سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟ ، اهدای خون سلامت زنان را تهدید می کند؟

به گزارش مجله گیتی رو، حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهداکننده برای مردان 4 بار در سال و برای زنان 3 بار در سال است.

سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟ ، اهدای خون سلامت زنان را تهدید می کند؟

به گزارش خبرنگاران، اهدای خون و فرآورده های آن نجات دهنده زندگی بسیاری از بیماران است. همه روزه در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی سالم نیاز پیدا می کنند که بارزترین مثال آن عبارت است از نیاز به خون در اعمال جراحی و حوادث، در این میان برخی افراد همانند بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی نیز برای ادامه زندگی عادی خود به دریافت منظم خون یا محصولات آن نیازمندند.

با وجود پیشرفت های وسیع در علم پزشکی هنوز ماده ای که بتواند به طور کامل جایگزین خون شود، ساخته نشده است. بنابراین برای درمان بیمارانی که به خون و فرآورده های آن نیاز دارند، لازم است از افراد داوطلب خون گرفته شود و پس از طی مراحل مختلف به مصرف بیماران برسد. از سوی دیگر هر فرآورده برای مدت زمانی محدود و مشخص قابل نگهداری است. به عنوان مثال پلاکت در دمای 22 درجه سانتی گراد، فقط تا سه روز قابل نگهداری است.

بنا بر اعلام سازمان انتقال خون ایران همین محدود بودن مدت نگهداری خون و فرآورده های خونی باعث می شود نیاز مراکز درمانی و بیماران به اهداکنندگان، دائمی و روزانه باشد و در نتیجه اهدای خون در سطح جامعه نیز باید مستمر باشد تا بتوان همیشه نیاز بیماران به خون را تامین کرد که این موضوع اهمیت اهدای خون را دوچندان می کند. در این نوشتار با هدف تروج فرهنگ اهدای خون، برخی از سوالات رایج و پرتکرار درباره اهدای خون پاسخ داده شده است.

آیا خطری در اهدای خون وجود دارد؟

خیر، اهدای خون یک عمل کاملا بی خطر و ایمن است. تمام داوطلبین اهدای خون پیش از اهدا مورد معاینه و مصاحبه پزشکی قرار می گیرند تا این اطمینان حاصل شود که اهدای خون برای داوطلب و خون اهدا شده برای گیرنده آن هیچگونه مسئله ای ایجاد نمی کند. طی فرآیند اهدای خون حجم مشخصی از خون دریافت می شود. دستگاه گردش خون به راحتی می تواند خود را با از دست دادن این حجم از خون، بدون آن که مسئله ای برای بدن اهداکننده ایجاد شود، تطبیق دهد. با این حال درصد اندکی از اهداکنندگان خون ممکن است دچار واکنش های خفیف ناشی از اهدای خون مانند سرگیجه، سبکی سر، درد و کبودی ناحیه ورود سوزن به بازو شوند که به آسانی قابل پیشگیری و درمان است.

آیا دست چپ و راست در اهدای خون تفاوت دارد؟

رگ و بازویی از اهداکننده که برای انجام فرآیند اهدا انتخاب می شود، در عمل تفاوتی ندارند. کارشناس خون گیر با توجه به قضاوت و تجربه خود رگی را که مناسب تر تشخیص دهد، انتخاب می کند. هر چند در صورتی که رگ های هر دو بازو مناسب خون گیری باشند، به نظر داوطلب نیز توجه خواهد کرد.

آیا اهدای خون دردناک است؟

عمل خونگیری، فقط در زمان فروکردن سوزن به داخل پوست ناحیه بازو باعث ایجاد درد و سوزش مختصر در همان ناحیه می شود که آنی و گذرا است و در ادامه فرآیند درد و سوزشی وجود ندارد.

تعداد دفعاتی که می توانیم اهدای خون داشته باشیم، چقدر است؟

حداکثر تعداد مجاز اهدای خون در سال بسته به نظر پزشک اهدای خون و تمایل اهداکننده برای مردان چهار بار در سال و برای زنان سه بار در سال است.

در اهدای خون چه مقدار خون گرفته می شود؟

در حال حاضر در همه مراکز اهدای خون کشور از کیسه های خون با گنجایش 450 سی سی استفاده می شود، اما با احتساب خون مورد نیاز برای انجام آزمایشات غربالگری ممکن است تا نزدیک به 500 سی سی خون از اهداکننده دریافت شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2257

به "سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟ ، اهدای خون سلامت زنان را تهدید می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالی چند بار می توانیم خون اهدا کنیم؟ ، اهدای خون سلامت زنان را تهدید می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید