روش کاشت اسطوخودوس در منزل و نگهداری از آن

به گزارش مجله گیتی رو، اسطوخودوس گیاهی همیشه سبز با خواص درمانی متعدد است. ظاهر زیبایی که این گیاه، پس از گل دادن پیدا می کند و عطر گل های آن باعث شده، کاشت اسطوخودوس در منزل به یکی از گیاهان پرطرفدار تبدیل شود. گیاه اسطوخودوس به ترکیبی از خاک باغچه، کود و ماسه، نور کافی و آبیاری کم نیاز دارد.

روش کاشت اسطوخودوس در منزل و نگهداری از آن

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - اگر می خواهید عطر دلپذیر طبیعت در خانه تان بپیچد و ذهن تان از خستگی آرام گیرد، کاشت اسطوخودوس در منزل شما را به این هدف می رساند. در این مقاله روش کاشت اسطوخودوس در گلدان و شرایط نگهداری از آن در محیط منزل را به شما آموزش می دهیم.

نحوه کاشت اسطوخودوس در گلدان

کاشت اسطوخودوس به دو روش کشت بذری و کشت قلمه صورت می گیرد. البته روش دوم متداول تر و پیروز تر از کشت از طریقه بذر است. مراحل کاشت اسطوخودوس از طریق قلمه زدن به شرح زیر است:

 • قلمه های جوان اسطوخودوس را از مراکز تولید گل و گیاه یا مزارع زیر کشت اسطوخودوس در منطقه خود تهیه کنید.
 • با توجه اینکه اطوخودوس گیاه پر شاخه و نسبتا بزرگی است، برای کاشت آن گلدانی به قطر حداقل 30 تا 40 سانتیمتر را انتخاب و آن را با خاک مناسب پرکنید.
 • خاک مناسب برای کاشت اسطوخودوس در گلدان، ترکیبی از ماسه، پرلیت و خاک باغچه است. از داشتن زهکش مناسب در کف گلدان مطمئن شوید.
 • به این منظور می توانید کف گلدان را با سنگریزه بپوشانید تا آب اضافی به راحتی از کف خارج شود و سپس تا یک سوم گلدان را با خاک پر کنید.
 • قلمه اسطوخودوس را به آرامی در خاک کاشته و خاک اطراف آن را با دست فشرده کنید. مراقب باشید به ریشه های جوان گیاه آسیب نرسد.
 • اگر خودتان از گیاه مادری قلمه تهیه کرده اید، برای ریشه دار شدن سریع تر گیاه، پیشنهاد می شود انتهای ریشه را با هورمون اکسین آغشته کنید و ابتدا قلمه را در ماسه مرطوب کاشته و بعد از گذشت چند هفته، به گلدان اصلی منتقل کنید
 • قلمه اسطوخودوس را در مرکز گلدان بکارید و توجه داشته باشید، ساقه گیاه باید حدود شش سانتی متر زیر لبه گلدان قرار گیرد.
 • مقداری از خاک را با کود مخلوط کرده و چند سانتیمتری بالای گلدان را با مخلوط خاک و کود پر کنید.
 • گیاه را به طور کامل آبیاری کرده تا آب از کف گلدان خارج شود و آن را در محلی گرم با دریافت نور کافی خورشید قرار دهید.
 • اسطوخودوس گیاهی حساس به سرما است. بنابراین در زمستان گلدان را در محلی دور از سرما منتقل کنید و مواظب باشید، اگر آب زیادی در گلدان جمع شود ممکن است باعث یخ زدگی آب و از بین رفتن گیاه اسطوخودوس شود.
 • در سال اول، رشد گیاه اسطوخودوس کند است. همچنین لازم است، عملیات هرس در پائیز سال اول و سال دوم انجام شود، تا از رشد طولی گیاه جلوگیری شود. بعد از هرس باید قد گیاه 15 تا 20 سانتیمتر شود (سال اول).
 • در سال دوم گیاه را به فرم نیمکره هرس کنید با ارتفاع 20 تا 25 سانتیمتر و پهنا از هر طرف 15 تا 20 سانتیمتر شود.
 • قسمت مورد استفاده دارویی این گیاه سرشاخه های گلدار آن است و بهترین زمان برداشت اوایل تیر تا اواسط مرداد، هنگامی است که گل ها روی گیاه ظاهر می شوند.

گیاه شناسی اسطوخودوس

گیاه دارویی - زینتی اسطوخودوس با نام علمی لاواندا، گیاهی چند ساله، همیشه سبز و از خانواده نعنائیان است. این گیاه به شکل بوته های کوچک با ارتفاع 30 تا 60 سانتیمتر با شاخه های فراوان است و تمامی قسمت های سبز گیاه از جمله برگ ها دارای نوعی اسانس روغنی فرار است. خواص روغن اسطوخودوس در درمان بیماری ها بسیار گسترده بوده و در رایحه درمانی کابرد دارد.

برگ های اسطوخودوس بسیار معطر هستند و در فصل بهار ظاهر می شوند. این برگ ها به شکل دراز، متقابل و پوشیده از کرک سفید پنبه ای است و به همین دلیل به رنگ خاکستری تا نقره ای دیده می شوند. اسطوخودوس دارای ساقه های متعدد چوبی در قاعده است و گل های صورتی ارغوانی و آبی رنگ آن در رأس ساقه ها ظاهر می شوند.

از کلیه قسمت های این گیاه مخصوصاً شاخه های برگدار آن بوی قوی ولی مطبوع استشام می شود. ظاهر زیبایی که گیاه اسطوخودوس، پس از گل دادن پیدا می کند و عطر گل های آن باعث شده، کاشت اسطوخودوس در منزل به یکی از گیاهان پرطرفدار تبدیل شود. علاوه بر این شما می توانید با جمع آوری و خشک کردن سرشاخه های برگدار و گل دار گیاه، از خواص درمانی این گیاه بهره مند شوید.

شرایط محیطی مورد نیاز گیاه اسطوخودوس

نور: اسطوخودوس به نور کامل خورشید به مدت روزانه حداقل 8 تا 10 ساعت نیاز دارد تا رشد بهتری داشته باشد.

خاک: ترکیبی از کوکوپیت 30 درصد + پیت ماس 50 درصد + پرلیت 20 درصد یا خاک گلدانی 60 درصد + ماسه 20 درصد + کود حیوانی 20 درصد خاک مناسب برای کاشت اسطوخودوس در گلدان است.

آبیاری: اسطوخودوس به خشکی مقام است و به آبیاری کم نیاز دارد. هنگامی گیاه را آبیاری کنید که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده باشد.

دما: اسطوخودوس به سرمای هوا حساس است، بنابراین لازم است در سرمای زمستان گیاه را محافظت کنید. بهترین دما برای رشد گیاه 18 تا 25 درجه سانتی گراد است.

برگرفته از: بذرام، نارگیل، فصلنامه گیاهان دارویی

منبع: setare.com
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1588

به "روش کاشت اسطوخودوس در منزل و نگهداری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت اسطوخودوس در منزل و نگهداری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید