توفان حاره ای ماها در شمال اقیانوس هند تشکیل شد

به گزارش مجله گیتی رو، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی هنوز توفان حاره ای کیار با سرعت بیش از 100 کیلومتر بر ساعت در شمال اقیانوس هند فعال است که توفان دیگری به نام ماها در این منطقه تشکیل شد.

توفان حاره ای ماها در شمال اقیانوس هند تشکیل شد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

ایرنا نوشت: محسن حیدری مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک توفان ماها در عرض 11 درجه شمالی واقع شده است که با سرعت حرکت 15 کیلومتر بر ساعت در حال پیش روی به سمت شمال غرب است.

وی ادامه داد: برآوردهای اولیه نشان می دهد که ماها از نوع توفان درجه سه حاره ای است که بیشینه سرعت وزش باد در محدود فعالیت آن به بیش از 180 کیلومتر بر ساعت می رسد.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: به طور کلی توفان های حاره ای به پنج دسته تقسیم می شوند که شدیدترین نوع آن توفان نوع پنجم است که بیشینه سرعت آن به بیش از 251 کیلومتر بر ساعت می رسد.

وی گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود توفان حاره ای ماها تا مدار 17 درجه شمالی پیشروی کند و به سمت کشور عمان منحرف گردد.

حیدری اضافه کرد: این توفان در تمام طول شبانه روز در اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان رصد می گردد و هر گونه تغییر در جهت حرکت آن به اطلاع شهروندان ساحلی می رسد.

وی درباره آخرین وضعیت توفان حاره ای کیار نیز گفت: این توفان که دریای عمان را به شدت مواج کرد، هم اینک در مدار 18 درجه عرض شمالی واقع شده است و به شدت تضعیف شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش بینی می گردد امروز بیشینه سرعت وزش باد در توفان کیار به 95 تا 105 کیلومتر بر ساعت برسد و رفته رفته تا یکی دو روز آینده فعالیت آن به کلی متوقف گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 496

به "توفان حاره ای ماها در شمال اقیانوس هند تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توفان حاره ای ماها در شمال اقیانوس هند تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید