بررسی سناریوهای تشخیص منبع انتشار بو نامطبوع در تهران

به گزارش مجله گیتی رو، تهران (پانا) - مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در نشست بررسی بوی نامطبوع تهران گفت ارتباط بین نقاط انفصال فاضلاب شهری با بوی نامطبوع پاینخت به عنوان یکی از سناریوها همواره مطرح است بنابراین نیازمند بررسی های دقیق تر با همکاری سازمان های متولی است.

بررسی سناریوهای تشخیص منبع انتشار بو نامطبوع در تهران

شینا انصاری در نشست تخصصی آنالیز سناریوهای محتمل بوی نامطبوع شهر تهران - که با حضور نمایندگان شرکت آب و فاضلاب تهران، دبیر کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران و نمایندگان معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران برگزار شد - با اشاره به پارامترهای تشدیدکننده انتشار بوی نامطبوع شهر تهران مانند رطوبت هوا، وارونگی دما و آلودگی هوا به ویژه در فصل پاییز و زمستان گفت: بحث بو پیچیدگی های زیادی دارد و به سادگی قابل اندازه گیری نیست. در سطح دنیا نیز آلودگی بو یک موضوع نسبتا جدید است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه نمود: در سال گذشته دستگاه هایی از سوی سازمان مدیریت بحران خریداری و در چند منطقه منتخب از جمله منطقه 7 میزان بو اندازه گیری شد که نشان داد میزان گوگرد در زمان انتشار بوی نامطبوع بالا بوده اما همچنان منبع و کانون این آلودگی مبهم مانده است.

وی اضافه نمود: با وجود اینکه دستگاه های پایش کیفیت هوا نیز نشان از بالا بودن میزان دی اکسید گوگرد در زمان استشمام بوی نامطبوع می دهد اما برخی از اساتید دانشگاهی که در این پروژه همکاری دارند، هنوز به قطعیت درباره ارتباط بین میزان ترکیبات گوگردی با بوی نامطبوع تهران نرسیده اند.

انصاری با بیان اینکه در حال حاضر اندازه گیری میزان بو و شناسایی منابع آن در سطح دنیا به صورت آزمایشگاهی و از طریق پمپ های نمونه برداری انجام می شود، گفت: این روش زمان بر و نیازمند برنامه ریزی های دقیق تری است که در این راستا اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار اقدام به ایجاد کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاهی و متخصصان این حوزه کرده است تا بتوان در کمترین زمان ممکن به نتیجه ای قطعی و تعیین رسید.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه اظهار کرد: ارتباط بین نقاط انفصال فاضلاب شهری با بوی نامطبوع تهران به عنوان یکی از سناریوها همواره مطرح است بنابراین این مساله نیز نیازمند آنالیز های دقیق تر با همکاری سازمان های متولی است.

وی تاکید کرد: در سطح شهر برخی کانون های مولد بو وجود دارد که در زمان اینورژن یا وارونگی دما، شدت بوی آن ها بیشتر و استشمام می شود. این کانون ها نیز باید شناسایی و با هم اندیشی سایر سازمان ها راهکارهای موضعی برای آن ها ارائه شود.

انصاری در پایان گفت: شهرداری تهران علاوه بر در اختیار داشتن سامانه 137، اقدام به تشکیل کارگروه های تخصصی کارشناسی در سطح مناطق 22گانه و تهیه کاربرگ آنالیز شناسایی بوی نامطبوع جهت استفاده آن ها به منظور آنالیز کانون اصلی بوی نامطبوع شهر تهران کرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این نشست ضمن ارائه گزارش های حاصل از آنالیز های کارشناسی و تخصصی توسط هر یک از سازمان های حاضر، مقرر شد جلسات کارگروه به صورت مداوم تا حل این موضوع با حضور بخش های ذیربط برگزار شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1505

به "بررسی سناریوهای تشخیص منبع انتشار بو نامطبوع در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی سناریوهای تشخیص منبع انتشار بو نامطبوع در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید