انسان ها ششمین دوره انقراض در کره زمین را رقم می زنند

به گزارش مجله گیتی رو، استاد زیست شناسی دانشگاه خوارزمی و عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: از زمان پیدایش حیات روی زمین تاکنون پنج دوره انقراض در آن رخ داده و اکنون در دوره ششم انقراض هستیم.

انسان ها ششمین دوره انقراض در کره زمین را رقم می زنند

به گزارش خبرنگار مجله گیتی رو، محمد نبیونی امروز شنبه 29 دی ماه در همایش مدیریت سبز اظهار کرد: عمر زمین حدود چهار میلیارد سال است.

وی ادامه داد: حیات از سه میلیارد سال پیش در روی زمین شکل گرفته و مهره داران هم حدود 700 میلیون سال است که بر روی زمین زندگی می نمایند.

وی با اشاره به عمر انسان بر روی زمین اضافه نمود: قدمت انسان روی زمین به کمتر از 130 هزار سال بر می شود ولی طی همین مدت با اقداماتی که انجام داده به ششمین عامل انقراض کره زمین تبدیل شده است.

وی شرح داد: از زمان پیدایش حیات روی زمین تاکنون پنج دوره انقراض در آن رخ داده و اکنون در دوره ششم انقراض هستیم.

وی ابراز کرد: طی مدت زمانی که انسان روی کره زمین زندگی می نماید اقداماتی انجام داده که حتی حیات خودش را نیز به خطر انداخته است.

این مسئول شرح داد: بدون شک اگر انسان اقدامی انجام دهد که بر روی حیات موجودات تاثیر بگذارد اثرات سوء آن به خودش نیز بر می شود.

عضو شورای شهر کرج اضافه نمود: هوایی که تنفس می کنیم، آبی که می خوریم، طبیعتی که از آن لذت می بریم فقط متعلق به ما نیست و همه موجودات زنده سهمی از آن دارند بنابراین نباید با خودخواهی باعث نابودی آن شویم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به معضل آلودگی هوا گفت: امروز آلودگی هوا به معضلی جدی در کلانشهرها تبدیل شده و سلامت انسان ها را تهدید می نماید.

نبیونی اعلام کرد: برای کاهش آلودگی هوا باید شهروندان را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ترغیب کرد و زیرساخت های این حوزه را تقویت کرد.

نبیونی در سرانجام با اشاره به دیگر اقدامات ضروری برای کاهش آلودگی هوا گفت: استفاده از وسایل نقلیه عمومی، مترو و دوچرخه، انتقال و ساخت کارخانه ها و پالایشگاه ها در خارج از شهرها، تهیه بنزین با فرمولی که بهتر بسوزد و کمتر آلودگی ایجاد کند، کاشت درختان و ایجاد فضای سبز در شهرها، حفظ و احیای جنگل ها، استفاده از سوخت گاز طبیعی و انرژی هسته ای، سرپوشیده کردن فاضلاب ها برای متصاعد نشدن گازهای ناشی از تجزیه آنها در برابر خورشید، دفع و نابود کردن صحیح زباله ها به ویژه زباله های بیمارستانی و...، از جمله اقداماتی است که با انجام آنها می توان از آلودگی هوا جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gitiro.ir شناسه مطلب: 217

به "انسان ها ششمین دوره انقراض در کره زمین را رقم می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان ها ششمین دوره انقراض در کره زمین را رقم می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید