با کدام گروه خونی سریع لاغر خواهید شد؟

به گزارش مجله گیتی رو، خبرنگاران : نتایج یک آزمایش بالینی جدید نشان داده است که گروه خونی تاثیری بر کاهش یا افزایش وزن افراد ندارد و یک رژیم غذایی گیاهی بدون توجه به گروه خونی خاص فرد، دارای تأثیرات متابولیکی مفید است.

با کدام گروه خونی سریع لاغر خواهید شد؟

به گزارش خبرنگاران، به نقل از نیو اطلس ، یک مطالعه جدید با آنالیز داده های یک آزمایش بالینی و آنالیز اثرات مفید یک رژیم غذایی گیاهی نشان داده است که گروه خونی فرد هیچ تاثیری در کاهش وزن یا سلامت قلب و عروق در واکنش به مداخلات رژیم غذایی ندارد.

بنا به گزارش ایسنا، در اواسط دهه 1990، رژیم های غذایی وابسته به گروه خونی فرد توسط پیتر جی د آدامو، محبوب شد و رژیم های غذایی مختلفی برای انواع گروه خونی پیشنهاد می شد. به عنوان مثال، گروه خونی O قدیمی ترین گروه خونی و مناسب برای رژیم های غذایی به سبک اجداد انسان ها همراه با پروتئین های حیوانی در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر، گروه خونی A یک گروه خونی جدیدتر محسوب می شود که بیشتر برای رژیم های گیاهخواری فاقد گوشت قرمز مناسب است.

کتاب دی آدامو به نام بر اساس گروه خون خود غذا بخورید(Eat Right For Your Type) تا به امروز میلیون ها نسخه فروخته است و رژیم های غذایی آن تا امروز بسیار محبوب واقع شده است. با این حال، هیچ مدرک علمی برای تأیید رژیم های غذایی بر اساس گروه خونی ارائه نشده است.

رژیم غذایی بر اساس گروه خونی به دلایل مختلفی با انتقاداتی روبرو شده است. آنالیز های علمی اخیر نشان داده است که هیچ نوع شواهد علمی برای حمایت از نظریه رژیم غذایی گروه خونی وجود ندارد و برای رسیدگی به آن به مطالعات علمی که به درستی طراحی شده باشد، احتیاج است. در حال حاضر هیچ مدرکی برای اثبات خاصیت رژیم غذایی بر اساس گروه خون وجود ندارد. برای اثبات این موضوع، می بایست تحقیقات گسترده ای بر روی دو دسته از افراد دارای یک نوع گروه خونی که یکی از رژیم غذایی بر اساس گروه خونی پیروی می نماید و دیگری از رژیم غذایی متداول پیروی می نماید، انجام شود و نتیجه تحقیقات دو گروه با هم مقایسه شود.

تا به امروز هیچ شاهد علمی برای حمایت از فرضیه رژیم غذایی بر اساس گروه خونی وجود ندارد و هیچ شاهد بالینی وجود ندارد که این نوع رژیم، سلامتی را بهبود می بخشد.

دکتر هارولدو موریرا و لوئیز دی ماتوس اشاره می نمایند که اظهارات مطرح شده توسط هواداران این رژیم غذایی مبنی بر اینکه گروه خونی O اولین گروه خون انسان است، احتیاج به این دارد که ژن O قبل از ژن های A و B تکامل یافته باشد. در حالی که شبکه های فیلوژنتیک از آلل های ABO انسان و غیر انسانی نشان می دهد که ژن A برای اولین بار تکامل یافته است. آنها استدلال می نمایند که از نظر تکاملی بسیار غیرعادی است که ژن های عادی(برای انواع A و B) از ژن های غیرطبیعی (برای نوع O) تکامل یافته باشند.

محققان می گویند اگر چه گروه خون O در میان تمامی انسان ها در سراسر دنیا رایج است، هیچ شاهدی وجود ندارد که ژن O نشان دهنده ژن اجدادی در سیستم ABO باشد و منطقی نیست که فرض کنیم که یک ژن معیوب به صورت خود به خودی به وجود می آید و سپس به ژن های نرمال تبدیل شود.

اکنون آخرین شواهد در خصوص انکار این مدل از رژیم غذایی که شبه علمی است، از یک آزمایش بالینی تصادفی جدید به دست آمده که اثرات متابولیک یک رژیم غذایی گیاهی کم چرب را آنالیز نموده است. این آزمایش روی بیش از 200 نفر دارای اضافه وزن اجرا شده و آنها را به طور تصادفی در دو گروه رژیم غذایی گیاهی کم چربی و یک گروه کنترل که هیچ تغییری در رژیم غذایی آنها ایجاد نشد، قرار دادند. این آزمایش به مدت 16 هفته پیگیری شد.

یافته های اصلی این آزمایش که در مجله JAMA Network Open منتشر شده است، این بود که رژیم غذایی گیاهی فعالیت متابولیکی پس از خوردن غذا را حدود 20 درصد افزایش می دهد. این رژیم همچنین منجر به افزایش حساسیت به انسولین و کاهش وزن در مقایسه با گروه کنترل شد.

یک تجزیه و تحلیل ثانویه تازه منتشر شده از داده های این آزمایش، تأثیر این رژیم را بر اساس گروه خونی شرکت نمایندگان آنالیز نموده است. بنابراین اگر توصیه ها و ادعاهای مربوط به رژیم غذایی بر اساس گروه خون درست بود، رژیم غذایی مورد مطالعه در این آزمایش باید برای افراد دارای گروه خونی A بسیار مفیدتر باشد و برای گروه های خونی O تأثیر کمتری داشته باشد.

نیل بارنارد نویسنده این مطالعه جدید توضیح می دهد: ما دریافتیم که گروه خونی تغییری ایجاد نمی نماید و بر کاهش وزن تاثیری ندارد. در حالی که رژیم غذایی بر اساس گروه خونی می گوید که یک رژیم غذایی گیاهی باید برای گروه خونی A بهتر باشد و برای گروه خونی O تاثیر چندانی ندارد، اما مطالعه ما نشان داد که این رژیم غذایی برای همه گروه های خونی مفید است و هیچ مدرکی وجود ندارد که رژیم های گوشتی و پروتئینی برای همه خوب است.

در این آزمایش در کنار کاهش وزن، چیزهایی از جمله سطح چربی خون و قند خون نیز آنالیز شد. تفاوت معنی داری بین هیچ یک از گروه های خونی مختلف مشاهده نشد و مداخلات رژیم غذایی بدون در نظر دریافت گروه خون به اندازه یکسان مفید دیده شد.

بارنارد می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد که همه گروه های خونی به طور مساوی از رژیم گیاهی مبتنی بر مصرف میوه ها و سبزیجات، حبوبات و غلات کامل بهره مند می شوند و به طور خاص به کاهش وزن و سلامت قلب و عروق در بزرگسالان دارای اضافه وزن یاری می نماید.

در حالی که این آزمایش فقط یک رژیم غذایی خاص(خوردن چربی کم و سبزیجات و گیاهان) را آنالیز نموده است، مطمئناً اولین تحقیق نیست که نشان می دهد رژیم های مبتنی بر گروه خونی کارگر نیستند. یک آنالیز سیستماتیک از سال 2013 هیچ مدرک علمی پیدا ننموده است که نشان دهد گروه های خونی خاص از استراتژی های خاص غذایی بهره مند هستند.

این تحقیقات جدید در مجله Academy of Nutrition and Dietetics منتشر شده است.

این در حالیست که طبق نظریه دکتر آدامو، رژیم غذایی بر اساس نوع گروه خونی مهم ترین عامل در مشخص یک رژیم غذایی سالم است.

دکتر آدامو بر این باور است که نوع گروه خونی، کلید توانایی بدن انسان برای شناسایی خودی از غیر خودی است. او معتقد است که لکتین موجود در غذاها با هر گروه خونی و با توجه به شرایط سکرتور(مترشحه) هر فرد واکنشی مختلف ارائه می دهد. وی در بخش هایی از کتاب خود به این موضوع اشاره دارد که لکتین هایی که با آنتی ژن های مختلف هر چهار گروه خونی تعامل دارند، در واقع ناسازگار و مضر هستند. به همین دلیل، انتخاب غذاهای مختلف و سازگار با هر گروه خونی، برای به حداقل رساندن این واکنش ها با لکتین بسیار مهم است.

طبق نظریه دکتر آدامو هر گروه خونی احتیاجمند رژیم غذایی مخصوص است. دکتر آدامو 4 گروه خونی را به این گونه توضیح می دهد:

گروه خون O : دکتر آدامو این گروه خون را گروه شکارچیان می نامد. او به دارندگان این گروه خونی، پیروی از رژیم غذایی غنی از پروتئین را توصیه می نماید. او بر این باور است که گروه خونی O اولین گروه خونی است و از 30 هزار سال پیش سرچشمه گرفته است، اما دانشمندان بر این باورند که در واقع قدیمی ترین گروه خون، گروه خون A است.

گروه خون A : دکتر آدامو این گروه خون را گروه کشاورزان نامیده و بر این باور است که این گروه، از شروع عصر کشاورزی یعنی 20 هزار سال پیش سرچشمه گرفته است. او به دارندگان این گروه خونی توصیه می نماید سبزیجات بیشتری مصرف نموده و از مصرف گوشت قرمز اجتناب نمایند. رژیمی شبیه رژیم گیاهخواران برای این گروه خون مناسب توصیه شده است.

گروه خون B : دکتر آدامو این گروه خون را گروه چادرنشین نامیده و معتقد است که این گروه، از شروع 10 هزار سال پیش سرچشمه گرفته است. او بیان می نماید که دارندگان این گروه خون دارای یک سیستم ایمنی قوی و یک سیستم گوارشی انعطاف پذیر هستند. او معتقد است که دارندگان گروه خونی B تنها گروهی هستند که قادر به هضم لبنیات هستند، اما این مسئله دارای تناقض است، زیرا با وجود اینکه بیشتر دارندگان گروه خون B اهل آسیا، به خصوص چین و هندوستان، هستند، اما حساسیت به لاکتوز در بین مردم آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقایی تبار رایج تر بوده و در میان کسانی که از تبار شمال اروپا و شمال غرب هند هستند، کمیاب تر است.

گروه خون AB : دکتر آدامو این گروه خون را گروه معما نامیده و معتقد است که این گروه اخیراً تکامل پیدا نموده است و سرچشمه آن به کمتر از 1000 سال پیش بر می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 1449

به "با کدام گروه خونی سریع لاغر خواهید شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کدام گروه خونی سریع لاغر خواهید شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید