جاذبه در این نقطه کره زمین فرق می نماید!

به گزارش مجله گیتی رو، تا سال ها کارشناسان نمی دانستند چرا منطقه ای به وسعت حدود سه میلیون کیلومتر مربع در بستر اقیانوس هند پایین تر و گودتر از منطقه ها اطرافش است.

جاذبه در این نقطه کره زمین فرق می نماید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سطح آب دریا در این منطقه هم به طور باورنکردنی 106 متر پایین تر از اندازه میانه جهانی است. گودال گرانشی درواقع گودال یا حفره نیست، دانشمندان می گویند کشش گرانشی یا نیروی جاذبه در این منطقه کمتر است و به همین علت بستر دریا فرورفته است.

بیشتر بخوانید:

عکس های لاکهیدمارتین X-59 منتشر شد؛ سریع ترین هواپیما بر روی زمین!

عکس | یک کهکشان، دو نما؛ تصویری که هابل و جیمزوب ثبت نموده اند

دانشمندانی که روی حفره مطالعه می کردند، مدت ها فکر می کردند که چیزی در زیر آن باعث این اثر عجیب می گردد. اما یک مطالعه نو نشان می دهد که محققان باید به اطراف و نه زیر حفره گرانشی نگاه می کردند تا معمای چگونگی شکل گیری آن را حل نمایند. این مطالعه می گوید که توده های سنگ مذاب که از بقایای بستر اقیانوس برمی خیزند می توانند مقصر باشند.

گرانش در سطح کره زمین بسیار فرق دارد. بیشتر این تغییرات را می توان به راحتی شرح داد. در مورد حفره گرانشی در بستر اقیانوس هند، تفاوت جاذبه زیاد نیست. برنهارت اشتاینبرگر، محقق ژئودینامیک در مرکز تحقیقات علوم زمین GFZ آلمان، به اینسایدر گفت: اگر درست در وسط این ناهنجاری بایستید، مطمئناً نمی توانید متوجه آن شوید.

اشتاینبرگر گفت: من فکر می کنم آنچه مردم به طور کلی تصور می نمایند این است که باید چیزی با چگالی کم در زیر وجود داشته باشد که باعث آن شده است.

برای درک این ناهنجاری، دانشمندان مجبور شدند به اطراف حفره نگاه نمایند. برای درک اینکه چه چیزی باعث ایجاد حفره شده است، ژئوفیزیکدان Attreyee Ghosh و دانشجوی دکترا Debanjan Pal در موسسه علوم هند در بنگلور از یک کامپیوتر خواستند تا اتفاقی که ممکن است اتفاق افتاده باشد را شبیه سازی کند.

آنها دریافتند که در تمام مدل سازی های کامپیوتری ستون هایی از سنگ مذاب و گدازه در زیر قاره آفریقا وجود دارد که محتمل است بر اثر حرکت صفحات تکتونیک در گوشته بالایی زمین (لایه ای که درست زیر پوسته زمین واقع شده است) فرونشست نموده باشند.

همین سنگ های مذاب عاملی است که پژوهشگران معتقدند باعث به وجود آمدن گودال یا فرورفتگی اقیانوس هند شده است.

دانشمندان معتقدند فرونشست صفحات تکتونیک زمین در گوشته یا لایه زیر پوسته زمین باعث به وجود آمدن فرورفتگی و گودال در اقیانوس هند شده است.

منبع: INSIDER

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 2352

به "جاذبه در این نقطه کره زمین فرق می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه در این نقطه کره زمین فرق می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید