به کارهایم برسم. پیشنهاد من به تمام بچه های ملی پوش در تمامی رشته ها این است تا جایی که امکان دارد از حواشی دوری نمایند.

خبرنگاران: شرایط مالی سخت ورزش کشور باعث نگرانی های شما نگردیده است؟

شرایط تکواندو به گونه ای گردیده است که ما باید یک مسیر دراز مدت حضور در مسابقات گرندپری را برای کسب سهمیه المپیک طی کنیم. از طرفی شرایط مالی ورزش ایران نیز روز به روز سخت تر گردیده است. اگر دولت بتواند از ورزش و رشته های مدال آور حمایت کند بدون شک این روند ادامه خواهد داشت. حقیقت قضیه این است که ما نیز نسبت به آینده کاری خود افق روشنی نداریم و نمی دانیم قرار است در چه مسابقاتی حضور داشته باشیم. به نظر من مقامات اول ورزش کشور باید در این شرایط هر چه زودتر یک تصمیم ضرب الاجلی گرفته و تکلیف را تعیین نمایند. اگر قرار است ما از این مسیر کسب سهمیه کنیم لازمه آن حضور در مسابقات گرندپری است، اما اگر قرار نیست در این مسابقات حضور داشته باشیم رفتن به یکی از این مسابقات نیز اضافه است. می توانیم در این صورت تنها در مرحله آخر کسب سهمیه در آسیا شرکت کنیم، اما تعداد سهمیه های ما کاهش خواهت یافت.

خبرنگاران: برخی از کارشناسان به عدم اطمینان شما به بسحاق در بازی های آسیایی انتقاداتی داشتند؟

واقعیت این است یا کسی را کنار خود نمی آورم و یا اگر کسی را انتخاب کردم به او اختیار خواهم داد. اگر کسی حضور داشته باشد و به تیم یاری نکند می گردد یک نیروی منفی و خیلی به تیم لطمه می زند. داستان بسحاق نیز کاملاً متفاوت است و من به او اعتماد کامل دارم. بسحاق قهرمان آسیا بوده است و سال ها در لیگ تکواندو نتایج خوبی را کسب نموده است. در مسابقات داخل سالن آسیای در ترکمنستان ما هفت وزن داشتیم و راهنمایی سه تکواندوکار با بسحاق و چهار نفر نیز با من بود. چهار وزن من موفق به کسب دو طلا، یک نقره شدند، اما هر سه ورزشکار بسحاق به مدال طلا رسیدند. با این وجود هیچ کس در این خصوص صحبت نکرد. در مسابقات کشورهای اسلامی مهدی احمدی نیز با ما حضور داشت و ما هر سه نفر کوچ نشستیم. در حال حاضر قانون سختی را گذاشته اند که کسی باید در جایگاه کوچ بنشیند که مجوز لازم را کسب نموده باشد. دوره های این مجوز نیز ابتدای سال است و اگر شما در آن حضور نداشته باشید امکان نشستن روی جایگاه کوچ را نخواهید داشت. همین مسئله باعث شد در مسابقات قهرمانی آسیا امکان حضور حسن فلاحی راد روی جایگاه کوچ وجود نداشته باشد و این گونه نبود که من اجازه این کار را به او ندهم. هدفم من این بود حداقل بازیکنان میانه را او کوچ کند، اما اتحادیه تکواندوی آسیا این اجازه را نداد.

خبرنگاران: بهتر نبود این قضیه بدون حاشیه حل گردد و فلاحی راد نیز سال آینده با دریافت مجوز روی جایگاه کوچ مسابقات تیم ملی می نشست؟

ما حاشیه ای نداشتیم و حاشیه را او شروع کرد. خدا شاهد است من تا به امروز جوابی به او ندادم. اگر اتفاقی نیز افتاد اشتباه او بود. برای بازی های آسیایی نیز لیست مربیان و ورزشکاران اسفندماه سال گذشته از ما گرفته شد که شامل 100 بازیکن بود. برای مربی نیز به ما گفتند تنها یک سرمربی و یک مربی اعزام خواهد شد و دستیار من در آن مقطع بسحاق بود و فلاحی راد در کنار تیم ملی نبود. فلاحی راد در اردیبهشت ماه به ما اضافه شد و من اسامی لیستی که به کمیته المپیک اعلام نموده بودم را به او نشان دادم. در خصوص مجوز مربیگری نیز وقتی اتحادیه آسیا اجازه نمی دهد که دیگر در اختیار من نیست. من به فلاحی راد اعتقاد داشتم و قطعاً اگر مشکل مدرک مربیگری وجود نداشت، روی جایگاه کوچ نیز حضور پیدا می کرد. ارتباط من با فلاحی راد خیلی خوب بود و کوشش کردم از او نیز حمایت کنم، اما احساس می کنم وی از سوی برخی افراد تحریک شد تا مسائل شخصی آنها را منتقل کند و متأسفانه لطمه این موضوع را نیز خودش دید.

خبرنگاران: با توجه به اینکه در برخی اوزان المپیکی ما بیش از دو بازیکن در اردوی تیم ملی داریم، برنامه کادرفنی برای حضور در مسابقات گرندپری تا انتها امسال چگونه است؟

در حال حاضر مشکل ما در وزن دوم است. اگر در دوره گذشته محمد کاظمی را در وزن یک اعزام کردیم به دلیل عدم حضور نفرات بالاتر در مسابقات بود، اما در این دوره کاظمی به دلیل داشتن رنکینگ 41 امکان حضور در مرحله سوم را نداشت و فقط شرایط اعزام آرمین هادی پور و فرزان عاشورزاده وجود داشت. در وزن دوم ابوالفضل یعقوبی، میرهاشم حسینی، امیرمحمد بخشی و سروش احمدی هر چهار نفر برای حضور در مسابقات تأیید شدند. با آنالیز هایی که کردم و با توجه به امتیازات خوب حسینی و یعقوبی و امکان بیشتر رسیدن آنها به مرحله نهایی مسابقات گرندپری، حضور یک در میان این چهار بازیکن را منطقی ندیدم و ترجیح دادم در هر دو مرحله چین تایپه و منچستر این دو بازیکن حضور داشته باشند. فینال نیز دیگر دست ما نیست و با بخشی صحبت کردم که با توجه به جوانی اش از حالا تمرکز خود را روی مسابقات دنیای بگذارد. قهرمانی در مسابقات دنیای 120 امتیاز دارد. کسی که موفق به کسب مدال گردد، امکان حضور در جمع پنج نفر را نیز دارد و از آنجا استارت خود را برای کسب سهمیه المپیک می زند. حضور بخشی نیز باعث گردیده است حسینی و یعقوبی عملکرد متفاوتی داشته باشند. قطعاً از سال آینده نیز برای حضور در مسابقات دنیای و گرندپری مجدداً انتخابی خواهیم داشت تا بهترین بازیکن اعزام گردد.

خبرنگاران: عملکرد سجاد مردانی در مدت حضورتان در تیم ملی را چگونه ارزیابی کردید؟

واقعیت این است که از عملکرد او در گرندپری مسکو رضایت نداشتم. در روزهای گذشته نیز جلسه ای داشتیم و به طور مفصل شرایط را برای او تشریح کردم. مردانی نیز به خوبی متوجه شد در آینده دیگر شرایط این گونه نخواهد بود که به صرف داشتن رنک به مسابقات اعزام گردد. اگر او در تمرینات شرایط لازم را داشته باشد به مسابقات اعزام خواهد شد، اما در صورتی که با تفکرات خود پیش برود و به حرف من گوش نکند و نتیجه نگیرد باید تجدیدنظری در خصوص او داشته باشیم.

خبرنگاران: در دومین حضور خود در تیم ملی مهمترین هدف شما چه خواهد بود؟

در دوره نخست حضور من در تیم ملی خیلی چیزها پنهان ماند. اینکه ما با دو ورزشکار موفق به کسب یک مدال المپیک شدیم. شاید دلیل آن نیز عملکرد خوب کشتی فرنگی در آن دوره بود که توقعات را بالا برده بود. از طرفی تجربه من نیز کمتر بود و ارتباط چندان زیادی با رسانه ها نداشتم تا بتوانم اطلاعات لازم را به مردم بدهم. هر دو بازیکن ما در لندن مصدوم بودند و با شرایط سختی در المپیک حاضر شدند. در المپیک ریو تعیین شد که مدال المپیک لندن چقدر ارزشمند بود. با تمام این اوصاف من طلبی از المپیک دارم که وصول نگردیده است و تمام هدف من کوشش با تمام وجود برای کسب بهترین نتیجه در المپیک توکیوست. آرزوی من و بزرگ ترین هدفم شکستن رکورد غلامحسین ذوالقدر در المپیک است. ذوالقدر با کسب یک طلا و یک برنز بهترین نتیجه را در المپیک کسب نموده است و هدف گذاری من شکستن این رکورد است. در کوتاه مدت نیز دنبال کسب سومین ستاره با قهرمانی در مسابقات دنیای سال آینده هستم.

خبرنگاران: چرا بزرگان تکواندوی ایران مانند مهماندوست، مقانلو، عسکری، ذوالقدر، افلاکی و ساعی در سالیان اخیر مانند قطب های موازی تنها خود را قبول داشته و ارتباط چندان خوبی با هم ندارند؟ چرا نمی توان این بزرگان را زیر یک سقف جمع کرد و از نظرات همه آنها استفاده کرد؟

از قدیم نیز چند قطبی در هر دوره ای وجود داشته است، اما تریبونی نبود که این صدا پخش گردد. در گذشته فضالی مجازی وجود نداشت و شاهد تعدد رسانه ها نیز نبودیم. در دوره ای اساتیدی چون مشهدی رجب، ذوالقدر، ملکی، آذرپاد، مدیری، حسن زاده و دانش وجود داشتند، اما تریبونی برای پخش صدا وجود نداشت. قبول دارم رابطه اسامی که اشاره کردید چندان با هم خوب نیست، اما گاهی اوقات نیز برخی کم لطفی کردند. اگر امروز من استعفا کردم یا مرا برکنار کردند نباید با گزینه بعدی خود دشمن باشم. منیت ها نیز در این قضیه تأثیرگذار بوده است. بخشی از این اختلافات نیز به خاطر مسائل مالی است که تیم ملی تبدیل به محیطی گردیده است که بتوان خود را در سطح دنیا برای کسب درآمد عنوان کرد.

خبرنگاران: پس اعتبار حضور در تیم ملی نیز در این قضیه تأثیرگذار است؟

دقیقاً، حقوق تیم ملی در حد کارمندان است و در جوایز نیز نقش مربیان دیده نمی گردد، اما اعتباری که از حضور در تیم ملی کسب می گردد و باعث حضور مربی در جوامع بین المللی می گردد باعث برخی اختلافات گردیده است.

خبرنگاران: پس از حضور شما در تیم ملی سرمربیان گذشته تیم ملی در مصاحبه های مختلف صحبت هایی در خصوص شما انجام دادند، اما هیچ وقت شما پاسخی به آنها ندادید؟

ویترین ورزش، ویترینی است که خیلی زود زشت و زیبا و بهشت و جهنم آن تعیین می گردد. کسی که در این سمت قرار می گیرد نیز یا باید این سمت را قبول نکند یا باید پوست کلفتی داشته باشد، اما واقعاً من برخی روزها حسرت دورانی را می خورم که در عکس ها با همه این دوستان تاریخ را ثبت کردیم. وزن چهارم بیژن مقانلو، وزن پنجم فریبرز عسکری، وزن ششم مجید افلاکی و وزن هفتم رضا مهماندوست. ما در باشگاه، مسافرت و همه جا با هم بودیم و حتی خانه یکی گردیده بودیم.

خبرنگاران: در حال حاضر اصلاً ارتباطی با این دوستان ندارید؟

در حد تبریک عیدها با هم در ارتباط هستیم، با مقانلو بیشتر و با مهماندوست کمتر. متأسفانه ارتباطم با مجید افلاکی قطع گردیده است و واقعاً دلیل این موضوع را نمی دانم. این اتفاق نیز از زمان حضور من در دوره اول تیم ملی ایجاد شد که دلیل آن را نمی دانم.

خبرنگاران: در سالیان اخیر همیشه سایه اسم رضا مهماندوست بالای سر تمام مربیان تیم ملی وجود داشته است، این موضوع برای شما باعث ایجاد حساسیت نگردیده است؟

باور کنید همیشه برای او آرزوی موفقیت داشتم. همه اسامی که در خصوص آنها صحبت کردم مانند برادرهای من هستند. من رضا مهماندوست را فوق العاده دوست دارم و خاطرات قشنگی با او دارم. ما با موتور مانند مارکوپولو کل شمال را گشتیم.

خبرنگاران: از اینکه شما را چرچیل خطاب کرد، ناراحت نشدید؟

اشکالی ندارد، چرا که چرچیل حرف بدی نیست و نام یک سیاست مدار است. چرچیل برای اینکه منافع کشورش تأمین گردد، تفکرات خوبی داشت. امیدوارم رضا از وجه مثبت این حرف را زده باشد. رضا و بیژن در هر کجا موفق باشند، باعث آرزوی من است. هندوستان در حطیه کاری من بود و همیشه در این کشور سمینار داشتم. روزی که با من مکاتبه کردند و گفتم به دلیل حضور در تیم ملی این امکان را ندارم، از من خواستند یکی را معرفی کنم که من بیژن را معرفی کردم. من زودتر از این دوستان تکواندو را کنار گذاشتم و سال 98 مربی تیم نوجوانان بودم. بعد از آن در مدت 10 سال من در سکوت خبری بودم و این دوستان مشغول فعالیت در تیم ملی بودند و من نیز برای آنها آرزوی موفقیت داشتم. توقع داشتم وقتی من سرمربی شدم نیز همین اتفاق بیفتد. مطمئنم اگر آنها از روی عصبانیت حرفی هم زدند همچنان ته قلب شان مانند گذشته است و همچنان همه ما یکی هستیم.

خبرنگاران: و حرف انتهای ...

از همه کسانی که در مسیر رشد و پیشرفت تکواندو یاری می نمایند تشکر می کنم و پیشنهاد همه بزرگان تکواندو را نیز به دیده منت می پذیریم.

گفت وگو از مهدی منصرف

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 128

به "عسکری: بزرگ ترین هدفم شکستن رکورد کسب مدال ذوالقدر در المپیک است، حسرت خاطرات سالیان گذشته با مهماندوست، مقانلو و افلاکی را می خورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عسکری: بزرگ ترین هدفم شکستن رکورد کسب مدال ذوالقدر در المپیک است، حسرت خاطرات سالیان گذشته با مهماندوست، مقانلو و افلاکی را می خورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید